CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

Mansfeld Péter utca lett Csepelen a Bajáki Ferenc utcából

2011. március 11. 01:11 - Szerkesztő73

 Több internetes hírportál beszámolója szerint az utcanév-változást Németh Szilárd fideszes országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere csütörtökön jelentette be ünnepélyesen a Bajáki Ferenc utcában. Bajáki Ferenc a Tanácsköztársaság népbiztosa volt. A polgármester elmondta, hogy további utcanév-változásokat tervez a kerületi önkormányzat, például a Munkásőr utca esetében. (A szerkesztő megjegyzése: egyetlen épület, de még utcanév-tábla sincs a kiszemelt Munkásőr utcában.)

A megemlékezés (Fidesz-képriport itt) a volt "Bajákiban", vagyis a közeli Csepel-sziget Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégiumban folytatódott, ami  

Rákosi Mátyás nevét viselte, amikor Mansfeld Péter tanulni kezdett  benne. Mansfeld László, Mansfeld Péter öccse felidézte testvérének életét és azt, hogy a forradalom idején hogyan segítette a budapesti Széna téren harcolókat. Wittner Mária (Fidesz) országgyűlési képviselő, aki maga is részt vett az 1956-os forradalomban, párhuzamot vont az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, valamint az 56-os forradalom eseményei és a megtorlások között. Mansfeld Péter 1959. március 21-re időzített kivégzéséről azt mondta, hogy "vörös bitorlók oltárán áldozták fel életét, most mégis itt van köztünk az 1849-es mártírokkal, mert lelküket nem tudták megtörni". A megemlékezés végén koszorút helyezett el az iskolában Mansfeld Péter emléktáblájánál Mansfeld László, Wittner Mária, Németh Szilárd és Borbély Lénárd, a kerület alpolgármestere, valamint az iskola dolgozói és a diákok képviselői.

Mansfeld Péter 1941. március 10-én született Budapesten. A forradalomban fegyvert és élelmiszert szállított összekötőként a harcolóknak. A forradalom bukása után folytatta az iskolát, esztergályosnak tanult, majd 1958 februárjában barátaival elhatározták, hogy rendőrök és munkásőrök lefegyverzése révén fegyvert szereznek, és ellenálló csoportot szerveznek. Február 17-én elrabolták az osztrák követség előtt posztoló rendőrt, akitől elvették fegyverét, majd szabadon engedték. További akcióik nem jártak sikerrel. Mansfeld Pétert 1958. február 19-én letartóztatták. Vágó Tibor legfelsőbb bírósági tanácsa másodfokon 1959. március 19-én az eredeti ítéletet halálbüntetésre súlyosbította. Mansfeld Pétert 11 nappal 18. életévének betöltése után kivégezték.

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr482729725

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

imsi 2011.05.29. 09:41:30

Mansfeld utca.Vegre!!!podolak,avarkeszi ciki?
süti beállítások módosítása