Megdöbbentő tények kerültek a nyilvánosság elé. Az őszi közmeghallgatáson Németh Szilárd fideszes polgármester még tagadta, hogy mire készül, de mára valóság lett a félelemből.
Miként a 21. kerületi Hírhatár című hírportálon olvashatjuk: "Az immár második éve működő és szerencsétlennél szerencsétlenebb döntéseket hozó új képviselő-testület ... bezárta a Helytörténeti Gyűjteményt: a Királyerdei Művelődési Házban zárt ajtók fogadják az érdeklődő betérőt. E példátlan döntéssel az a rendkívüli helyzet állt elő, hogy Csepel Budapest egyetlen kerülete, amely zárva tartja helytörténeti gyűjteményét a széles nagyközönség előtt. (A környékbeli lakók, iskolák nehezményezik is e döntést)."
A Csepeli Helytörténeti és Városszépítő Egyesület (CSHVE) civil szerveződés, a kerület múltját kutató, feldolgozó lokálpatrióták lelkes kis csapata. Az egyesület a korábbi időszakban szorosan kötődött az önkormányzat helytörténeti gyűjteményéhez – amíg a gyűjtemény működött és nyitva tartott.
A CSHVE úgy tűnik, bázis nélkül maradt. Gyakorlatilag ugyan van lehetőség a kutatásra: de csak Vida István, a Csepp TV Kft. ügyvezető igazgatója személyes engedélyével lehet a gyűjteménybe bejutni.
Ilyen igazgatói engedéllyel sikerült megtartani a CSHVE idei első összejövetelét a Helytörténeti Gyűjteményben február 29-én.
Az egyesület tagjait dr. Bolla Dezső elnök és Zémann István titkár tájékoztatták az egyesület siralmas pénzügyi helyzetéről és az idei munkatervről.
A várhatóan a legnagyobb létszámot megmozgató program az egyesület és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár csepeli fiókjai által közösen szervezett, Csepel-sziget körüli hajókirándulás lesz május 19-én (ezt a programot a tervek szerint szeptember 22-én megismétlik).
A legközelebbi megmozdulás pedig március 24-én lesz, amikor a Rádió Múzeumot látogatják meg az egyesület tagjai és szimpatizánsai.
A CSHVE tagjai részt vesznek az idei csepeli évfordulós programokon, s különböző kiadványok előkészítésén is dolgoznak.
Nyomdai előkészítés alatt van „Bognár József: Csepel falu (1843)” művének reprint kiadása, s már közel egy esztendeje dolgoznak az egyesület tagjai a csepeli képeslapokból készülő könyv szerkesztésén.
Az idei évben várhatóan megújul a CSHVE internetes honlapja.
Az egyesület a BKV vezetésének segítségét is kérte, hogy méltó módon emlékezhessenek meg a Csepeli HÉV 100 éves évfordulójáról, s az Elektromos Művek támogatását kérte, hogy a csepeli elektromosság centenáriumát megünnepeljék. A helyi önkormányzat pálkyázatán az egyesület 100 ezer forintot nyert "Csepel újratelepítésének 300. évfordulója, Csepeli Hév 100 éves évfordulója" című pályázatával.
A CSHVE elnöke, dr. Bolla Dezső, Csepel díszpolgára felkérést kapott arra, hogy igazgatásával egy iskolatörténeti múzeumot hozzanak létre a Régi Rákóczi Általános Iskola üresen álló, kihasználatlan épületében.
Bárány Tibor