A csepeli nercbunda Kassai Ferenc szabász keze alatt svédországi megrendelésre készült 1968-ban a Pannónia Szőrmekonfekciónál
Kedvezett a csillagok állása 1968-ban az új gazdaság mechanizmus beindítása után Csepelen a Pannónia Szőrmekonfekció Vállalatnak. Nyíltak a határok, megjelentek az akkor fétisként tisztelt, konvertibilis valutával fizető megrendelők, vevők. A Képes Újság az augusztusi szállítás előtt villanóképet adott a lehetőségek kihasználásáról:
"A napokban két üzletember, egy dán és egy holland kereskedő látogatott el Csepelre, a Pannónia Szőrmekonfekció Vállalat gyártelepére, ahol a divatos bundák készülnek. A messzi északról jött üzletfelek délelőtt érkeztek a gyárba, fél órát szántak idejükből arra, hogy megtekintsék az üzem minta kollekcióját. Mégis, estébe hajlott már az idő, amikor
elhagyták az igazgatói irodát.
— Amire kértek, megtettem — mondja mosolyogva a gyár igazgatója, Gerzanica József.
— Bemutattam nekik a tavalyi kollekciónkat: kétszázhetven bundaféleséget. Ekkora mennyiségre ők sem számítottak, noha tudták, hogy termékeink messzi földön híresek, hiszen, amióta, néhány évtizeddel ezelőtt a magyar Dán-testvérek nemesített juhbőrből előállították a Panofix-szőrmét, azóta nemzetközi rangja van a magyar szűcsiparnak.
- Bundáink ott vannak a stockholmi, moszkvai, montreáli, New York-i, hamburgi, párizsi, londoni, bécsi és más világvárosok áruházaiban, üzleteiben.
— És a hazai boltokban?
— Jut oda is — válaszolja az igazgató —, bár a bundák iránt a kereslet oly nagy, hogy, sajnos, egyelőre még nem tudjuk maradéktalanul kielégíteni a hazai igényeket.
— Luxuscikk-e a bunda? — Jelentős részük feltétlenül. De vannak jó minőségű bundáink 3500—4000 forintos árban.
— Ez sem nagyon olcsó ...
— A télikabátok két-három évre szólnak. A bundák nyolctíz évre.
— Vannak-e olcsóbb bundák?
— Hogyne. A kínai báránylábból készült bundák és a gidakabátok ára 2500—2800 forint.
— És a legdrágábbak?
— A pézsma és a perzsa. Az előbbi 15 000 forint, az utóbbi az idén kerül belföldi piacra és 25 ezer forint lesz az ára.
— Van-e divat a bundában?
— Természetesen van, hiszen, a nők hordják elsősorban. Az elmúlt tíz év alatt átlagosan 20 —25 centiméterrel rövidültek a bundák, változott a gallérok nagysága, s általában könnyedebb, kabátosabb jelleget öltöttek. Egykoron csakis egyszínű bundákban jártak a nők. Manapság divatosak a filmnyomásos eljárással készített többszínű bundák.
Forrás: (-tai) Képes Újság – 1968. augusztus
Fotó: Bohamek Miklós