Az önkormányzati választások óta a fideszes vezetésű önkormányzat kb.15,2 millió forintot fizetett ki a költségvetés „civil szervezetek pályázatai” c. előirányzat terhére, azaz ennyivel támogatta a civil szervezeteket. Azért nem írhattam le, hogy „csepeli” civil szervezeteket, mert ennek az összegnek 77,7 %-a jutott csak Csepelre, míg a fennmaradó 22,3 %-ot nem csepeli szervezetek, intézmények kapták. Ha részletesen megnézzük a rendelkezésünkre álló adatokat, akkor a számok mögött érdekes, sőt különös adatokra bukkanhatunk:
1) A nem csepeli civil szervezetek, intézmények között kiosztott majd 3,4 millió forintból
például:
> 1 millió forintot a kettős állampolgárság megszerzésének elősegítésére, azaz a nagysza-lontai önkormányzat területéről Csepelen állampolgársági esküt tenni akarók támogatására /dologi, utazási költségek/ fordítottak;
> összesen 1 millió forintot kapott a VII. kerületben működő, Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány, a csángó hagyományok ápolásáért, csángó bálok megtartásáért;
> 125 ezer forint lett átutalva a Fővárosi Önkormányzat által fenntartott Radnóti Színház nézőterének felújítására,
> 166.500 forinttal segítette a vezetés a Dabas Város Önkormányzata által tervezett Kapisztrán Szent János emlékmű megépítését;
> és 150.000 forint jutott a Szellemi Honvédelem Alapítványnak, amely Pomázon műkődik, és a jobboldali nemzeti érzelmű sajtó munkatársainak támogatására jött létre.
2) A csepeli civileknek jóváhagyott kb. 11,8 millión 23-an osztoztak, közöttük 4 szervezet kétszer is kapott támogatást ebből az összegből.
3) Nem kapott viszont támogatást 9 pályázó csepeli civil szervezet, közöttük például a nagy hagyományokkal rendelkező Kvalitás Csepeli Diákok Tehetséggondozó Alapítványa, három, a Csepeli Munkásotthonhoz köthető, hagyományőrző, nemzetközileg is elismert táncegyüttes, a Nagycsaládosok Csepeli Egyesülete vagy a Csepeli Gyermekbarátok Mozgalma.
Nem tisztem és feladatom értékelni azon civil szervezetek munkáját, amelyek nyertek, illetve nem nyertek önkormányzati támogatást. Sőt! Tehetségem sincs hozzá. Biztos vagyok benne, hogy döntő többségük valóban rászorul az önkormányzatok, így a Csepeli Önkormányzat támogatására. Bár – a nyertesek közül –, néhány nem is civil szervezet, többüket meg támogatja már az állam, a főváros, több kerületi és városi önkormányzat vagy egyes országgyűlési képviselők, a polgármester parlamenti padtársai. Akkor mi sem maradhatunk ki. Nekünk úgyis van pénzünk....
A csepeli civilek meg várjanak. Ezzel együtt számomra és talán mások számára is elgondolkodtató, hogy több csepeli egyesület, alapítvány nem jut egy fillér önkormányzati támogatáshoz sem. Miközben jut – a fentiek szerint nem is kevés –, Csepelen kívüli, szervezetek, intézmények támogatására. Az is érdekes, hogy két civil szervezet kapja a teljes támogatás 50 %-át. Vajon miért? A vesztesek pályázata nem felelt meg az önkormányzati céloknak? Nem tudom. Azt viszont olvastam a dokumentumok között, hogy többen azért nem kaptak támogatást, mert pályázatukat „nem zárt borítékban adták le.”
Hiába'!. Fülkeforradalmi időszakban vagyunk. Ha kell, akkor mondvacsinált okokkal is ki lehet zárni bárkit, nagy hagyományokkal, elismertséggel is rendelkezőket a pályázatból. A baráti vagy frissen alakult civil szervezeteknek, meg csak levelet kell írni a polgármesternek. Le sem kell ragasztaniuk.
VOX