Csütörtökön délelőtt ismerőseim közül jó néhányan megkerestek és az iránt érdeklődtek, mit tudok a kerületi lakosság körében elindult telefonos kampányról. A kedves csepeli polgár kap egy telefonos hívást, melynek fogadása után egy kellemes női géphang a következőket mondja. Nem szó szerinti idézet: Egyetért-e Ön azzal , hogy a Csepeli Munkásotthon ismételten köztulajdonba kerüljön? Ha igen nyomja meg az 1-es gombot, ha nem nyomja meg a 2-es gombot.
A kérdés most már csak az, ki indította el, illetve ki a megrendelője ennek a telefonos kérdezősködésnek. Felvetődött bennem, lehet hogy a kerületi önkormányzat próbálja ily módon kikérni a lakosság véleményét, hogy azt követően korrekt módon a Munkásotthon ügyében dönteni tudjon. Már ha egyáltalán van döntési kompetenciája a parlamenthez Német Szilárd által benyújtott törvényjavaslat kapcsán. Zárójel bezárva.
Miközben ennek esélyét latolgattam, felderengett előttem a közelmúlt néhány önkormányzati döntése. Például az óvodák összevonásának kérdése. A kerületi önkormányzat képviselő testületét alkotó kormánypárti többség egy másodpercet sem foglalkozott az ügyben érintett lakosok ellenvéleményével. Megkérdezésük nélkül, tüntetésen kinyilvánított akaratuk ellenére döntött. Az összevonás megtörtént. Az összevont óvodák vezetőjének megválasztásakor az intézményi dolgozók több mint kétharmada által támogatott pályázóval szemben
a testületi többség azt a személyt szavazta meg, akit a több mint kétharmados többség elutasított. A Vízmű lakótelep közpénzből történő körbekerítésének ügyében sem kérték ki a lakosság (adófizetők) véleményét. Kitalálták, eldöntötték. Senki véleménye nem érdekelte a döntéshozókat.
Akkor most mi van? Ezek szerint az önkormányzat nem lehet, mert a megtapasztalt gyakorlattal e jelenleg folyó telefonos érdeklődés teljes egészében ellentétes. De ha nem, akkor mégis kik rendelték meg, kinek a részére készül és mi a célja. Erre valószínűleg csak az ügyben érintettek, a megrendelők válaszolhatnának, ha akarnak. Kérdés az: tájékoztatják-e a lakosságot erről az akcióról? Eleresztve a fantáziámat, lehetséges, hogy egészen más a cél. Lehet, hogy ez egy csepeli konzultáció?
Ki és mikor ismerheti meg, ellenőrizheti-e ennek az eredményét? Feltételezve, de meg nem megengedve: a hívott telefonszámok alapján lista készül? , Kik azok akik úgymond a „mi embereink”, és kik azok akik nem azt akarják amit a helyi hatalom.? Megannyi megválaszolatlan kérdés. Bízom benne, hogy a listakészítés csak a fantázia szüleménye. Akkor viszont a többi ügyben miért verték le az ellenvéleményeket érvelés nélkül?
Kál Károly