A 21ora.hu így foglalta össze a nagy múltú intézmény körüli fordulatos fejleményeket. Kezdjük a jó hírrel: örömmel jelentette be a közel 100 éves kulturális intézmény vezetője a hónap elején, hogy hivatalosan is elbukott a csepeliek művelődési központja ellen nyolc éve folytatott fideszes “hódító” hadjárat.
Takács Mónika, a Munkásotthon igazgatója ezt arra a bírósági döntésre hivatkozva közölte, amely immár jogerősen is kimondta:
Németh Szilárd nem lehet a Munkásotthont kezelő alapítvány egyszemélyes kurátora.
A kulturális szakma és a közönség által is elismert intézmény helyzete ugyanakkor a Kúria döntésétől függetlenül bizonytalan. Sajnos a napi szintű működéshez ugyanis a jogi és erkölcsi alap kevés, abból nem lehet villanyszámlát, vagy alkalmazottakat fizetni.
Az 5400 négyzetméteren álló komplexum fenntartása sosem volt könnyű. Azóta azonban rettenetesen nehéz, mióta a Fidesz, illetve Németh Szilárd 2010 őszén belakta magát városvezetésbe, és egyértelművé vált, hogy bekebelezné a
szerinte csak szocialista pártszékháznak használt házat.
2010 óta a Németh-féle hozzáállásnak “hála”, a milliárdos költségvetésű csepeli önkormányzat egy, azaz egyetlen forinttal sem járult hozzá sem a patinás Munkásotthon, de a házban működő, csodaszép színházteremmel rendelkező Csepel Színház működéséhez sem.
Ráadásul a kizárólag saját bevételeiből (színház- és egyéb jegyeladások, adományok, alternatív pályázatok stb.) működő központot nem csak az önkormányzati támogatástól, hanem az állami forrásoktól is elvágta a Fidesz, több tízmillió forinttal rövidítve meg a Munkásotthont, a csepeli kultúrát.
Még ekkora állami vagy önkormányzati támogatást sem kaphat a Munkásotthon, ha a sértett, felbőszült Fidesz-politikuson múlik...
Valóban nagyon nehéz a Munkásotthon helyzete – erősítette meg a 21órának Takács Mónika.
Hiába utasította el Némethék lenyúlási kísérletét a Kúria, a gazdasági ellehetetlenítés tovább folytatódik. Úgy néz ki, hogy a 2018-as állami működési támogatási pályázatra sem ítélnek meg a Munkásotthonnak egy forintot sem.
Vélhetően Németh Szilárd személyes közbenjárására, ugyanis szakmai indokot továbbra sem tud megnevezni a támogatásokat elbíráló kulturális államtitkárság – véli Takács Mónika.
Mi csak azt szeretnénk, hogy szakmai, és ne politikai alapon döntsenek. Most ez nem így van, ezért csak a független kultúra és a minőségi szórakoztatás mellett elkötelezett emberek támogatására számíthatunk – mondja.
Meg adott esetben a csepeli ellenzéki pártokra. Úgy tudjuk, a Munkásotthon nehéz helyzetének tudatában a Fideszen kívüli helyi politikai szervezetek a közeljövőben közös megmozdulásra hívják híveiket az intézmény elé, a független kultúra védelmében.
Információink szerint a baloldali elfogultsággal nem vádolható Jobbik sem zárkózik el a Munkásotthon melletti kiállástól, cáfolva Németh Szilárd és a csepeli Fidesz “legerősebb” érvét, mi szerint azért kell nekik átvenni a Munkásotthon feletti irányítást, mert az egy ilyen baloldali bázis, vagy mi.
Mindenesetre aki úgy gondolja, hogy nem pusztán Németh Szilárd pacalpörköltje jelenti a csepeli kultúrát, de a nagyétvágyú fideszes politikus konyhaművészetén túli értékek is akadnak, amiket támogatni érdemes, az ma is megteheti, mondjuk egy minőségi koncert, vagy egy jó színházi előadás megtekintésével, illetve akár az adója 1%-ának felajánlásával:
Forrás: 21ora.hu