Minden költségtérítéses szolgáltatást megszüntetne a kórházakban a szaktárca – tudta meg lapunk. Bevételeik 5-10 százalékát veszíthetik el a kórházak, ha betiltják fizetős szolgáltatásaikat.
Nagyobb zavart okozhat, mint amennyi gondot orvosolhat – így minősítik szakértők azt a jogszabálytervezetet, amellyel Orbán Viktor kormányfő kérésére elkezdené az egészségügyi köz- és a magánszolgáltatások szétválasztását Kásler Miklós humánminiszter.
Ez azt jelenti:
az intézményekben ma elérhető összes fizetős szolgáltatást meg kell szüntetni. Most az egyágyas szobáért, leletmásolatért vagy olyan ellátásért is kérhetnek pénzt az intézmények, amit egyébként a biztosító nem fizet. Nem ritka, hogy például a testsúlycsökkentő műtétekre a kórház orvosa bérli saját intézménye műtőjét – akkor is, ha a beavatkozás nem „szépészeti”, hanem egészségügyi okokból válik indokolttá.
Ilyenkor például a gyomorszűkítést a kórház eszközeivel, azaz közfinanszírozott tárgyakkal végzik. A tervezett új szabály viszont ezt is megtiltaná, éppúgy, mint a műtők vagy egyéb eszközök bérbeadását.
Kincses Gyula egészségpolitikus szerint a legnagyobb veszélye ennek az intézkedésnek, hogy a betegeket a magánegészségügy felé tereli, véglegesíti az egészségügy kettészakadását. Elvonja a magánforrásokat az állami egészségügytől, tovább élezi a finanszírozási és munkaerő-megtartási feszültségeket. Miután kizárja a legális piacot, a tisztességes, számla szerinti megoldásokat, konzerválja a hálapénzt, a korrupciót az állami egészségügyben. Kincses szerint is lépni kellene az egészségügyben, de nem úgy, hogy azzal több kárt okozunk, mint hasznot.
Forrás: nyomtassteis.hu