(A másik bűnről - van még több is - a gyermekbarátok kiűzetéséről tegnap szóltunk)
Németh Szilárdnak, Csepel fideszes polgármesterének több rögeszméje is van. Ebből az egyik, hogy tönkreteszi a Béke téri stadiont is üzemeltető Csepel SC alapítványt, mert nem úgy táncol, ahogy ő fütyül. A cél eléréséhez az ár nem számít. A HÍRKOMP című csepeli hírportál cikkéből tudomásunkra jutott, hogy Németh Szilárd megtiltotta a csepeli iskolák vezetőinek és főként a testneveléstanároknak, hogy a Béke téri stadionban szervezzenek versenyeket csepeli gyerekeknek. A következmények félelmetesek. Ez egyszerre bűn és hiba. A felelősség Németh Szilárdé és mindazoké a felelős vedzetőké, akik szó nélkül tűrik tobzódását. A cikket változtatás nélkül közöljük:
A hír: a csepeli iskolák nem vihetik diákjaikat a Csepel SC Alapítvány sportpályáira.
A kommentár: Németi Lászlótól.
Egy 1999-ben írt, az akkori Népsportban megjelent cikkem címe adta a késztetést, hogy ismét tollat ragadjak (bár már régebben kellett volna). Nem gondoltam volna, hogy 2013-ban is hasonló problémákkal kell majd találkozni, és szomorú, de komoly harcot kell folytatni olyan ügyért, amely nem szabadna, hogy gyerekeket negatívan érintsen egészséges fejlődésükben és a sportoláshoz való jogukban.
Több mint két éve húzódik Németh Szilárd és a Csepel Alapítvány közötti ellenségeskedés, amelynek legnagyobb vesztesei Csepel sportolni vágyó és sportot szerető diákjai, valamint maga az atlétika sportág.
Több mint két éve, hogy a két fél között kialakult politikai, anyagi és erkölcsi harc lassan, de biztosan tönkreteszi és megsemmisíti az évek óta kiváló Bp-i és országos eredményeket felvonultató atlétikai diákolimpiai rendszerünket.
Ma már csak (mivel Németh Szilárd megtiltotta a csepeli gyerekeknek és iskoláknak a Csepel Stadion atlétikai pályájának használatát) a legkisebb korosztály (I-II kcs.) versenyeit tudjuk megrendezni nem korszerű körülmények között, nagy zsúfoltságban, a Kazinczy iskola sportpályáján. A többi korosztály egyáltalán nem jut versenyzési lehetőséghez, így nagyon nagy hátrányba kerülnek a Bp-i és országos versenyeken, és lassan lesznek olyan korosztályok, akik a magasugrást versenyszerű körülmények között csak hírből ismerik.
Azt még megértjük (megértem), hogy Németh Szilárd mindent megmozgat a Csepel Alapítvány megsemmisítésére, néhány kérdésben még egyet is értenénk, de az, hogy ez a gyerekeken csapódjon le – lassan két év távlatából – felháborító, sőt egyenesen bűn. Az atlétikáról, az egyik legsikeresebb diákolimpiai sportágról van szó, amely egyébként alapsportág is; ellehetetlenítése visszafordíthatatlan károkat okozott és okozhat.
Ehhez hasonló elgondolás utoljára (hál Istennek elég régen) Kiss Imrének, a Csepel SC akkori elnökének (aki egyben a MOB elnökhelyettese is volt) jutott eszébe 1999-ben, igaz a szülők és testnevelők határozott fellépésére rövid időn belül visszavonta ezt az igen furcsa elképzelését. ( Mellékelem a cikk eredeti változatát, amelynek címe érdekes módon egybecseng a jelenlegi helyzettel.)
A testnevelő kollegákat sem értem igazán, hogy ennyi idő után miért nyugodtak bele ebbe a helyzetbe, miért nem tiltakoztak. Lojális lehet az ember a Polgármesterhez egy bizonyos ideig, ha látja a megoldás keresését és a várható végeredményt, de ebben az ügyben jottányit sem közeledtek az álláspontok, így belátható időn belül nem várható megoldás. Tehát marad a több mint két évvel ezelőtti állapot; de meddig, kedves Németh Szilárd?
Addig pedig a legnagyobb tömegeket megmozgató atlétika sportágban, évente mintegy 10 pályaversenyről maradnak le diákjaink, óriása hátrányba kerülve a magasabb szintű versenyeken. Az atlétika egyéni és csapatversenyek a legnépszerűbbek a tanulók között, így a váltóbajnokság, az I-II-III-IV kcs. összetett csapatbajnokság, az egyéni pályabajnokság ahol a kis iskoláknak is van esélyük egy-egy jó szereplésre, vagy a legkisebbek részére kiírt „Ki a leggyorsabb, ki a legkitartóbb” versenyek, amelyeket csak atlétikai pályán lehet megrendezni. Ezen versenyekről való kitiltást bármilyen vélt vagy valós problémák mögé elrejteni, evvel takarózni felháborító és megbocsájthatatlan.
Azt érzem, hogy e mögött valami hatalmi pozícióbeli nyomás lehet, hiszen testnevelő kollegáimat ismerve élnek halnak tanítványaikért, és hosszú távon nem mennének bele ilyen, a tanítványokra negatívan ható döntésekbe. A bajt tetézi, hogy az igazgatók is tartanak a retorziótól, így ők sem merik támogatni a testnevelőket ebben a kérdésben.
Véleményem szerint a csepeli diákoknak joguk van Csepelen sportolni és versenyezni jó szakmai keretek között, megfelelő létesítményekben (ha már van korszerű rekortán atlétikai pálya), és ez ellen a Csepel Alapítvány semmilyen tiltó szankciót nem foganatosított.
Azt viszont megkérdőjelezem, hogy a Polgármesternek van-e joga kitiltani a Csepel stadionból a versenyezni szerető diákokat az országosan meghirdetett diákolimpiai versenyrendszerből. Ebből a hosszan elhúzódó kellemetlen konfliktusból két éve már Bp-i szinten is adódtak problémák, amit a BDSZ vezetői sem értettek. Évek óta közmegelégedésre rendeztük a csepeli testnevelő kollegákkal a Bp-i I-II kcs-os összetett atlétikai csapatbajnokságot mintegy 50 csapattal mintegy 300 fővel, sajnos a Polgármester tiltása miatt le kellett mondani erről a megtisztelő feladatról, ugyanis furcsa lett volna, ha a tiltás miatt a csepeli gyerekek nem indulhattak volna el a versenyen. Immáron második éve utazhatunk Újpestre komoly hátrányokkal: kerületi versenyek hiánya, utazási költségék valamint az elhúzódó idő miatt.
Mint 30 évig a kerület diáksportját irányító személy, aki nyugdíjasként is rengeteg versenyen vagyok jelen, és tapasztalom az állandó feszültséget és a lelkes szülök a visszajelzését (akik egykor tanítványaim voltak) hogy ilyet még nem tapasztaltak, és miért a gyerekeiken csattan az ostor felelőtlen felnőttek miatt, azt hiszem, jogosan teszem fel ezeket a kérdéseket Németh Szilárdnak:
>Meddig kell még várnia lelkes csepeli gyerekeknek, hogy a közpénzen felépült Csepel stadion atlétikai pályáján újból pezsgő diáksportélet folyjék?
>Mikor látja be, hogy ezt a problémát nem ilyen módszerekkel kellene megoldani?
>Miért nem a gyerekek érdekeit nézi, egy olyan bonyolult ügyben, amihez nekik és iskolájuknak semmi közük?
>Meddig játszik még a testnevelők lojalitásával?
2013. április. 20.
Sportbaráti üdvözlettel:
Németi László
nyugdíjas testnevelő tanár
Forrás: HÍRKOMP