A pesterzsébeti képviselők egyhangú döntésének köszönhetően Kőbánya és Kispest után, Pesterzsébeten is megkezdődhet a Kunyhóból Lakásba! program.
Pesterzsébet Önkormányzatának Képviselő-testülete még februárban döntött úgy, hogy felkéri a polgármestert, hogy a Kunyhóból Lakásba! program keretében az Utcáról Lakásba Egyesülettel készítsen elő egy megállapodást és terjessze a testület elé. Mostani határozatával a „A Kunyhóból Lakásba!” programban való részvételhez kettő, alacsony közös költséggel rendelkező lakás 5 év határozott időtartamra szóló, szociális alapú, többszörös bérlőkijelölési jogát biztosítja az egyesületnek a kerület.
Bár meggyőződésem, hogy a múlthavi lakás-ügynél jóval kisebb nyilvánosságot kap a döntésünk és sem az ATV, sem politikai celebjeink nem fogják felforgatni a kerületet, én mégis úgy gondolom, Pesterzsébet most jár jó úton és ez a jó irány.
Júniusban azt ígértem, olyan rendszerszintű átfogó változtatásokat indítunk el, ami jó az adott családnak, de a sok ismeretlen rászoruló, kisebb politikai és celeb támogatást kapón is egyaránt segít. Egyrészt az elkészült hivatali beszámolók alapján biztosítani fogjuk a feltételrendszerét annak, hogy szabályozásra kerülhessen milyen együttműködés szükséges a család és az ellátórendszer részéről ahhoz, hogy egy rendkívüli élethelyzetben szociális bérlakásba költöző család önfenntartóként kikerüljön a rendszerből, hogy más hasonló helyzetbe kerülő családokon is segíteni tudjunk.
Másrészt komoly előrelépésnek tekintem csütörtöki döntésünket is. Az Utcáról Lakásba Egyesület célja, hogy minél több közterületen élő hajléktalan ember költözhessen szociális bérlakásba, innovatív lakhatási programokat dolgoztak ki a lakhatási válság enyhítésére, és hajléktalan embereket segítenek tartós és biztonságos lakhatáshoz. Ahogy ők fogalmaznak: „A jelenlegi lépcsőzetes elven működő hajléktalan ellátórendszer nem képes reális és hosszú távon fenntartható kivezető utat nyújtani a közterületen élő hajléktalan embereknek. Ez többszörösen igaz a kunyhóban élőkre, akik számára az intézményes ellátás egyértelmű visszalépést jelent életminőségükben. Az Elsőként Lakhatást szemlélet, és módszer ezzel szemben a hajléktalan emberek elsődleges igényére reagál, vagyis önálló lakhatást kínál.
Ez a kiindulási pontja a változás elősegítésnek, szemben a hagyományos hajléktalan ellátás szemléletével, amely az önálló lakhatást végcélnak tekinti. Célunk, hogy az önkormányzatok bérlakásaik, azon belül az üres lakás állományuk egy részét bocsássák Elsőként lakhatást szemléletű programok, és más innovatív lakáspolitikai megoldásokkal dolgozó programok rendelkezésére.”
Pesterzsébeten a bérlakás állományban nagy számú rossz állapotban lévő, lakhatásra alkalmatlan, komoly átalakításra, felújításra szoruló lakás van, amiket a szokásos bérlakás pályázati rendszerben nem tudunk hasznosítani. Most ezek közül kettő a projektnek köszönhetően újra beköltözhetővé válik, otthonná alakul. A beköltözőkkel szociális munkások dolgoznak együtt, annak érdekében, hogy képesek legyenek ezt a lakhatási formát megtartani.
2013 októberében írtam: „Meggyőződésem, hogy hajléktalanságot nem lehet megoldani kitiltással, börtönbüntetéssel. Attól, hogy nem látjuk a mélyszegénység eme szélsőséges formáját, még létezik. Ma Magyarország egyik legnagyobb problémája a társadalom általános elszegényedése. S ebben felelősségünk van nekünk is képviselőként, kerületi polgárként egyaránt. A közpénzt a hajléktalanság és a lakásszegénység valódi megoldásainak kidolgozására is fordítanunk kell."
Ilyenkor jó pesterzsébetinek lenni: a képviselő-testület egyhangúan fogadta el a határozatot, amelyet a hivatal is szívvel-lélekkel készített, mindenki egyet értett abban, hogy erősíteni kell a szolidaritást és a társadalmi felelősségvállalást.
Jó munkát kívánok a programban résztvevőknek!
Forrás: Mach Péger blogja