A hatvanas években még megvolt, napjainkra eltüntették
A 21. kerületi Hírhatárban Bárány Tibor főszerkesztő hívta fel a figyelmet arra, amit sokan láthattak, de mégsem beszéltek róla, mert gyakran nem vesszük észre, ami az orrunk előtt történik...
A Csepeli Szabadkikötőnek 91 éves története alatt négy öble volt. Ma már megint csak három (A Petróleum-kikötő öböl és a két kereskedelmi öböl.) A negyedik nem létezik.
A hatvanas években kezdték kialakítani a negyik öblöt, amely félkész maradt, soha nem fejezték be, nem használták semmire, csak a helyet foglalta.
A rendszerváltás után tíz-egynéhány évvel a terület tulajdonosa ráébredt:
az öbölnél sokkal többet ér a földterület, ezért betemették az öblöt.
(A MAHART és a Szabadkikötő történetéről ITT olvashatnak.)
„Budapest XXI. kerülete, Csepel, volt Mahart III. (kereskedelmi) öböl és környékének hasznosítatlan, klasszikus barnamezős területe. A terület Csepel Szigetcsúcs része. A döntően használaton kívüli és alulhasznosított területet a főváros az egyik legértékesebb tartalék fejlesztési területeként tartja számon, mely elsősorban kedvező városszerkezeti elhelyezkedése miatt értékesebb funkciók betöltésére is alkalmas. A Szabadkikötő III. öblének feltöltése által jött létre a fejlesztési terület, mely épületállománnyal nem rendelkezik. Nyugatról a Duna, keletről a Weiss Manfréd út határolja.
A terület a Weiss Manfréd út mentén fekszik, amely a város településszerkezeti terve szerint II. rendű főút besorolású. Az út mentén halad a H7-es HÉV vonala a Szabadkikötő megállóval. A közlekedési rendszer tervezett fejlesztései közül a területet a Galvani Duna híd építése érinti, amely a XI. kerületi Galvani utca és a IX. kerületi Kén utca közötti közúti átkötést jelenti. Kerékpáros infrastruktúra fejlesztés tervezett.
A terület a Dunával határos, amelynek medre Natura 2000 terület és az Országos ökológiai hálózat része. A terület Duna felőli oldalán értékes facsoportok találhatóak."
(A 2018. decemberében készült szöveget a „Barnamezős és belvárosi használaton kívüli területek Budapesten” című fővárosi kataszter-kiadványból idéztük)
A Szabadkikötő negyedik öble tehát ma már nem létezik.
A Google Maps segítségével most felidézzük a negyedik öböl eltüntetésének néhány állomását...
2000
2002
2004
2005
2006
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
Forrás: 21. kerületi Hírhatár Online - Bárány Tibor és googlemaps