A közterület-felügyelet munkájának lakossági megítélésében a mezőőrök és a kerékpáros felügyelők megjelenése ellenére nem történt lényeges, kedvező változás sem a városközpontban, sem a külterületen, például Hároson
Rendet és közbiztonságot ígért a 2019-es választások előtt Borbély Lénárd polgármester választóinak. Akkori ígéreteit két pontban foglalta össze. Egyrészt „tovább javítjuk a közbiztonságot”, másrészt „fellépünk a közterületek rendjének érdekében". A két pont több általános ígéretet tartalmazott. Megerősítik a közterület-felügyeletet, együttműködnek rendőrséggel, fejlesztik és kiterjesztik a térfigyelő kamerarendszert, határozottan fellépnek a közterületek rendje érdekében, nem engedik, hogy a hajléktalanok ellepjék az utcákat.
Csepel a fővárosban nem tartozik, bűnözés szempontjából, a súlyosan fertőzött kerületek közé. Jó együttműködés alakult ki a kerületi vezetés, a helyi polgárőrök, a közterület-felügyelet és a rendőri szervezetek között. Több mutatóban történt előrelépés, viszont vannak területek, amelyekben
inkább romló közbiztonsági adatokkal jellemezhető az utóbbi 4-5 esztendő. Emelkedett a nyilvánossá vált bűnesetek száma. Az öt évvel ezelőtti adathoz képest nőtt az összes regisztrált bűncselekmények száma, százezer lakosra vetített aránya, a kiemelten kezelt vagy a testi sértés és a garázdaság bűncselekmények száma. A nyomozáseredményességi mutatók viszont több esetben javultak.
Ebben az időszakban jelentősen nőtt a regisztrált kiskorú veszélyeztetése bűnesetek száma.
Kevesebb lett a gépkocsi lopások, több a gépkocsifeltörések száma és jobbak a mutatók a lakásfeltörések, a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények vonatkozásában. Emelkedett a közlekedési balesetek száma, ugyanakkor nem jellemző a kerületre az illegális migráció. Az online elkövetett csalások száma viszont majdnem megnégyszereződött, ami előrevetíti: a következő években erősíteni szükséges, különösen az idősebb korosztály esetében, a bűnmegelőző tevékenységet. Megemlítendő még a pozitív eredményű alkoholszonda alkalmazások számának lassú növekedése, ami mutatja az alkoholizálás lassú emelkedését is..
A fentiekben felsorolt számok, trendek, a közbiztonság visszaesését mutatják, annak ellenére, hogy a kerületi rendőrség a nyomozáseredményesség tekintetében komoly, nem egyszer sikeres munkát végzett. Ezek szerint, bár csökkent a rendészeti állomány közterületi szolgálati létszáma és szolgálati ideje, a hiba nem a rendőrségben keresendő. Az elmúlt években folyamatosan mélyülő gazdasági válság, az infláció szinte elviselhetetlen mértékű emelkedése, a COVID19, az energiaválság miatti háztartási energiaáremelések, a kerület vonzerejének csökkenése, felerősítették a társadalmi, szociális feszültségeket, növelték a szegényebb rétegek lemaradását. Mindez a fővárosi átlagnál nagyobb mértékben sújtotta a csepeli szegényebb rétegeket, a nyugdíjasokat, az egyedül élő gyerekes szülőket. Ilyen helyzetben „természetes” jelenség a rend és a közbiztonság fellazulása, a lakosság biztonságának – lakhatási, megélhetési, munka-, és egészségügyi, utazási –, biztonságérzetének csökkenése, a bűnözés felerősödése.
A csepeli önkormányzati vezetés ugyanakkor, több városi, kerületi önkormányzati vezetéstől eltérően nem talált megoldásokat a feszültségekkel teli kerületi helyzet enyhítésére. Az összetett társadalmi, gazdasági, szociális problémák nem oldhatók meg társadalmi összefogás, a lakossággal, civil szervezetekkel, valamennyi gazdasági, politikai erővel való összefogás nélkül. Ezzel szemben az önkormányzati vezetés, leegyszerűsítve a gondokat, a rendvédelmi szervek nagyobb mértékű anyagi támogatására, a közterület-felügyelet fejlesztésére helyezte a hangsúlyt. Volt ugyan egy eleve kudarcra ítélt kísérlet a gazdasággal való összefogásra, 2022 szeptemberében, amikor a polgármester, minden egyeztetés nélkül, szakmailag elfogadhatatlan módon, saját véleménye ellenére, javaslatot tett a képviselő-testületnek egy bezárásra ítélt gyári munkásszálló megmentésére és új, magasabb színvonalú szállások létesítésének lehetővé tételére. A javaslat elbukott, a polgármester pedig a tulajdonosnak megígért építésügyi szabályozási feltételekkel ellehetetlenítette a későbbi hasonló beruházások megvalósítását is.
Érdekesen alakult a közterületek rendjével kapcsolatos polgármesteri ígéret végrehajtásának helyzete, csakúgy, mint a közterület-felügyelet létszáma. Idén, a vezetés január 24-től, a 7 fős mezőőr őrszolgálati csoport létrehozásával, már 48 fővel számolja a felügyelet tervezett létszámát, a 2023 végi 29 fővel szemben. Ami még érthetetlenebb, hogy a felügyelet öt évvel ezelőtti önkormányzati támogatásához képest ebben az esztendőben 208 százalékra, 364 millióra növekedne az önkormányzati támogatás, holott a tavaly évvégi záráskor ~ 211 millió felhasználásáról adtak számot. Eközben a közterület-felügyelet munkájának lakossági megítélésében, a közterületeken lévő jelenlétében, a kerékpáros felügyelők megjelenésével együtt, nem történt lényeges változás, még a kiemeltebben kezelt városközpontban sem.
Ugyanez a túltervezés érzékelhető a rendőrségi járőrszolgálat évek óta folyamatos önkormányzati támogatásában. Miközben, tavaly csökkent a járőrszolgálatot adók száma és szolgálati ideje, az idei esztendőre a 2020-as 61 millióval szemben, már ~111 milliós támogatással számol az önkormányzat vezetése, annak ellenére, hogy Borbély úr, a másfél éve tartó választási kampányában több alkalommal is kitűntette a rendvédelmi szervek állományának tagjait. Közben a tavalyi költségvetésben jóváhagyott támogatási összeg tényleges felhasználása nem érte el a 84 millió forintot.
Összegezve: a rend és közbiztonság területén tett polgármesteri ígéretek teljesítése nem sok változást hozott a lakosság biztonságérzetének javulásában, leginkább a téma összetettségének lebecsülése, illetve az elengedhetetlenül szükséges társadalmi összefogás, és konkrét megelőzési program hiányai miatt. Mindez nem csak a végrehajtásnál, már az az öt éve megtett polgármesteri választási program készítésekor is hiányzott. Egyébként meg, az utóbbi egy év tapasztalatai alapján megfogalmazható, a kampány volt a fontos, nem az emberekkel való tisztességes párbeszéd, a kölcsönös együttműködés feltételeinek megteremtése.
V O X