Csepelen nagy felháborodást váltott ki a Csepeli Hírmondó kétoldalas írása, amelynek szerzője és nyilatkozói a kerületünkben élő fekete ruhás nővért próbálták besározni. Munkatársunk egy apa és gyermeke beszélgetését csípte el. A párbeszédben dőlt betűkkel írtuk azokat a szövegrészleteket, amelyek a Hírmondóból származnak.
- - Apú-ú-ú! A fekete ruhás nővér Csepelen a szemetet söpörte?
- - Nem a szemetet söpörte. A szemét maradt, az avart takarította el.
- - S mér’ kellett neki ezt csinálnia?
- - Büntiből, mert elítélték figyelemfelkeltő akciói miatt. Az egészségügy gondjaira úgy hívta fel újra a figyelmet, hogy nyolcadmagával bénította meg a fővárost az Erzsébet-híd elfoglalásával.
- - Akkor biciklizni sem lehetett a hídon.
- - Csak egy sávot foglaltak el rövid időre.
- - Akkor se lehetett biciklizni a hídon, mert nem volt rajta pedál.
- - Ne hülyéskedj, ezt végső elkeseredésében csinálta. Hiába vett fel fekete köpenyt, hiába szólt, figyelmeztetett az egészségügy tarthatatlan állapotára.
- - Akkor nagyon avarmentes lesz Csepel, mert nagyon sokan fognak itt seperni.
- - Kikre gondolsz?
- - Hát az értetlenül állókra. Például a főorvos úrra, aki ugyan nem ért egyet a nővérrel, de egyetért azzal, hogy Magyarországon az orvosok és a nővérek fizetése méltatlanul alacsony. Meg a sebészeti osztály főnővérére, szerinte köztudott, hogy vannak gondok az egészségügyben, és tenni kell valamit. Vagy a Csepeli Orvosi Kamara elnökére, aki szerint is van mit javítani az egészségügyön, s legnagyobb problémának az egészségügy prioritásának a hiányát tartja.
- - Ez csak három ember, ráadásul ennek ellenére elhatárolódnak Sándor Máriától, hisz az érdekvédelemnek megvannak a formális csatornái. Szerintem is csak formális és nullahatékonyságú.
- - Sándor Mária unokája Sándor Mátyásnak?
- - Miért lenne az?
- - Hát Sándor Mátyás is az igazságért küzdött és őt is elítélték.
- - Sándor Mátyást az osztrák uralkodó ház ítélte el, nem a magyar. Mellesleg kitalált személy, apja Verne.
- - A mi kétharmados apánk, is verne, legszívesebben.
- - A megmondó Hírmondó szerint ráadásul a Sándor Mária nevével fémjelzett mozgalom mögé tavaly ápolók, orvosok és nem meglepő módon baloldali politikusok is felsorakoztak.
- - Akkor mégsem csak egy női Don Quijote szélmalom harca. Az a baj, hogy felhívta arra a figyelmet, amit a kormány úgyis tudott mégsem javított semmit, mondván már a szocialisták regnálása alatt is sokasodtak az ágazat gondjai.
- - Igen, az a vétkük, hogy szóvá merik tenni az ápolók és az ápoltak, orvosok és a kezeltek, hogy féltik az egészségüket és annak lekezelését. Sándor Mária elítélt is végig jóhiszeműen bízott az illetékesekben, számított a kormányra és nem volt baloldali betegsége, de ez se számított. Ez az erőt fitogtató hatalom a legkisebb, leggyengébb észrevételt, javaslatot, kritikát senkitől, semmikor, sehonnan nem fogad el, pedig nem borravalóról van szó.
Kalocsai Imre