Bajnaiékkal még összejött egy fél happy end, a kisebb pártokkal már nem jutott egyezségre a szocialista párt. Minden formációnak saját listája lesz, az MSZP és az Együtt-PM viszont közösen állít jelöltet.
Az előzetes várakozásoknak és híreknek megfelelően alakult az MSZP és a Demokratikus Koalíció közötti együttműködési tárgyalás; a felek pozíciója nem közeledett egymáshoz, így szövetségkötés nélkül zárták a találkozót.
Előzetesen tudható volt, hogy a két párt elképzelése némiképp eltér egymástól: a jelölti helyek elosztásának aránya, a választási szövetség tartalma mellett érdemi vízválasztó volt Gyurcsány Ferenc személye is, akit a szocialisták sem listán, sem egyéniben nem fogadtak volna el. A DK a keddi találkozóra egy hatpontos javaslatcsomaggal készült, ebben megerősítették szándékukat a közös egyéni és listás jelöltek állításában, és jelezték, hogy a támogatottsági arányoknak megfelelően a szocialisták 75 körzetéből 9-et kérnek: három esélyest, három vélhetően vesztest és három billegő körzetet.
A listás helyek közül minden nyolcadikra jelentettek be igényt, hozzátéve: minden pontban nyitottak az MSZP ettől eltérő ajánlatára is. Gyurcsányék az asztalra tett csomagban kikötötték azt is, hogy a felek szabadon jelölik saját indulóikat, a legjobb listás hely pedig a DK elnökét, azaz a volt miniszterelnököt illeti meg.
A tárgyalás során az MSZP ehhez képest négy körzetet (Marcalit, Mohácsot, Keszthelyt és – az egyelőre még ez Együtt-PM csomagjában lévő – XII. kerületet) ajánlott fel, és egy-egy befutó helyet a közös lista első tíz, illetve első harminc helye között.
Mesterházyék ugyanakkor azt is kikötötték volna, hogy mind a listás, mind pedig az egyéni jelöltek személyéről előzetesen egyeztettek volna, „figyelemmel az Orbán-rendszer leváltásához szükséges szavazatmaximalizálásra, valamint arra a tényre, hogy a Demokratikus Koalíció politikusai 2011-ben távozásukkal az MSZP több helyi és megyei szervezetében máig ható konfliktust okoztak".
Szalay Tamás Lajos
Népszabadság