Csepelen, - hasonlóan más kerületekhez - nem csak a képalkotó diagnosztikákra. de a leletek elemzését követő szakorvosi vizsgálatokra is bizony nem ritkák a többhónapos (féléves) várólisták. Mindezek tudatával hogyan képzelhető el, hogy az emberek a megelőzés okán, foglaljanak időpontokat a diagnosztikai és a szakorvosi rendelésen?
Az egyik magyar rádió kampányszerű felvilágosításba kezdett az egészségügyi szűrések fontosságának bemutatására. Hasznos, hogy felhívják az emberek figyelmét arra, hogy az egészségük megtartásáért maguk is felelősek. Egyesek szerint viszont több kárt okoz, mint hasznot, ha mindezt úgy teszik, hogy ezzel a felhívással teljesíthetetlen vágyakat kelt a gyanútlan emberekben.
A magyar egészségügy jelenlegi helyzetében sajnos erről van szó.
Nagyon könnyű belátni, hogy a rádióban szónokló orvosnak igaza van, amikor elmondja, hogy földrészünkön az egyik legrosszabbak hazánkban az egészségügyi, és a halálozási mutatók. Igaza van, amikor kiemeli a daganatos betegségekben szenvedők magas arányát hazánkban. Akkor is igaza van, amikor
kijelenti, hogy ezt pedig szűrésekkel, rendszeres orvosi felülvizsgálattal, - az orvoslás mai műszaki és tudományos hátterével - meg lehetne változtatni. De Magyarországon a jelek azt mutatják, hogy erre nincsenek meg a politikai akaraton alapuló szervezeti feltételek.
Nem, hogy az egészségeseket, de a betegeket sem képes a rendszer ellátni.
Magyarországon sajnos tény, hogy a beteg emberek a kezeléseikhez elengedetlenül fontos vizsgálatokhoz is csak hosszú hónapokat várva jutnak hozzá! /Ha addig meg nem halnak/ Vannak olyan betegek, akiket orvosaik olyan szív és érrendszeri tünetekkel és leletekkel küldenek vizsgálatra, amelyek akár az infarktus, vagy a szervek leállásának valószínűségét is feltételezi. Annak ellenére, hogy hazánk a szív és érrendszeri betegségekben is a világ „élmezőnyéhez” tartozik, még sincs lehetőség a hatékony és gyors kezelésre. Egy országos intézet (forma)levele válaszából megtudhatja a beteg és a nagyérdemű, hogy az életmentő beavatkozásra 6-8 hónapot szükséges várni.
Csepelen, - nem különben más kerületekhez - nem csak a képalkotó diagnosztikákra. de a leletek elemzését követő szakorvosi vizsgálatokra is bizony nem ritkák a többhónapos (féléves) várólisták. Mindezek tudatával hogyan képzelhető el, hogy az emberek a megelőzés okán, foglaljanak időpontokat a diagnosztikai és a szakorvosi rendelésen? Mert nálunk morálisan úgy vetődik fel a kérdés, hogy hány rászoruló (haldokló) beteg sorsát pecsételi meg az az előrelátó és háziorvosa, aki a maga megnyugtatása okán, egy már diagnosztizált betegtől vizsgálati, ellenőrzési lehetőséget von el?
Nem hozta a várt sikert (sőt még a gyógyírt se) a magánorvosi, magánkórházi vizsgálati, gyógyítási lehetőségek szélesre tárása. Mivel a beteg már anyagi erején túl is kénytelen ezt az ellátási formát választani, ott is elkezdődőt a szervezeti „prostituálódás”. Közelebb van az igazsághoz az, hogy ma már visszaállóban van a „magyar módi” a magánrendeléseken is! A „maszek” rendelésen is a növekvő terhelés következtében egyre csökken a minőség! Hiába vannak kiadott időpontok, ezeket kezdik ugyanúgy semmibe venni, mint az „ingyenes” állami rendeléseken. Megint Hofinak lett igaza! („tudsz úszni? Nem! És ha megfizetem?) A pénz – új szemlélet és normális feltétel nélkül -nem tudja magában megjavítani a helyzetet!
„Itt élned, halnod kell”
Forrás: HORVÁTH GYULA közösségi (fb) oldala