A magyar gyerekek több mint felét a társadalom legszegényebb harminc százaléka neveli, írta tavaly ősszel az Index.hu a Civil jelentés a gyerekesélyekről 2014–2017 című tanulmánykötetre támaszkodva. Eszerint tehát pár éven belül felnő az az ifjú sereg, amelyiknek jóformán nem is lesznek igényei, vagyis kormányzó urunk földi mennyországába hézagmentesen belepasszol. Már csak azért is, mert egyéb lehetősége nemigen akad. Ha viszont a túlélés illegális módszereivel próbálkozna, akkor válik majd világossá, mily előrelátó volt kormányzó urunk, amikor új, modern mobil börtönök létrehozására harmincmilliárdot félrerakott. Más kérdés, hogy a helyzet néhol már most is az éhséglázadás határát súrolja.
A lakosság egy része a mostani vírusos időszakban kezet mosni se tud (nemhogy kellő gyakorisággal, hanem egyáltalán), ugyanis nincs a környéken egyetlen olyan csap se, amelyikből még folyna a víz.
Evvel úgy-ahogy megbirkózik, de hogy enni sincs mit, az
kedélyromboló. Az éhes ember ingerült, kérdőre vonja az első olyan hatalmasságot, akit el tud érni, vagyis a falu polgármesterét. Rá mostanában ugyancsak nehéz időszak köszönt. Kenyeret nem tud adni, pénzt még annyira se, tanácsot pláne nem. Országunk első számú, sőt voltaképp egyetlen társadalomszervező elve abban áll, hogy aki nem dolgozik, ne is egyék. Az éhezők csakugyan nem dolgoznak, ugyanis az alkalmi munkákat, amelyek révén egyik naptól a másikig kihúzták valahogy, a járvány miatt elvesztették. Kormányunk a föntebb jelzett társadalomszervező elvnek megfelelően jár el, vagyis akkor se segít, ha az ég leszakad.
VÁNCSA ISTVÁN (Élet és Irodalom)