Kilencven éves korában elhunyt Nógrádi László, a Csepel Művek Kerékpárgyárának egykori igazgatója - közölte a Csepeli Önkormányzat. Nógrádi László a hatvanas években forradalmasította a hazai kerékpárgyártást. Az általa megálmodott és kifejlesztett Csepel kemping kerékpár nemcsak Magyarországon, de külföldön is nagy sikert aratott.
Nógrádi Lászlótól családjának tagjai, egykori munkatársai, barátai és tisztelői március 5-én, szerdán 10 óra 30 perckor a Csepeli temetőben vesznek végső búcsút. (Képünkön Nógrádi László a kerékpárgyárban, a "sóhajok hídjánál")
Nógrádi László életútja nem volt könnyű. Sváb származása miatt osztályidegenként nem tanulhatott középiskolában, így esztergályosnak tanult. Szorgalmának és kitartásának köszönhetően azonban estin elvégezte a technikumot, majd munka mellett gépészmérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen. Ezt követően tervezőmérnökként dolgozott a Csepel Művek Kerékpárgyárában.
A kemping kerékpár ötlete Nógrádi László szerint
a kor igényeiből született. "Akinek volt autója, az Trabanttal és Wartburggal járt, és olyan kerékpár kellett, amit be tudnak ezekbe tenni" - magyarázta egykor az innovatív koncepció hátterét. A praktikus, összecsukható biciklik hamar népszerűvé váltak, és jelentős exportcikké váltak.
A Csepel kemping kerékpárok sikerét jól mutatja, hogy Németországba, Svájcba, Hollandiába és más országokba is exportálták őket. Nógrádi László büszkén emlékezett vissza: "Egymillió darabot adtunk el a hazai és a külföldi piacon." A biciklik nem csak külföldön, de itthon is nagy népszerűségnek örvendtek, különösen a Csepel Művek dolgozói körében.
Az egykori igazgató munkásságát 2020-ban Csepel Örökség Díjjal ismerték el. Idős korában is aktív maradt: előadásokat tartott Csepel történetéről, és rendszeresen kerékpározott, túrázott. Nógrádi László temetése március 5-én lesz Csepelen, ahol végső búcsút vehetnek tőle mindazok, akik tisztelték munkásságát és hozzájárulását a magyar kerékpáripar fejlődéséhez.
Forrás: HVG és Pénzcentrum