A kellemes idő beköszöntével megjelentek a kullancsok is. Dr. Vári Zoltán, a Szigetszentmiklósi Állatgyógyászati Központ állatorvosának írásából kiderül, hogyan érdemes védekezni ellenük, és milyen betegségek okozói lehetnek ezek a kellemetlen élősködők. A Szigetszentmiklósi Állatgyógyászati Központ facebook oldalán rendszeresen olvashatóak lesznek további állatorvosi tanácsok is. Lájkolja és kövesse az oldalt: https://www.facebook.com/miklosvet
Hazánkban az utóbbi években jelentősen elszaporodtak a kullancsok. Szigetszentmiklós és a környező települések zöld területei is jelentősen fertőzöttek ezekkel az élősködőkkel. Különösen a Duna-part, a bányatavak környéke illetve a mezők, parkok veszélyesek, melyek kedvelt kutyasétáltató helyek is egyben.
Kedvence védelme érdekében ne mulassza el a megelőzést! Rendelőnkben többféle kullancs elleni készítményből választhat:
Az úgynevezett spot-on készítményekkel megfelelő védettség érhető el. A készítményeket a kutya tarkójára illetve hátára kell csöpögtetni. Hatásuk 4 hetes, adagjuk a kutya testtömegétől függ.
A kullancsnyakörv hatóanyaggal átitatott nyakörv, melyet kedvencének folyamatosan viselnie kell. Hatástartamuk fajtától függően 2-8 hónap.
Amennyiben kutyájában kullancsot talál, fontos, hogy minél előbb távolítsa vagy állatorvos által távolíttassa el. A kullancs kiszedésének leghatékonyabb módja, ha csipesszel, főleg speciálisan ilyen célra kialakított eszközzel (kullancscsipesz) húzza ki a kutyából.
Kisebb, kevésbé megszívott kullancsok eltávolítása során gyakran tapasztalható, hogy a feji rész részlegesen beszakad, melynek a fertőzés átadásának szempontjából jelentősége nincs. A beszakadt fej kráterszerű mélyedés létrehozásával eltávolítható ugyan, de nem érdemes.
Az eltávolítás során fontos, hogy a megszívott kullancstestet ne nyomjuk össze.
Ha eltávolította a kullancsot, néhány hétig érdemes fokozottan figyelni a kutya viselkedését, ugyanis a fertőzött kullancs komoly betegséget okozhat kedvencének.
A kutyáknál a leggyakrabban előforduló kullancsok által terjesztett fertőző megbetegedések a Babesiosis és a Lyme borreliosis.
A babesiosis esetében a kórokozó a vörösvértesteket támadja meg, azok szétesését eredményezi. Klasszikus esetben néhány nap lappangás után láz, bágyadtság, étvágytalanság, illetve véres vizelet figyelhető meg. A betegség a kezdeti fázisban gyógyítható, viszont előrehaladott esetben halálos kimenetelű lehet.
A Lyme borreliosis során gyakran tartós lázas állapot, ízületi fájdalom miatt sántaság,esetleg idegrendszeri tünetek illetve szívproblémák jelentkezhetnek. Folyamatos és hosszantartó antibiotikumos kezeléssel a betegség az esetek többségében gyógyítható.
A Szigetszentmiklósi Állatgyógyászati Központ facebook oldalán rendszeresen olvashatóak lesznek további állatorvosi tanácsok is. Lájkolja és kövesse az oldalt: https://www.facebook.com/miklosvet
Forrás: A MI VÁROSUNK