A felújítás után hétfőn átadták hazánk legrégebbi vízügyi műtárgyát, a Kvassay-zsilipet és erőművet és az új szivattyútelepet. Az átfogó projekt három év alatt készült el, a munkálatokat három árhullám is hátráltatta.
Elkészült hazánk egyik legrégebbi és legkomplexebb vízügyi műtárgyának, a Kvassay-vízlépcsőnek átfogó felújítása, amelyet a Colas Alterra Zrt. és a STRABAG Generálépítő Kft. nyitott könyves konzorciumi összefogásban, a feladatok leosztásával valósított meg az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (KDVVIZIG) beruházásában.
Az éghajlatváltozás hatásai is sürgették a beruházást
A Csepel-sziget északi részén 1911-ben adták át a forgalomnak elsőként a hajózó zsilipet, azután a mellékág vízellátását biztosító beeresztő zsilipet, majd 1962-ben szivattyútelep és vízerőmű is épült a Ráckevei-Soroksári-Duna-ágra.
Az utóbbi években az éghajlatváltozás vízügyi kihívásai, az elavulttá vált technológia és a Duna alacsony vízszintje is sürgetővé tette a műtárgy modernizálását és fejlesztését.
A Kvassay megújulásának jelentőségét mutatja, hogy a mai átadón jelen volt és köszöntőt mondott: Lantos Csaba energiaügyi miniszter, V. Németh Zsolt vízgazdálkodásért felelős államtitkár, Mészáros László, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság igazgatója, valamint Őrsi János, Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese.
Miért nevezik a Duna urának?
Összetett feladatai miatt gyakran a Duna urának is becézik a létesítményt.
- A Kvassay-zsilip az elsőrendű árvízvédelmi vonalban ellátja a Budapest-Baja árvízvédelmi öblözet védelmét.
- Aszályos időszakokban a műtárgy biztosítja a szabályozott vízszintet a Ráckevei–Soroksári-Duna-ágban. Amikor a nagy Duna vízszintje túl alacsony és a gravitáció hatására nem képes elegendő víz átfolyni a mellékágba, az erőmű szivattyúként is funkcionál: ennek segítségével tudják táplálni a Soroksári-Dunát. Ez az ág látja el vízzel a Dunavölgy halas tavait és öntözőrendszereit.
- A műtárgynak kiemelt feladata van a vízminőség szabályozásában is. Ökológiai katasztrófát idézne elő, ha nem jutna megfelelő mennyiségben friss víz a Duna mellékágába, mivel a dél-pesti szennyvíztisztító által kezelt víz itt folyik bele a folyóba. Hígítás nélkül nagyon megemelkedne a folyóág vizének tápanyag-tartalma, ami az élővilágban jelentős károkat okozna.
- A Kvassay-zsilip és környéke kedvelt célpont a vízitúrázók és a horgászok körében is.
Az új szivattyútelepnek rekordalacsony dunai vízállásnál is táplálnia kell a mellékágat
A műtárgyak felújításáról és az új szivattyútelep megépítéséről 2018-ban született döntés. Ebben az esztendőben dőlt meg a Budapestnél mért addigi legalacsonyabb regisztrált vízállás. Az 1947-es - mindössze 51 centiméteres - rekordot, a már említett 2018-as 33 centiméteres vízszint adta át a múltnak.
A vízhiányos időszakban a Ráckevei–Soroksári-Duna-ágban a vízszint 50 centiméterrel volt magasabb, mint a Nagy-Dunában: emiatt a főágból gravitációsan nem juthatott a víz utánpótlása a mellékágba. A beépített szivattyúk pedig az alacsony vízállás mellett nem tudták átemelni a vizet a mellékágba.
Hosszú távú és költséghatékony megoldásként az erőmű turbináinak felújításán túl, egy olyan új szivattyútelep megépítéséről döntöttek, ami a Duna főágából az eddig mér legalacsonyabb vízszinthez képest 50 centivel alacsonyabb vízállásnál is – a budapesti vízmércén mért – 17 cm-es vízállásig – minimum 30 köbméter/s vízhozamot képes juttatni a Ráckevei Duna-ágba.
Az atlétikai vb és a Duna is meghatározta a munkálatok ütemezését
A STRABAG részéről projektvezető-helyettesként Kiss Gergely vett részt a munkában, aki 2024 elején váltotta Papp Gergely projektvezetőt, míg a Colas Alterra részéről Dán Martin projektvezető fogta össze a Kvassay-komplexum átfogó felújítási munkálatait, amely két nagy szakaszra bontva zajlott. Ezek közé ékelődött a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokság, amely a munkaterület szomszédságában zajlott. A versenyek idején szüneteltek a munkálatok. A projekt kivitelezése során a szakembereket három dunai árhullám is kihívások elé állította.
A Colas és a STRABAG szakemberei felújították:
- az erőmű turbináit és a kapcsolódó gépészetet,
- a műtárgycsoport tápzsilipjét,
- a darupályákat,
- korszerűsítették az épület energetikai rendszerét,
- új szivattyútelepet létesült, szívó- és nyomóoldali műtárgyak és csővezetékrendszer kiépítésével,
- felújították a műemléki védettség alatt álló zsilipkezelő épületet és a komplexum közelében álló szolgálati lakást, valamint a gerendatárolót, továbbá
- modernizálták az uszadékkiemelő rendszert.

Fotó: magyarepitok.hu / Dernovics Tamás
Építéstörténeti esemény a Duna-ágban
A Kvassay-zsilip és szivattyútelep munkálatai során építették meg a Duna medrében Magyarország eddigi történetének legnagyobb 150 méter hosszú és 7 méter széles jászolgálatát. A munkaterület kialakításához a folyómeder egy részét szádlemezekkel lehatárolták, ehhez a fázishoz egy 80 méter széles és 100 méter hosszú úszóbárka érkezett a mellékágba a fedélzetén két, összesen 130 tonna súlyú munkagéppel.
A lehatárolt és víztelenített munkaterületről 8000 köbméter iszapot és agyagot emeltek ki, a halakat visszahelyezték a főágba.

Fotó archív: magyarepitok.hu / Dernovics Tamás
Hét méteres betonfalak kivitelezése a folyómederben 10 méter mélységben
Ezután kezdték el az alaplemez és az agyagba befogó gerendák építését, ami az árvízvédelmi résfal szintjéhez képest 10 méteres mélységben zajlott. Ebben a szakaszban egy újabb, ezúttal a 2024 júniusi árhullám szakította meg a munkálatokat.
A terület iszaptalanítása után, hét méter magas falakat emeltek a mederbe és lefektették a két darab, egyenként 1,8 méter átmérőjű csövet, ami egy csőbe egyesülve szállítja a vizet a szivattyúkhoz.
A csövek felületkezelésük révén megfelelnek a vízügyi beruházásoknál elvárt száz éves élettartamnak.
A kivitelezés ezen szakaszát egy újabb, szám szerint a harmadik árhullám terhelte. A nehézségek ellenére, 2025 februárjára már csak az utolsó simítások és az üzempróba volt hátra. Ma pedig ünnepélyesen is átadták az elmúlt évtizedek legjelentősebb fővárosi vízügyi projektjét.
Forrás: Sándor Csilla (Magyar Építők)