Póta György, csepeli gyermekorvos: megalázónak tartja a szülőkre nézve, hogy az ő szavukat nem lehet elfogadni. Éppen ezért Póta György a csepeli háziorvosokkal együtt úgy döntött, hogy nem állítanak ki ilyen igazolást. A változásról szóló értesítést a rendelő ajtajára is kiragasztották. A kezdeményezéshez a csepelieken túl több Facebook-csoportban szerveződő háziorvos is csatlakozott már.
"Több iskolai hiányzást igazolhassanak a szülők – ezt kérik a csepeli házi gyermekorvosok az iskoláktól és a kormánytól. Jelenleg ugyanis enyhébb betegség esetén és a gyógyulás után is a háziorvosoknak kell igazolást adniuk arról, hogy a gyermek ismét közösségbe mehet, azonban az orvosok szerint erről a szülő is dönthetne.
A mostani szabályozás szerint a szülők 3-5 nap hiányzást igazolhatnak egy tanévben. A kezdeményezést a Szülői Hang és a PDSZ is támogatja. Többek között ez hangzott el Gulyás Eszter ATV-Híradós riportjában.
Kötelező oltás esetén például személyes konzultációt igényel egy gyermek ellátása, az enyhébb betegségek esetén azonban a
telefonos konzultáció is elegendő lenne a háziorvos szerint.
„Minden egyes napot és órát, amit a gyerek hiányzik a közösségből, azt, mintha én lennék a gyereknek a szülője, nekem kell leigazolni” – ezt már az óvodai és iskolai rendszer szigorú hiányzást igazoló szabályairól mondja Póta György. A Szülői Hang képviselője hasonlóan vélekedik: úgy érzi ugyanis, hogy az enyhébb betegségek esetén a szülő is képes lenne eldönteni, mehet-e iskolába a gyermeke.
„Fölösleges plusz körnek érezzük, hogy kisebb betegségek esetében plusz papírért kelljen rohangálni” – fogalmazott Miklós György Híradónknak.
A háziorvos emellett hozzáteszi: megalázónak tartja a szülőkre nézve, hogy az ő szavukat nem lehet elfogadni.
Éppen ezért Póta György a csepeli háziorvosokkal együtt úgy döntött, hogy nem állítanak ki ilyen igazolást.
A változásról szóló értesítést a rendelő ajtajára is kiragasztották. A kezdeményezéshez a csepelieken túl pomázi orvosok, és több Facebook-csoportban szerveződő háziorvos is csatlakozott már.
„Szeretnénk azt, hogy az indokolt esetekben akár – és ez az indokoltság mindig az orvos és a szülő közötti telefonkonzultáció alapján születik meg – de azért, csak azért, hogy egy igazolást kapjanak, ezért ne kelljen a rendelőbe bejönni”
– vázolta céljukat a gyermekorvos.
A jelenlegi szabályozás szerint az iskolák a házirendben rögzítik a szülő által igazolható napok számát, amit a Nevelő Testület fogad el, ám egy korábbi EMMI törvény is szabályozza. A PDSZ is támogatja az orvosok kezdeményezését.
„3-5 nap szokott lenni az intézményekben, mi azt szeretnénk kérni a Nevelő testületektől, hogy éljenek ezekkel a jogokkal, legyen több az igazolható napok tanítási számai”
– jelentette ki Nagy Erzsébet választmányi tag.
Kerestük a kormányt, hogy megtudjuk, tervezik-e, hogy a jelenleginél több hiányzási napot is igazolhassanak a szülők az iskolákban. Válaszukban úgy fogalmaztak: „az iskolák saját hatáskörben határozhatják meg azt, hogy a szülők hány napot igazolhatnak, ugyanakkor nem várható el a szülőktől, hogy egészségügyi szaktudást igénylő döntést hozzanak, és bármilyen enyhének tűnő betegség esetén döntsenek arról, hogy mikor egészséges a gyermek, és mikor engedik újra a közösségbe, ahol esetleg aztán megfertőz másokat.”