Ferenc pápa keményen fellépett a piacgazdaság törvényeivel szemben, mert nemcsak a kizsákmányolás sújtja az emberiség egy részét, hanem a kirekesztettség is. Ez a megállapítása összhangban van a neves közgazdászok és a baloldal nézeteivel is. Paul A. Samuelson Nobel-díjas tudós erről úgy írt: "egy gazdag ember macskája kaphatja meg azt a tejet, amelyre egy szegény gyermeknek lenne szüksége.”
A piacgazdaságban kialakult szegénység ellen az
államnak jól kidolgozott, progresszív adórendszerrel kell fellépnie, amellyel részben ellensúlyozza a közvetett adók hatását, amelyek az alacsony jövedelműeket jobban sújtják. Azonban azt is figyelembe kell venni, hogy a rosszul kidolgozott progresszív adórendszernek számos negatív hatása is van. A Fidesz-kormány az egykulcsos adórendszerrel számtalan társadalmi feszültséget idézett elő.
A kormányfő 1998-ban azt mondta: a dagály minden csónakot felemel, ám ez nem igaz, már vannak olyan csónakok, amelyek a sárba ragadtak. Tények igazolják, hogy a hazai adórendszer nem képes a piacgazdaságban kialakult szegénység csökkentésére, csak az élet napos oldalán lévőket segíti. Csak a családi pótlék növelésével lehetne segíteni a nélkülöző családokat, az alacsony jövedelműeket.
Takács Imre (Népszava)