Az Emberi Erőforrások Minisztériumának adatai szerint a köznevelésben nappali rendszerű oktatásban tavaly mintegy 1 millió 496 ezer fiatal vett részt. Nagy többségük egy évtizeden belül választó lesz. Ők egyedül képesek lennének kormányokat leváltani és újra megválasztani.
A legutóbbi választások óta több mint kétszázezren töltötték be a választási korhatárt. Az ő szavazatuk jelentősen befolyásolhatná a választások kimenetelét.
Noha a legtöbb elemzés szerint a fiatalok közömbösek a közügyek iránt, az utóbbi időben számos olyan politikai döntés született, amelyek miatt felemelték a hangjukat, és utcára vonultak. Elég a
netadó elleni tüntetésre vagy a felsőoktatási törvény módosítása miatti tiltakozásra és a pénteki diákdemonstrációra gondolnunk.
Jóllehet a tizenévesek politikai beállítottságáról viszonylag kevés kézzelfogható információnk van, a Policy Solutions tavaly végzett kutatása alapján a magyar fiatalokat inkább a liberális, mérsékelt gondolkodásmód jellemzi.
Bár a pártok elutasítottsága nagyon magas a körükben, 59 százalékuk gondolja úgy, hogy „a politikában való részvétel meg tudja változtatni az emberek életét” Magyarországon. Legfájóbb problémáik között az elszegényedéstől való félelem, anyagi és létbizonytalanság szerepel.
Forrás: nyomtassteis.hu