Január 30-a fontos nap lesz a magyar birkózósport életében. A nagy kérdés, hogy a tisztújító közgyűlésen a hazai szövetség élén történik-e változás. A jelenlegi elnök, dr. Hegedüs Csaba kihívója Németh Szilárd fideszes országgyűlési képviselő, a Csepeli BC vezetője lesz. A Népszava szőnyegre hívta a két jelöltet, hogy betekintést engedjenek programjukba, valamint arra is kíváncsiak voltak, hogyan viszonyulnak egymáshoz.
Milyen újításokat tervez megválasztása esetén?
Hegedüs Csaba (H.Cs.): A sportágfejlesztési koncepciónk, amelyet közgyűlés fogadott el egyhangúlag, 2020-ig meghatározza a teendőinket. Évről évre úgy haladunk előre a megvalósításában, hogy újabb és újabb területek és feladatok kerülnek előtérbe. Ezek akár újítás látszatát is kelthetik, de tudjuk, hogy előre tervezett, tudatos lépésekről van szó. Hogy könnyen érthető példával éljek: az elmúlt másfél évben új birkózószőnyeget kapott minden szakosztályunk, mert a versenyzői létszám növelése volt a kormány által meghatározott, elsődleges cél. A következő szakaszban mikrobuszt vásárolunk a centrumoknak, amelyek a környék tehetséges fiataljainak a tudását gyarapítják, sok és jó edzőpartnerrel. Az ő közlekedésüket könnyítjük meg. Újításra akkor van szükség, ha a terveink a feltételek változása miatt az eredeti formájukban nem valósulhatnak meg.
Németh Szilárd (N.Sz.): A hazai birkózó élet kiváló és sikeres reprezentánsai, versenyzők, edzők, egyesületi, szakosztályi vezetők hosszú évek óta hangoztatják a szövetség megújításának szükségességét. Mára 12 pontban foglalták össze az MBSZ előtt álló jövőbeni célokat, feladatokat. Ezek mindegyike a magyar birkózás szervezeti, működési megújítását, s ezáltal szakmai és erkölcsi megerősödését, fokozott társadalmi szerepvállalását, elfogadottságát és megbecsülését kívánja szolgálni. Én, a felkérésükkel, ennek a képviseletét vállaltam el. A teljes program a www.karfiolful.hu oldalon olvasható.
Mi a véleménye ellenfeléről?
H. Cs.: Személy szerint semmi gondom nincs vele. Tiszteletben tartom az elhatározását.
N. Sz.: Hegedűs Csaba a magyar birkózás emblematikus alakja, a legnagyobb és a legeredményesebb versenyzők egyike. Én annak idején, a müncheni olimpia évében, kissrácként az ő példája okán kezdtem birkózni. Azonban sajnos egyet kell értenem azokkal, a szintén rendkívül eredményes és nagyszerű birkózókkal, akik szerint sportvezetőként már hosszú ideje nem szolgálja megfelelően a hazai birkózócsalád érdekeit. Nem átlátható a szövetség működése, óriási deficit keletkezett a szakosztályok működésének feltételrendszerében, nincs megfelelő és kiszámítható motivációs rendszer, bajban az utánpótlás. Sokak szerint mára odajutottunk, és ez a probléma gyökere, hogy a birkózásban minden csak az ő személyétől függ, csak róla szól, csak érte történik. Egyik olimpiai bajnokunk fogalmazott úgy, hogy a birkózás a továbbiakban nem lehet „one man show”. Ezért van szükség az Új Szövetségre, egy új szellemiségű vezetésre, valódi párbeszédre és szoros együttműködésre a szakosztályokkal, azaz a magyar birkózó társadalom érdekegyeztetésére, összefogására.
Hogyan látja esélyeit a január 30-i elnökválasztáson? A vereséget kudarcként fogná fel?
H. Cs.: Versenyzőkoromban is úgy mentem fel a szőnyegre, hogy vereséggel nem kalkuláltam. De ismertem az ellenfeleket és a szabályokat. Miután kötöttfogást birkóztam, például gáncsra nem kellett felkészülnöm. Ez most más „szőnyeg”, amelyen nincsenek tiltott fogások.
N. Sz.: Arra számítunk, hogy a közgyűlés többségétől megkapjuk a felhatalmazást az MBSZ vezetésére és megújítására. Azt érzik és tudják a küldöttek is,hogy a változással, a programunkkal, a Magyar Birkózó Szövetség megújításával mindenki, az aktív és veteránversenyzők, az edzők, egyesületek, szakosztályok és a szurkolók is, azaz az egész magyar birkózócsalád nyerni fog.
Amennyiben nem nyer, hajlandó lenne közös munkára ellenfelével?
H. Cs.: Ha nem nyerek, amire – még egyszer mondom – nem gondolok, akkor az elnökségbe sem kerülök be, miután tudomásom szerint csak elnökként kaptam jelölést. Vereség esetén tehát minden hivatalos kapcsolatom megszakad a szövetséggel.
N. Sz.: Mint mondtam, egyértelműen győzelemre készülünk. A hazai birkózás felvirágoztatása érdekében mindenkivel, így természetesen Hegedűs Csabával is együtt kívánunk működni. A változáshoz, a megújuláshoz szükségünk van mindenki gondolataira, tanácsaira, javaslataira, így, a jelenlegi elnökére is. Alulról építkező, konzultatív, befogadó szövetségi működést és nyugodt légkört, széles konszenzust kívánunk megteremteni. Koalícióra viszont nem készülünk a jelenlegi vezetéssel.
Milyen kapcsolatban vannak egymással? Ha ön lesz az elnök, meghallgatná Németh Szilárd/Hegedüs Csaba javaslatait?
H. Cs.: 2013 novemberében stratégiai megállapodást kötöttünk a Csepeli Birkózó Club támogatására, birkózóakadémia kialakítására. Azt Szilárd a kerület polgármestereként írta alá, és az együttműködésünk hibátlan volt. A magam részéről meg is teszek mindent, hogy ez így maradjon. Természetesen meghallgatnám Szilárd javaslatait. A Csepeli BC elnöke, a birkózócsalád tagja, és én ennek a nagy közösségnek az egységét mindennél fontosabbnak tartom.
N. Sz.: Azzal, hogy elvállaltam az elnök-jelöltséget ellenfelek lettünk. Én hiszek az ellenfél tiszteletében, a sportszerű küzdelemben és jobb győzelmében. Nagyon tisztelem és nagyra tartom Hegedűs Csaba versenyzői, edzői, szövetségi kapitányi múltját, ő megérdemli, hogy a birkózás Pantheonjába kerüljön. Most azonban két különböző értékrend, két különböző vezetési stílus, két különböző személyiség közül kell választani.
Mekkora támogatást élvez, kik támogatják?
H. Cs.: Reményeim szerint a többség támogat. Nincs mellettem néhány nagyegyesület, amely magának szeretne minél több pénzt kihasítani a közösből. Azt csak úgy teheti meg, ha a kis műhelyeket háttérbe szorítja, ami súlyos hiba lenne, ugyanis a kicsik szállítják a legtöbb tehetséget a sportágba. A nagyok is tőlük igazolnak. A kisebb településen működő szakosztályok ráadásul jelentősen hozzájárulnak a helyi fiatalok egészséges testi-lelki fejlődéséhez, tehát népegészségi hivatásuk is van.
N. Sz.: Mint már utaltam rá, a jelölésemkor és a bemutatkozásomkor is azt éreztem, hogy a csapatomnak kellő támogatottsága van a győzelemhez. Hiszen a támogatás elsősorban nem a személyemnek szól, hanem azoknak a birkózóknak és szakosztályoknak, amelyek nyíltan is ki mernek állni a változás mellett. Nagy nevek álltak a megújulás programja, az azt megvalósítani igyekvők mögé: Varga János, Kovács István, Kocsis Ferenc, Rácz Lajos, Tóth István, Bódi Jenő, Komáromi Tibor, Majoros István, Bacsa Péter, Deák-Bárdos Mihály, Berzicza Tamás, Virág Lajos...
Idén olimpiai kvalifikációs világbajnokság, jövőre olimpia. Az elnökválasztás kihathat a sportolókra is?
H. Cs.: Maga az elnökválasztás nem. Az sokkal inkább, ha – mint, sajnos, tapasztaljuk – a kampányban besározzák a sportágat, és mérgeződik körülötte a levegő. Az ellentábor nem válogat az eszközökben, igyekszik lejáratni engem és az elnökséget. Vannak olyanok is a soraikban, akik pedig az elmúlt öt évben tagjai voltak az elnökségnek, és gyakorlatilag minden döntést megszavaztak. De szemünkre vetik például a sportág infrastruktúrájának a hiányosságait, pedig pontosan tudják, hogy bármiféle fejlesztésre a korábbi anyagi lehetőségeink között nem is gondolhattunk. Az új csepeli birkózócsarnok építése négyszáz-millióba kerül. Mi ezt csak úgy tudtuk volna tető alá hozni, hogy három évig szüneteltetjük a sportágat, és minden állami támogatást ebbe a projektbe teszünk. Most háromszáz-milliós létesítményfejlesztési keretet kaptunk a kormánytól. Abból öt településnek tudunk segítséget adni. Épülnek birkózócsarnokok az országban a megszokott módon is, önkormányzati költségből. Azokban a mi szerepünk is a hagyományos: támogató nyilatkozatot teszünk. Nem a pénzünket kérik, hanem az egyetértésünket.
N. Sz.: Ha megkapom az elnöki felhatalmazást, én akkor általában sem kívánok beleszólni azokba a szakma kérdésekbe, amelyek a szőnyegen realizálódnak, ez az edzők, sportolók, bírók dolga. Én a nyugodt légkört és a biztonságos feltételeket kívánom biztosítani nekik a felkészüléshez, a kvalifikációhoz és a kemény küzdelmekhez, a fényes győzelemhez. A sikeres riói olimpiai szereplés nemcsak a birkózók, hanem a magyar olimpiai csapat, az egész nemzet érdeke. Ezért mindent megteszek, ami erőmből és tisztemből telik, és kiemelten fogom kezelni és támogatni az évekkel ezelőtt megkezdett olimpiai felkészülést.
Mi a legfőbb célja, amit el szeretne érni megválasztása esetén?
H. Cs.: Mindenekelőtt végre nyugalmat, a nagy birkózócsalád egységét. Közös munkát a közös célokért, ami nem úgy néz ki, hogy te csak csináld, mi meg majd támadunk, ahol érünk.
N. Sz.: A birkózásban is legfontosabbak az emberek: a versenyzők, az edzők és a szurkolók, nézők. Minden döntésünket az ő érdekükben kell meghoznunk. A szőnyegen küzdők és az őket felkészítők érdekében olyan rendszert kell kiépíteni és üzemeltetni, amelyben minden érintett számára egyértelműek és előre kiszámíthatóak a díjak, elismerések és jutalmak. Új minősítési és motivációs rendszerre van szükség, ki kell dolgozni a magyar birkózók életpálya-modelljét. Itt kell megtalálni a helyét, egy, az utánpótlást támogató ösztöndíj rendszernek, illetve a bajnokok és edzőik elismerésének is.
A birkózás társadalmi elismertségének növelése érdekében külön hangsúlyt kell fektetni a birkózótermek és csarnokok építésére, felújítására, biztonságos és eredményes üzemeltetésére. De ehhez mindenképpen új média- és reklámpolitikát is meg kell hirdetnünk.
Kövér Dávid
Forrás: Népszava