Zalán Eszter Strasbourg: Orbánnak csak egyharmada volt az EP-ben
Elfogadta az Európai Parlament (EP) plenáris ülése szerdán az alapjogok magyarországi helyzetéről szóló jelentést, állásfoglalást.
370 igen, 249 nem szavazattal, és 82 tartózkodás mellett megszavazta a Tavares-jelentés a 766 fős Európai Parlament (EP). 701 képviselő volt jelent a szavazásnál. Ez azt jelenti, hogy a baloldali-liberális blokk egységesen szavazott, és bőven volt néppárti tartózkodás (az Európai Néppárt frakciója 274 fős összesen), ám mivel a szavazás titkos, a pontos arányokra csak találgatni lehet.
Azt azonban tudni: az EP-ben a közelmúltban Magyarországgal kapcsolatos szavazások sorában most volt a legnagyobb az igen-nemek közti különbség, és a tartózkodók aránya. Ez arra enged következtetni, hogy például a Brüsszel és Moszkva közti hasonlat Orbán Viktor kormányfő és a Fidesz retorikájában a keddi EP-vitában nem talált megértő fülekre. (2011. márciusában a médiatörvénnyel kapcsolatos állásfoglalást 316 igen, 246 nem, 33 tartózkodással, 2011. júliusában az alkotmánnyal kapcsolatos állásfoglalását 331 igen, 274 nem és 54 tartózkodással, a 2012. februári határozatot, amely a Tavares-jelentésnek adott életet, 315 igen, 263 nem, és 49 tartózkodással fogadták el.) A határozat végső szövegébe bekerült az a Rui Tavares jelentéstevő által benyújtott több módosító is, amely az új nemzetbiztonsági törvénnyel foglalkozik.
A Fidesz EP-frakciója nevében Szájer József a szavazás után úgy érvelt, a baloldal azért választotta a baloldal ezt a formát, mert nincs abszolút többsége, s nem képes a hetes cikk kezdeményezésére elegendő támogatást szerezni. Közölte, az Európai Néppárt szolidaritása megmutatta, hogy a magyaroknak nem kell csalódniuk Európában, hiszen a jelentés nem Európa, hanem egy elfogult politikai tábor üzenete Magyarországnak. Szájer kitért rá: a határozat szembemegy az unió alapszerződésével. Szájer a néppáti tartózkodást firtató kérdésre úgy felelt, ez a parlament normális üzemmenetéhez tartozik.
Győri Enikő, a külügyminisztérium államtitkára, volt fideszes EP-képviselő ezt a logikát folytatva közölte, „ha teret engedünk az ilyen jelentéseknek, akkor szétverjük az EU-t, és azt mi nem szeretnénk.” Mint emlékeztetett, a tagállamokból álló tanács és az Európai Bizottság még nem reagált érdemben arra, hogy részt vennének-e a Tavares-jelentésben felvázolt testületben, amely a magyar kormánnyal együttműködve vizsgálná a jelentés ajánlásainak való megfelelést. – Ez a monitoring testület egy nem létező intézmény, Magyarországra a kísérleti nyúl szerepét osztották – fogalmazott Győri Enikő. Az államtitkár szerint a határozat már az EP-választási kampány része.
Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője a szavazás után úgy nyilatkozott, „nem várt nagy fölénnyel nyertek a demokrácia hívei, s nem működött a néppárt szolidaritása.” Hozzátette: nagy politikai vereséget szenvedett a Fidesz. Számításai szerint a magyar kormánypárt „saját pártcsaládjának legalább egynegyede, egyharmada nem úgy szavazott, ahogyan azt Orbán Viktor miniszterelnök tőlük kérte.” A szocialista EP-képviselő szerint a nemmel szavazók között voltak nem a néppárthoz tartozó konzervatívok és szélsőjobboldali függetlenek, így a 249 nemmel szavazót nem lehet mind néppártinak tekinteni.
Tabajdi közölte azt is: „Jó lenne, ha a Fidesz abbahagyná a kommunistázást és a hazaárulózást”. A politikus szerint meg kéne köszönniük a magyar szocialistáknak, és az európai szocialistáknak, hogy a Tavares-jelentésben nincs benne semmiféle szankció, forráselvonás vagy szavazatmegvonás. Tabajdi arra is kitért, az EP nem írta át az uniós alapszerződést, csak élt a kezdeményezés jogával. Hangsúlyozta, hogy az uniós alapszerződés módosításához a nemzeti parlamentek jóváhagyására van szükség. – Nem kell izgulni – mondta a képviselő, aki szerint Orbán Viktor keddi „unióellenes nacionalista arroganciája eltántorított néppártiakat.” Göncz Kinga szocialista EP-képviselő szerint a keddi vitán bebizonyosodott, a magyar kormányfő semmit nem ért a kritikákból.
Tabajdi állítását támasztotta alá egy néppárti forrásunk is, aki ugyan támogatja a magyar kormányt, de ellenérzéseket váltott ki benne a Moszkva-Brüsszel hasonlat. – Egy több millió ember meggyilkolásáért felelős rezsimhez hasonlítani az EU-t, amelyben mindenkinek szava van, kicsit sok – fogalmazott a képviselő, aki szerint ez kontra-produktív volt, hiszen így a magyar kormányfő saját szövetségeseit is Moszkvához hasonlította. Manfred Weber, német EP-képviselő közleményében ezzel együtt leszögezte, a néppárt a jelentés ellen szavazott, amely az európai baloldal kívánságlistája, amit Magyarországra akarnak erőltetni.
Magyarország ma is ugyanaz, mint tegnap volt. Annyi történt, hogy az EP ma először kimondta, probléma van a szerződés alapértékeket részletező második cikke alapján egy tagállamban – mondta Rui Tavares, a jelentés készítője a szavazás után, s hozzátette, sosem kellemes ilyen következtetésre jutni. A portugál zöldpárti képviselő hangsúlyozta, a határozat az EP állásfoglalása, nem a bal-, vagy a jobboldalé. – Csak a parlament egyharmada szavazott ellene – emelte ki az EP-képviselő.
Tavares szerint teljesen alaptalan a jelentést gyámság alá helyezésként értelmezni. Szerinte pusztán azt állítja, hogy amikor az alapértékek megsértésének veszélye áll fenn, akkor az Európai Bizottságnak összetetten kéne vizsgálnia a problémákat, és nem csak egyes ügyekben kötelezettségszegési eljárást indítania. Leszögezte, a magyar fejleményekkel az a probléma, hogy intézményi, jogi és alkotmányos változások történtek olyan mértékben és tempóban, illetve olyan módszerrel, aminek összessége rendszerszerű, és távolodik a kettes cikkben foglalt alapértékektől.
Tavares kérdésünkre nem akarta részletezni, hogyan képzeli el a következő lépéseket a jelentés elfogadása nyomán. Hangsúlyozta, eddig jó volt az együttműködés a magyar kormánnyal. Végül annyit mondott később, hogy a jelentés szerint az EP házbizottsága dönti majd el, elégséges-e a magyar kormány együttműködése, de nem akar gyors politikai nyilatkozatok alapján ítélni – utalt a miniszterelnök tegnapi nyilatkozatára, mely szerint nem kíván együttműködni a magyar ügyet felügyelő Tavares-jelentésben szereplő testülettel. A portugál politikus magabiztosan nyilatkozott azzal kapcsolatban, hogy bírja a tanács és a bizottság támogatását a testület felállítására. – Majd kialakítjuk a módozatot – mondta Tavares. Közölte, teljes mértékben tiszteletben tartja a magyar Országgyűlés által csütörtökön elfogadandó határozatot.
Forrás: NOL.HU