Két titok. Az egyiket lelepleztük: Nyomdát cserélt a Csepeli Hírmondó. A másikat szó nélkül eltűrik a kerületvezetők: nem tudhatjuk meg tőlük, hogy Csepelen hány áldozata volt a koronavírusnak
Ami a Csepeli Hírmondó (CSH) június 2-án megjelent 11. számából kimaradt, azt mi közzétesszük, ami megjelent, arról elmondjuk véleményünket.
Folytatódik a polgármester úr politikamentes kampánya, lassan már a Csepeli Hírmondót is „megfertőzi” a főnök által sugallott kérés: csak politikamentesen gyerekek. Az már viszont nem érthető, hogyha már a szerkesztőségnek is kerülni kell a tömény politikát, miért maradnak ki rendre a lapból a konkrét tények. Például: az önkormányzati lakások tervezett, áron aluli kötelező értékesítését kezdeményező, jelentős vagyonvesztéssel is járó, valamint a Csepel SC-vel kapcsolatos Hollandi úti fejlesztés kiemelt közérdekű beruházássá való átsorolását szolgáló törvényjavaslatok parlamenti beterjesztése.
Megemlíthették volna a tények között, hogy a lap ismét nyomdát cserélt: az idei hetedik számtól már nem Győrben, hanem Veszprémben állítják elő a kéthetente megjelenő lapot. Igaz, mindkét nyomda a Médiaworks Hungary Zrt-hez, a kormányzati támogatást élvező médiabirodalomhoz tartozik.
Véleményünk a lap néhány írásáról:
1) Lecsengőben a harmadik hullám
Könnyítések ötmillió beoltott után
Köszönet az egészségügyi dolgozóknak
A múlt héten a K-Monitor megszerezte a „járvány településszintű halálozási adatait”. https://telex.hu/koronavirus/2021/05/28/k-monitor-koronavirus-jarvany-aldozat-telepules-szintu-lebontas-adatok-kozerdeku-adatigenyles-marcius-4-ig Mivel a Nemzeti Népegészségügyi Központ Budapestről csak a budapesti összesített adatokat adta meg, a koronavírus kezdete óta, idén március 4-ig, a csepeli adatok változatlanul nem ismertek. Azért az elképesztő, hogy egy 75 ezres település önkormányzati vezetése és lakossága sem ismerheti meg a területén zajló járvány adatait, az önkormányzat vezetése pedig tétlenül szemléli az adatok visszatartását, s több mint egy évvel a járvány kirobbanása óta nem tesz semmit a szakemberek szerint is rendkívül fontos adatok nyilvánosságra hozása érdekében.
Amin azonban mégis érdemes elgondolkodni, hogy március 4-ig, tehát több mint egy év alatt 15.619 fő hunyt el a járvány miatt hazánkban, míg március 5- június 3. között, ez a szám 14.173 fővel nőtt, majdnem megduplázódott. (koronavirus.gov.hu) Ennyit a kormány által irányított járványkezelésről, annak eredményességéről.
A kerületben eddig, a cikk szerint, „több mint 25.000 vakcinát adtak be”, ami valószínűleg nem mutatja a csepeliek teljes oltottsági adatait, hiszen sokan nem a kerületben kapták meg az oltást. Arra sem kaptunk a cikkből választ, hogy a 25.000 főből hányan vannak, akik már mindkét oltáson túlestek. Mikorra várható, hogy a kerületi lakosságot korrektül tájékoztatják ezekről az adatokról?
Az egészségügyi dolgozókat köszöntő cikk a csepel.hu-n május 27-én megjelent írás átvétele, bár nem ártott volna a laphoz való igazítása.
2) Végleg bezár a tanuszoda
A cikk témája már május 19-én megjelent a megjelent a csepel.hu-n, blogunk május 5-én foglalkozott is a tanuszoda bezárásával. https://csepeliek.blog.hu/2021/05/25/hatalmi_eroszak_a_csepeli_sporton_kozlekedesen_hivatalon_de_politikamentesen_egy_het_2021_majus_17-t
Azóta gyakorlatilag semmi sem változott, az önkormányzat vezetői továbbra is „keresik a megoldást”. Pontosabban annyi változás történt, hogy most Trefán László, a Városgazda Zrt. vezérigazgatója és Tóth Endre a tankerület igazgatóhelyettese nyilatkozott, újat azonban nem mondtak. Kíváncsian várjuk a közös gondolkodás eredményét, hogy „szeptembertől folytatódhasson” az óvodások és iskolások úszásoktatása Csepelen.
3) Továbbra is várni kell a gerincút meghosszabbítására
Most Németh Szilárdra bízták az ominózus gerincúti folytatással kapcsolatos csúszás bejelentését. Ő ki is állt egy kamera elé, Schanda Tamás parlamenti államtitkárral, s közösen kimondták a tutit: a főváros a felelős mindenért, most pl. azért hogy „a főváros harmadjára is elbukta az erre irányuló európai uniós pályázatot”. Németh ezt még megtoldotta: „ugyanez a semmittevés tapasztalható a főváros által fenntartott csepeli utakon is.” Az mindenesetre rendkívül érdekes, hogy az okokról egyikük sem beszélt, s ráadásul a lap szerkesztősége véletlenül elfelejtette megszólaltatni a másik oldal képviselőjét: mi ezekről a vádakról Budapest vezetésének véleménye. Mi az oka a fővárosi illetékes megszólaltatása elmaradásának?
4) Gyerekek a városházán
A természetesen politikai célú programról szóló tájékoztatásnak van egy érdekes része:
„...a gyerekek 13 igen és 4 tartózkodás mellett megszavazták, hogy ne maradjon el az idei nyári szünet.” Mi az oka, hogy csak 17-en szavaztak? A cikk alatti képen jóval több gyerek látható. A nem szavazók talán megharagudtak a rendkívül bugyuta kérdés miatt, s ezért nem vettek részt a szavazásban? Szerintünk a szavazásra bocsájtott kérdés a polgármestert minősíti. Mi lett volna, ha a gyerekek nem szavazzák meg a nyári szünetet? Borbély úr, az érintettek véleményére hivatkozva kihirdette volna, hogy idén Csepelen elmarad a nyári szünet?
Ennél fontosabb azonban, hogy a találkozó végén „mindenkiről egy polgármesterrel közös Polaroid-kép készült”, ami mindenki hazavihetett, a névre szóló emléklappal együtt, s büszkén mutathatták meg a szülőknek, nagyszülőknek. Egyébként, Borbély korábbi kérésének megfelelően, az egésznek semmi köze nem volt a politikához, s csak az oltásellenes baloldal szokott gyerekeket felhasználni politikája népszerűsítésére.