Csepelen már hozzászoktunk a Németh Szilárddal kezdődött hidegháborús viszonyokhoz. Bár évtizedek óta ismerjük, de a foga fehérjét csak a 2010-es polgármesteri győzelme után mutatta ki. Ekkor indította el harcát a civil szervezetek ellen. Vicsorgó, folyamatos háborúja a Csepel SC Alapítvány és a Csepeli Munkásotthon Alapítvány önkormányzati támogatásának teljes megszüntetésével indult, a két intézmény felfalásának szándékával, virágzó, tisztességes civil kezdeményezések tönkretételével folytatódott, és tart ma is, immár az országvezetés csúcsain, ahol Németh Szilárd Csepel szégyene, a Fidesz ökle és eltakarítója....
444. Ez a szám most nem a közkedvelt 444.hu hírportált akarja népszerűsíteni. Csak azt jelenti, hogy a csepel.hu-n fellehető nyilvántartás szerint 444 kerületi székhellyel rendelkező civil szervezet van Csepelen. Véleményem szerint ennyi csepeli civil szervezetbe is belerúgott Németh Szilárd, amikor
a Soros György féle támogatásban is részesülő civil szervezetekkel kapcsolatban lezserül, már megszokott nagyképűségével belemondta a mikrofonba:
"Ezeket a szervezeteket minden eszközzel vissza kell szorítani, és azt gondolom, hogy el kell innen takarítani. És most ennek, úgy érzem, eljött a nemzetközi lehetősége Donald Trump amerikai elnökké választásával" – majd hozzátette, hogy "az emberek ezt megszavazták, ráadásul megerősítették egy népszavazáson, előtte persze egy nemzeti konzultáción is, ezt nem hagyhatjuk." (Brutálisan nekiment a civileknek a rezsibiztos, Népszava, 2017. január 11.)
Persze, egyrészt tudom, nem minden civil szervezet kapott és kap Soros támogatást, s lehet, hogy Csepelről egy sem, másrészt lehet, hogy csak a támogatottak vannak régóta a pártalelnök egyre dagadó bögyében. Biztos már nagyon nyomhatták, emiatt valószínűleg hetek óta rosszul is alhatott. Végül csak kijött belőle valami elképesztő ocsmányság, konkrét hazugsággal („az emberek ezt megszavazták, ráadásul megerősítették egy népszavazáson”) megtetézve. Ami csak látszólag szól a Soros által is támogatott civilekről. Üzenet minden, Soros támogatásban nem részesülő, de a kormányzati álláspontokkal esetenként egyet nem értő, azokat „ezerrel támadó”, kritizáló szervezetnek. Bármikor rájuk süthetik ugyanis: külföldi vagy akármilyen más bérencek. Üzenet, mert az újabb „ellenség” – mondjuk az általa említettek (a Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért, a Transparency) konkrét megnevezése, az ellenük meghirdetett „nyílt háború” alkalmas a civil szervezetek megfélemlítésére, ráadásul ellenük hangolja a Viktorhoz hű szavazótábort, a kritikákat nem bíró helyi vazallusok által irányított önkormányzatokat, a lakosság könnyen befolyásolható részét. Például a fideszes többségű önkormányzati képviselő-testületek helyi rendeletet alkotnak majd arról, hogy milyen civil szervezetek kaphatnak támogatást vagy a kormány által támogatott Civil Összefogás Fórum a szavakon túl, farizeusként esetenként kész lesz az utcára is menni az ügy érdekében. Bármikor, ha a Orbán kiadja a parancsot. Szóval az immár hat éve tartó háború „fokozódik”, s ki tudja mikor, hogyan lesz vége.
Csepelen azonban már hozzászoktunk a hidegháborús viszonyokhoz, régóta ismerjük Németh Szilárdot. Igaz, a csepeli politikai közéletben hosszú éveket megélt, a szocialista vezetés által kinevezett iskolaigazgató, önkormányzati sporttanácsnokként a sportegyesületeket támogató ellenzéki politikus valódi énjét a csepeliek többsége csak a 2010-es polgármesteri győzelme után ismerhette meg. Ekkor indította el harcát a civil szervezetek ellen. Küzdelme a Csepel SC Alapítvány és a Csepeli Munkásotthon Alapítvány önkormányzati támogatásának teljes megszüntetésével indult, majd a két, több mint 100 éves alapítvány által működtetett vagyon megszerzésének eddig sikertelen kísérletével folytatódott. Ez a „iszapbirkózás” azóta is tart, vesztese a csepeli lakosság, a csepeli sport és kultúra. Győztesek nincsenek, a két nagyhírű intézmény azóta is működik, ha szerényebb körülmények között is, de a csepelieket szolgálja.
Ám a többi csepeli civil szervezet sem nyert Németh Szilárddal, illetve az általa 2014-ben „kinevezett” utódjával, Borbély Lénárddal. Közel száz milliós önkormányzati támogatásból működő sportegyesületet hoztak létre, „elcsábították” a Csepeli Munkásotthon Alapítvány három művészeti alapítványát, megszüntették több, az önkormányzat által évtizede létrehozott civil szervezet támogatását, soknak pedig „csak” ellehetetlenítették működését. Így járt például a Csepelen és országosan is ismert és elismert Csepeli Helytörténeti és Városszépítő Egyesület, amely megalapozta és működtette a csepeli helytörténeti gyűjteményt. Az egyesület vezetőit azonban nem tudták megtörni: más körülmények között, de azóta is aktív, alkotó részesei a csepeli helytörténeti kutató munkának. Néhány hete, december 19-én nyílt levélben ajánlották fel együttműködésüket a csepeli önkormányzat vezetőinek – egyelőre eredmény nélkül. (http://csepeliek.blog.hu/2017/01/12/nyilt_level_a_tortenelemhamisito_csepeli_fideszes_varosvezetoknek#more12108009)
Az önkormányzat vezetői az elmúlt években rendszeressé tették nem csepeli civil – esetenként fideszes politikai célokat szolgáló –, szervezetek anyagi támogatását is, így legutóbb testületi „döntéssel” járultak hozzá a Fidesz tusványosi rendezvényéhez. Tavaly egyébként 7 nem csepeli civil szervezet kapott anyagi támogatást, összesen 16,4 millió forint értékben, míg 28 csepeli székhelyű civil szervezet összesen 229,8 mFt – tal lett megsegítve. E viszonylag szép szám azonban „eltakarja” a tényt: a csepeli szervezetekre jóváhagyott összeg közel 90 %-a a sportot, leginkább a labdarúgást és a birkózást, valamint egy új kézilabdacsarnok (150 mFt) felépítését célozta meg.
Bizonyítható, hogy a Németh-Borbély duó az elmúlt években is a leginkább nekik tetsző civil szervezeteket támogatta, nem egyszer politikai alapon. Nem csodálkozom tehát Németh Szilárd lassan országos felzúdulást okozó civilellenes ámokfutásán, amit az ATV-ben január 11-én elhangzott mondataival csak tovább súlyosbított. Úgy látom, hogy olyan „alternatív világot” (https://www.youtube.com/watch?v=Ba1488G41VA) hozott maga körül létre, amellyel előbb-utóbb önmagát „takarítja el” a való világból.
V O X