CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

"Kinek adják vissza a szajrét"?

2021. május 31. 00:01 - csú

tolvaj-fidesz-kormany-777_4.pngHa az ellenzék száz akadályt leküzdve 2022-ben az orzággyűlési választás eredményeként eljut a IV. Köztársaság küszöbéig, ott belebotlik a HVG-s publicista Tóta W. Árpád kérdésébe: a fideszes tolvajok "kinek adják vissza a szajrét"? A "szajré" az utóbbi tíz évben magántulajdonba, az Orbán-rendszer "új középosztályának" kezébe került közvagyon. A jogállami rendszer - a IV. Köztársaság is - a kapitalizmus alapértékén, a magántulajdon érinthetetlenségén kell nyugodjon.

Ezt a sérthetetlenséget - kötött határokig - még a “létező szocializmus” is elismerte, amely a köztulajdon elsődlegességét hirdette, főként, ami a termelőeszközök tulajdonlását illeti. Hogy mire jutottunk vele, az ismert. A termelőeszközök társadalmasításának forradalmi céljából államosítás lett, s miután az állam továbbra is elvont konstrukcióként lebegett a közösség feje felett, így az állami (köz)tulajdon is a felhőkbe vonult. A mindenki tulajdona a senki tulajdona lett, meg is lopta mindenki, aki

tehette.

De ez félig még elmélet. A gyakorlat megválaszolatlan, de legfontosabb kérdése: ki kezelje, s kinek felelősen a “közösségi” tulajdont? A menedzsment tőkekezelése (Nyugaton), a jugoszláv munkás-önigazgatás (a lázadó Keleten) nem oldott meg semmit. Nyugaton a magántulajdonban centralizálódó  tőkét legfeljebb arra tudta rákényszeríteni a jóléti állam, hogy kiegyezzen a liberális parlamentarizmussal, amely utat nyitott a szabad gyarapodás előtt. Ez a társadalom és tőke közötti kiegyezés - a német szocdem párt 1969-es bad godesberg-i kongresszusa nyomán, amely lemondott az osztályharc forradalmi módszereiről - intézményesítette ugyan a világháború utáni békés felvirágzást, egyenlőbbé tette a nemzeti jövedelem elosztását, de a kapitalizmus lényegén nem változtatott. A lényegen nem változtatott a “létező szocializmus” sem: az államkapitalizmus itt teljessé tette a politika uralmát a gazdaságban is, gúzsba kötötte a tőkét, és kitermelte azt a bürokrata réteget (az új osztályt), amely - esetlegesen jól vagy csapnivalóan - kezelte.

Ami a mát illeti: most már az egyetemeket újra lehet államosítani, vagy meg lehet őket hagyni egy kiegyensúlyozottabb kuratóriumi rendszerben. De mit kezdjen a IV. Köztársaság a gyárakkal, üzemekkel? A NER jogtalan jogával magántulajdonba került termelő eszközökkel? Demokrata oligarchák kezére adja őket? Ez etikailag vállalhatatlan. Munkás-önigazgatás, dolgozói részvény? Egyszóval: ki kapja meg “a szajrét”?    

Forrás: FRISS RÓBERT (Népszava) Tulajdonfosztás című publicisztikája

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr216570038

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása