CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

Markó Béla: Egy üveg ribizlilekvár 25 éve

2014. december 26. 20:52 - csú

(A szerző erdélyi magyar költő és író, tanár, szerkesztő, politikus,  a Romániai Magyar Demokrata Szövetség alapító tagja, 1993. és 2011. között az RMDSZ elnöke)

roman_kovetseg-1989.PNGRövid volt valóban a román–magyar karácsony. Hát a magyar–magyar? 

Lett külön megült nemzeti ünnep, ideológiák szerint, külön utcasarkokon, már csak azt kellene ismét kitalálni, hogy más-más napokon legyen a karácsony is. Lett még sok egyéb. Lett kettős állampolgárság is. De hol van azóta az a reszkető kéz, amely felcímkézte egykor a befőttesüveget, aztán amikor jött a karácsony, levette a polcról, és elküldte Erdélybe?

Ha azt kérdezné tőlem valaki, hogy eddigi sok-sok karácsonyomból mi volt a legemlékezetesebb ajándék, habozás nélkül azt felelném: egy üveg ribizlibefőtt ezelőtt huszonöt esztendővel. Pedig találtam én is kisgyerekkoromban a fenyőfa alatt mindenféle áhított játékot, ruhát, könyvet, bár, ahogy mondani szokás, toronyórát láncostul mégsem.

Ahhoz sovány volt a családi költségvetés, de nem is voltam én telhetetlen még karácsonyestén sem.

Karácsonyestén? Hát erről is lehetne beszélni, hogy pontosan mikor is volt a karácsonyeste Romániában, mondjuk, az ötvenes években. December 24-én vagy csak december 30-án? Hivatalosan nyilván sem az egyik, sem a másik, mivel a román kommunizmus csak külpolitikájában volt később is szabadszájú, odabent még az is rendszerellenes kijelentésnek számított, ha valaki rálicitált a még elfogadható ,,kellemes ünnepeket” jókívánságra, és nyilvánosan ,,kellemes karácsonyt”, netán ,,boldog karácsonyt” kívánt valakinek.

 

De mert az egymás megajándékozásának hagyományát hasznosnak tartotta a rendszer továbbvinni, óvodákban, iskolákban, munkahelyeken úgynevezett télifaünnepélyeket szerveztek, ahol nem karácsonyfát állítottak, hanem a karácsonyfához megszólalásig hasonló „télifát”. Legfennebb annyi volt a különbség, hogy a fenyőfa hegyére nem betlehemi csillagot biggyesztettek, hanem a túlbuzgó vagy egyszerűen csak riadt tanító nénik egy vörös csillaggal fejezték be remekművüket.

És természetesen nem december 24-én este, hanem december 30-án, a Román Népköztársaság kikiáltásának napján került sor erre az eseményre, amikor nyilván nem angyal, hanem Mikulás-ruhás – utólag tudtam meg: Coca-Cola-ruhás, tehát dekadens amerikai „télapó” hozta nekünk az ajándékot szülővárosomban, Kézdivásárhelyen is, az óvodában vagy iskolában. Ám a kellékek azért ugyanazok voltak, gyertya, csillagszóró és a felejthetetlen fenyőillat.

Mégis került mindig üröm is az örömbe. Például amikor a ruhásszekrény aljában megtaláltam a vadonatúj korcsolyát, és addig kunyeráltam anyámnak, amíg hajlandó volt a már megvásárolt karácsonyfát velem együtt a maga idején, tehát december 24-én feldíszíteni, hogy megkaphassam a várva várt ajándékot. Pedig apám ,,pozíciójában” – tanár volt a mezőgazdasági szakiskolában – akkoriban éppen nem volt ajánlatos előreszaladni az ünneppel. Lett is baj belőle, kintről a behúzott függönyön át is megláthatta valaki az égő csillagszórókat, feljelentették apámat, jött haza sápadtan, veszekedéssel telt el a karácsony, más következménye végül is nem volt ennek a sietségnek.

Summa summarum, nekem, nekünk Erdélyben már az is „irredenta” élmény volt, ha az ugyancsak kommunista magyarországi rezsim Kossuth rádiójában kellemes karácsonyi ünnepeket kívántak a kedves hallgatóknak. Mindenki másképp csinálta, úgymond. De a lényeg, gondolom, ugyanaz volt itt is, ott is. Folyamatos szorongás, hogy nem lesz ünnep az ünnep. Sok-sok év múlva aztán felnőttként, de még a Ceausescu-rendszerben, amikor Marosvásárhelyen nekem kellett beszereznem a fenyőfát karácsonyra, nem az volt a gond, hogy december 24-én este lesz-e az angyaljárás. Akkor volt. Viszont a pia con néhány satnya féloldalas fa akadt legfennebb, azok is hamar elfogytak, hát ki kellett menni a Gyergyó felől jövő hajnali vonathoz, lesben állni még az állomás előtt a kanyarban, ahol lassított a szerelvény, és leugráltak a fenyőárusok, miután ledobtak a sínek mellé néhány köteg formás karácsonyfának valót. Előkaparni gyorsan a pénzt, vinni a fát, mielőtt a szürkületben meg nem jelennek az akkor milicistának nevezett rendőrök. Persze kivártak ők is valamennyit, hiszen nem az volt a cél, hogy belehaljunk a diktatúrába, hanem hogy állandó félelemben éljünk. Szeretet? Szolidaritás? Talán egy-egy ritka pillanatban, amikor már ott énekeltünk mindannyian a karácsonyfa alatt. De ennyi, nem több.

Jött aztán, ami mindenért kárpótolt. Az üveg ribizlibefőtt. 1989 decembere. Pontosabban: néhány nap, mialatt a sok évtizedes szeretet- és szolidaritáshiányt kellett bepótolni. Karácsony előtt két nappal, december 22-én a népharag elől a Román Kommunista Párt Központi Bizottsága székházának tetejéről helikopterrel elmenekülő diktátor. A Temesváron, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Bukarestben és másutt agyonlőtt tüntetők életáldozata. Valami össztársadalmi újjászületés, amiben csak egyetlen házaspár nem részesült: Nicolae és Elena Ceausescu. A naivság, hogy a Marosvásárhelyen december 23-án megalakult új megyei vezetést a Testvériség Tanácsának neveztük. Az élmény, hogy mindez lehetséges, mert valóban lehetséges volt, egy percig, egy napig, valameddig. Az illúzió, hogy a sok eltitkolt, letagadott karácsony helyett most valami folyamatos ünnep következik, egymás állandó megajándékozása azzal, ami a legjobb bennünk. Gondolom, mindig ilyenek a forradalmak, Romániában is forradalom volt, legalábbis így éreztük, és ehhez képest teljesen mellékes, hogy azóta is vitatják, államcsínynek vagy esetleg népfölkelésnek kellene-e nevezni. Hittem abban a forradalomban, hittem az elkövetkező hosszú-hosszú karácsonyban, és ma sem szégyellem ezt.

Nem szégyellem, hogy kamaszodó fiam, látva ezt a hihetetlen összefogást, ezt a megtisztulási szándékot azokban a napokban, új keletű rohangálásom és szervezkedésem egyik szünetében rám nézett, és teljes komolysággal azt mondta: „Apu, én mostantól fogva szívesen tanulom a románt.” Minden benne volt ebben a rövid idő múlva sárba taposott, megmocskolt, sőt 1990 márciusában már vérrel befröcskölt mondatban. Mégis azt ajánlom azóta felnőtt, most már negyvenhez közeledő nagyfiamnak, ő se szégyellje soha azt a mondatot. Ami ugyanis néhány napig vagy akár néhány óráig csupán, de működött, miért nem működhetne hosszabb ideig is? Tudom, persze, akkor bukott meg ez a román–magyar szolidaritás, amikor aztán jogokat is kellett volna adni a magyaroknak, nem csak „szerelmet”. Később azért jogokat is sikerült kicsikarni, hogyha nem is eleget. Éltem még meg pillanatokat, amikor már-már elhittem, hogy ismét karácsony van, ismét szeretet, de úgy, ahogy 1989-ben, ez nem ismétlődött meg. Ki tudja, talán bőven elegendő egy ember életében ennyi kegyelmi állapot is.

Rövid volt valóban a román–magyar karácsony. Hát a magyar–magyar? Ahogy december 23-án megnyíltak a határok, jöttek is a barátok, özönlöttek az adományok Magyarországról, teherautókkal, kiskocsikkal, amivel lehetett. Ma is előttem van a kép: egy rakomány fagyasztott hal ömlesztve, a marosvásárhelyi főtéren az aszfaltra borították ki, onnan hordták szatyorral az emberek. Használt írógépek garmadája, újra lehetett volna írni velük az egész világirodalmat. Az éppen megalakult Maros megyei tanács tagjaként tanúja lehettem ennek a nagy-nagy karácsonynak, szívből jött tényleg. Használt ruhák, de újak is, játékok, könyvek. Cukor, liszt, szalámi. És amit soha nem fogok elfelejteni, az egyik teherautóból lerakott holmik között: az az üveg ribizlibefőtt. Kézzel ragasztott címke volt rajta, reszkető, öreges kézírással ráírva: ribizli. Egy néni talán. Mindannyiunk nagymamája. Az örök nagymama, valahonnan Magyarországról.

Anyaország? Dehogy. Inkább nagymamaország. Az arcomba futott utána valahányszor a vér, amikor a román újságokban kezdtek megjelenni a rémhírek, hogy fegyvereket szállítanak Magyarországról. Ez volt hát az a fegyver: az időzített ribizlibefőtt. Mert hamar felrobbant a román–magyar karácsonyi szeretet, de felrobbant bizony később a magyar–magyar szolidaritás is. Lett természetesen Illyés Közalapítvány, lett azután Szülőföld Alap, lett Bethlen Gábor Alap, és ki tudja, mennyi minden, de lettek pártok is, szekértáborok is, lett gyűlölet, lettek ilyen magyarok és olyan magyarok, rosszak és jók, attól függően, hogy honnan nézzük. Lett külön megült nemzeti ünnep, ideológiák szerint, külön utcasarkokon, már csak azt kellene ismét kitalálni, hogy más-más napokon legyen a karácsony is. Lett még sok egyéb. Lett kettős állampolgárság is. De hol van azóta az a reszkető kéz, amely felcímkézte egykor a befőttesüveget, aztán amikor jött a karácsony, levette a polcról, és elküldte Erdélybe? Rég volt, és attól tartok, nincs már kinek megköszönni legszebb karácsonyi ajándékunkat. (Forrrás: Népszabadság)

Temesvár, 1989 karácsony
 

DECEMBER 15. Kitudódott, hogy a Securitate Tőkés László kilakoltatására készül. Késő délután körülbelül 200 híve védőgyűrűbe fogta a parókiát.

DECEMBER 16. Egyre többen gyűlnek össze Tőkés védelmére. Sötétedés után a karhatalmisták rátámadnak a tömegre, betörnek a templomba, a parókiába, Tőkés Lászlót súlyosan bántalmazzák és elhurcolják a Szilágyságba, Menyőre, ahová büntetésként áthelyezték. Temesvár-szerte gyülekeznek az emberek, legtöbben a városi pártbizottság előtt. Ekkor már Ceausescu-ellenes jelszavakat kiabálnak. A délutáni tüntetések központi szereplője Ion Monoran költő volt, aki megállított egy villamost, és a rajta utazókat tüntetni hívta.

DECEMBER 17. Délután a megyei tanács épülete előtt több tízezer ember gyűlik össze. Vörös zászlókat, Ceausescu-képeket tépnek, tipornak össze. A Securitate és a hadsereg karhatalmi alakulatai belelőnek a tömegbe, 258 embert ölnek meg.

DECEMBER 18. Az Opera előtti téren újabb tüntetésre kerül sor.

Ismét belelőnek a tömegbe. Tömegével tartóztatják le az embereket.

Több mint tízezer ember kerül börtönbe, ahol a Securitate tömeges kivégzéseket rendez.

DECEMBER 20. Százezres tömeg tüntetett Temesvárott ezen a napon. Ismét közéjük lőttek. Szerte az országban, de kivált az erdélyi városokban tüntetések kezdődtek.

DECEMBER 21. Temesvárott kitört az általános sztrájk. Elfoglaltak több gyárat. A város a felkelők ellenőrzése alá került. Ceausescu Bukarestben nagy tömeggyűlést hívatott össze a rendszer védelmében, de a tömeg Ceausescu-ellenes jelszavakat kiabált és a temesváriakat éltette.

Ceausescu elmenekült, a karhatalmisták belelőttek a tömegbe, Bukarest jelentős része csatatérré változott.

DECEMBER 22. A bukaresti gyárakban is kitört a sztrájk, szerte az országban folytatódtak a nagy tüntetések, az egész országra kiterjesztették a rendkívüli állapotot. A hadsereg egy része átállt a felkelőkhöz. A tüntetők elfoglalták a televíziót, és a tévéstúdió lett a forradalom irányító központja. A Ceausescu házaspárt menekülés közben elfogják. Ion Iliescu vezetésével megalakul a Nemzeti Megmentési Front Tanácsa, folynak a véres harcok a Ceausescuhoz hű fegyveresek és a forradalom mellé állt csapatok között. Megnyílik a magyar–román határ, megindulnak Erdélybe a segélyszállítmányok.

DECEMBER 23. Folytatódnak az ország számos pontján a harcok.

Temesvárott az Opera előtt a Securitate ellenálló osztagai belelőnek a forradalom győzelmét ünneplő tömegbe.

DECEMBER 24. Iliescu elrendeli a fegyverszünetet, de a harcok folytatódnak.

DECEMBER 25. Statáriális eljárással halálra ítélik és kivégzik a Ceausescu házaspárt.

DECEMBER 26. A tévében bemutatták a Ceausescu házaspár kivégzéséről szóló filmet. Megalakult az új román kormány Petre Roman vezetésével.

DECEMBER 27. Tőkés Lászlót visszahelyezik a temesvári egyházkerületbe. DECEMBER 28 30. A harcok fokozatosan elhalnak.

1990. JANUÁR 16. Tőkés László visszaérkezett Temesvárra.

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr617012999

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása