CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

A csepeli kórházból járásképtelen, daganatos betegeket küldtek haza?

2020. április 14. 00:30 - csú

csepeli_korhaz_-2020_1.jpgKinek kell menni, és ki maradhat? A csepeli kórház kapuin kívül döntik el, hogy mi legyen a kapun belül ápolt súlyos betegekkel

24.hu-t azzal kereste meg egy olvasójuk, hogy nagypénteken szóltak neki,  kedden hazaviszi a mentő a kórház csepeli telephelyén fekvő járásképtelen, daganatos beteg édesanyját. A hvg.hu olvasója arról számolt be, hogy őt is péntek délután hívták, hogy kedden viszi a mentő haza több betegséggel küzdő, magatehetetlen, félig lebénult édesapját, akinek ápolása megoldhatatlan feladat elé állítja. Ralovich Zsolt, a Dél-pesti Jahn Ferenc Kórház főigazgatója tegnap este azt nyilatkozta a hvg.hu-nak, hogy "Csak olyan betegeket engedünk haza a Jahn Ferenc Kórházból, akiknek az ápolása otthon is megoldható." Hozzátette, hogy  a betegeket a megfelelő receptekkel és az első munkanapig elég gyógyszerekkel bocsátják el.

A 24.hu beszámolója szerint a Jahn Ferenc Kórház krónikus belgyógyászati osztályáról nagypénteken kaptak telefont a betegek hozzátartozói, hogy keddig haza kell vinniük javarészt idős, súlyos állapotban lévő rokonaikat.

Iszonyatosan feldühít ez az embertelen hozzáállás. Hogy a járványra hivatkozva ezt a rengeteg embert utcára teszik. Kirakják az öreg embereket meghalni

– mondta feldúltan M., akinek az édesanyja hónapok óta fekszik a Jahn Ferenc Kórház csepeli telephelyén levő krónikus belgyógyászati osztályon.

M.-et nagypénteken hívta az osztályt vezető főorvos, és nekiszegezte a kérdést, hogy mikor tudnak menni a hozzátartozók a járásképtelen, daganatos betegért, hogy keddig hazavigyék. Ugyanis a krónikus belgyógyászati osztályt is kiürítik a

járványhelyzet miatt. A Népszava írta meg, hogy a fekvőbetegeket fogadó összes hazai gyógyító intézményben a közfinanszírozott ágyak minimum 60 százalékát alkalmassá kell tenni az új koronavírussal fertőzöttek ellátására, és ezt az intézkedést húsvét alatt kell végrehajtaniuk a kórházaknak.

Oldják meg

M. nem érti, hogy hogyan fordulhat elő, hogy úgy alakítanak ki egy járványosztályt, hogy felszámolnak egy olyat, ahol palliatív ellátást igénylő daganatos betegek fekszenek, illetve hospice jellegű ellátás zajlik. A 76 ágyas osztályon lényegében minden beteg folyamatos ellátást és ápolást igényel: sokan felülni sem tudnak, és például infúziót kapnak, amit nem tudnak otthoni körülmények között megoldani a hozzátartozók. Ráadásul az osztályon több demens beteg is fekszik, az ő ellátásuk szintén szaktudást igényel.

Mind a 76 betegnek haza kellene mennie?

Azért az nem így megy, hogy ünnepnapon felhívnak bennünket, hogy oldjuk meg

– mondta M., hozzátéve, hogy az osztályvezető orvos viszont azt közölte, hogy „ez nem vitatéma”. Olyannyira, hogy a tájékoztatás szerint ha nem mennek a betegért, akkor a mentők kedden elszállítják arra a címre, amit a betegfelvételkor megadtak.

„A probléma az, hogy édesanyám lakásának a címén senkit nem fognak találni, mert mi nem ott élünk” – magyarázta M., aki szerint az maradt az „utolsó fegyver” a kezükben, hogy nem árulták el a saját címüket.

Biztos van arra valamilyen protokoll, hogy mit csinálnak a mentők, ha ott állnak az üres lakás előtt. Nehéz elképzelni, hogy leteszik az utcán a beteg édesanyámat

– vázolta a helyzetet M., aki szerint „minősíthetetlenül” zajlott az eljárás.

Fogalmuk sincs, mi lesz

Mivel a család úgy ítélte meg, hogy a kórház egyrészt hárítja a felelősséget azzal, hogy utasításba kapták az osztály kiürítését, másrészt lekezelő hangon beszéltek velük, ezért máshonnan kértek segítséget.

Levelet írtak szombaton az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozó Integrált Jogvédő Szolgálatnak, mert szerintük betegjogi szempontból aggályos a helyzet: képtelenség, hogy a járványra hivatkozva ellátás nélkül maradjanak olyan betegek, akiknek az élete múlhat ezen. A szolgálattól azonban csak egy sablonválaszt kaptak, miszerint panaszaikkal fordulhatnak a Nemzeti Népegészségügyi Központ Egészségügyi Igazgatási Főosztályához.

M. írt a Jahn Ferenc Kórház betegjogi képviselőjének is, de onnan egyelőre még választ sem kapott.

„Nem hiszem, hogy nincs egy jogszabály, hogy az arra rászorulóknak biztosítsák az ellátást” – mondta M. kétségbeesetten, ugyanis két nap múlva az édesanyjának el kell hagyni a kórházat, nekik viszont fogalmuk sincs, hogyan oldhatnák meg az ellátását.

A dél-pesti kórház főigazgatójának reagálása:

"Csak olyan betegeket engedünk haza a Jahn Ferenc Kórházból, akiknek az ápolása otthon is megoldható" - közölte a kórház főigazgatója, Ralovich Zsolt. Elmondása szerint a betegeket a megfelelő receptekkel és az első munkanapig elég gyógyszerekkel bocsátják el.

A nyugat-európai országokhoz hasonlóan hazánkban is tömeges megbetegedések várhatók, ezért az egészségügyi ellátórendszert fel kell készítenünk arra, hogy a legrosszabb forgatókönyv esetén is elegendő kórházi kapacitás legyen a súlyos állapotú koronavírusos betegek kezelésére. Ez a helyzet mindenkitől együttműködést igényel, így azoktól a családoktól is, ahol a beteg hozzátartozó otthoni ápolása megoldható.

A főigazgató válaszában azt is írta, hogy a járvány megfékezése, a járványkórházi feladatok ellátása, a dolgozók és kiemelten a 65 év feletti betegek egészségének védelme érdekében rendelték el a csepeli telephelyen április 10-én a feltétlen kórházi kezelést és orvosi felügyeletet nem igénylő, otthon ellátható betegek "lehetőség szerinti elbocsátását."

Forrás: 24.hu - hvg.hu - propeller.hu 

 

 

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr1915610748

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hajnalka Siklósné Selmeci 2020.04.14. 09:46:20

Sajnos ez a vírus kirobbanása előtt is így volt.Anyukám tüdőrákisan feküdt ott.Járni nem tudott,pelenkázni kellett,és enni sem tudott egyedül.
Egy nap mikor bementünk közőlték hogy haza mehet,és másnap vigyük el.Apám 75 éves cukor beteg ember.Írtam az igazgatóságnak,hogy hogy lehet ilyet megtenni,apám hogyan pelenkázza,vásároljon,főzzön lássa el 24- ből ,24 órán át?!
Azt a választ kaptam,hogy ebben nem találtak kivetni valót.Annak ellenére sem ,higy jeleztem hogy az ott dolgozó nővérek több beteggel is embertelen módon,lekezelően viselkedtek,sőt a családtagokkal is nem egyszer megengedhetetlen stílust engedtek meg maguknak.Az email váltás még meg van.Anyukámat még mindig apum lárja el,egyre nehezebb neki

Tarjányi László 2020.04.14. 22:59:33

@Hajnalka Siklósné Selmeci: Megoldhatatlan probléma esetén írni kell egy "Verje meg az Isten" kezdetű hozzászólást, valamelyik politikusnak címezve! Nem az ítélő Isten haragjától félnek, hanem attól hogy a nép majd legközelebb nem választja meg őket! A csepeli Tüdőgondozó és a Délpesti Kórház Sürgősségi Osztály esetén bevált!
www.csepeliek.blog.hu/.../botranyos_tragedia_a_del-pesti_korhazban_napokig_kallodo_holttest#comment-form
Tarjányi László 2016.11.30. 18:29:16
süti beállítások módosítása