A csepeli lakosság száma jelenleg: 68531 fő. A rendszerváltáskor, 1990-ben 90187 fő, 2011-ben 75055 fő élt Csepelen, állandó bejelentett lakosként. A rendszerváltozás óta tehát a Csepelen élők száma ~ 25 százalékkal csökkent.
Közzétette az Állami Számvevőszék az önkormányzatok vagyoni helyzetét bemutató anyagokat.
Kiderült, a közzétételt az indokolta, hogy „az új – 2024. október 1-én hivatalba lépett – önkormányzati tisztviselők, mind a helyben élők aktuális és átfogó képet kaphassanak az önkormányzatok tényleges gazdasági helyzetéről”.
Néhány adat a Csepeli Önkormányzat helyzetéről:
> A csepeli lakosság száma jelenleg: 68531 fő. A rendszerváltáskor, 1990-ben 90187 fő, 2011-ben 75055 fő élt Csepelen, állandó bejelentett lakosként. A rendszerváltozás óta tehát a Csepelen élők száma ~ 25 százalékkal csökkent.
> A költségvetési bevételek 3,7 milliárddal maradnak el a kiadásoktól, miközben az önkormányzat megtakarítása még mindig 7,6 milliárd forint.
Ekkora, a 23 kerület átlaga feletti megtakarítás mellett az új képviselő-testület által elfogadott adóemelések, szolgáltatási díjemelések vagy például a tervezett óvodabezárások pénzügyileg nem indokolhatók. Szerintünk inkább előre menekülést is jelenthetnének, de az alaptevékenységeken kívüli jelentős feladatok és kiadások további elfogadhatatlan fenntartását, nem pedig a kerület valódi fejlődését szolgálják.
> Az önkormányzati vagyon nagysága 102,4 milliárd forint, ami az év elejéhez képest enyhén csökkent. A tárgyi eszközök értéke 83,1 milliárdot tesz ki, a folyamatban lévő beruházások bekerülési értéke pedig meghaladja a 3 milliárd forintot. Ha a megvalósult beruházásokat vizsgáljuk, megállapítható, hogy azok a későbbieben jelentős fenntartási kiadásokat fognak előidézni, amelyek komoly feszültségeket jelenthetnek majd a következő évek költségvetéseiben.
E.-S.
Forrás: ÁSZ és Hírklikk