„Ilyen még nem volt!...Csillagtelepen valami nem mindennapira találhatunk példát. Ha elkészült az új városrész, ha felépültek a lakóházak, üzletházak, iskolák, a mostani munkásszálló kórház lesz. Az új városrész minden igényének megfelelő, korszerű kórháza…” (Ország-Világ 1958.)
Nem akartam elhinni, amikor 1973 őszén a csillagtelepi Horizont étteremben, brigád bulin két korsó sör között az egyik kollégám arról beszélt, hogy itt, a közelben még az ötvenes évek végén új csepeli kórházat akartak kialakítani a frissen felépített házak között. Amióta a napokban rábukkantam az Ország-Világ 65 évvel ezelőtti példányára, azóta tudom, hogy a kórház létrehozásának terve nem mese volt, hanem valóság. (Az már egy másik történet, hogy miért hiúsult meg ez a terv (is).) Az akkor népszerű hetilap 1958-ban ezt írta:
„Ilyen még nem volt! Ezt mondja mindenki, aki megnézi a csepeli Csillagtelep 400 személyes munkásszállóját. Nem az épülő új városrész szokatlan — a felszabadulás óta eltelt esztendők alatt jónéhány nőtt ki a földből a szemünk előtt. Munkásszállót is építettünk már sokat, közülük nem egy nagyszerűt!
Hol vagyunk ma már attól, amikor a munkásszállás valamilyen fajta szükséglakást, tömegszállást jelentett. A 25. számú Építőipari Vállalat kőművesei, szerelői és földmunkásai nemcsak Csillagtelepet, az ’Új Csepelt’ építik. Ők dolgoznak a körúti tatarozásokon éppúgy, mint a csepeli gyárépületeken. De sehol az építőiparban, talán az országban sincs még egy ilyen munkásszálló, mint amilyen az övék.
Az sem mindegy persze, hogy mire elkészülnek Csillagtelep házai, az építők törzsgárdájának egy része csak néhány házzal költözik arrébb a mai munkásszállótól — az új lakások egy részét ők kapják. Az a fiatal, aki ebben a munkásszállóban nő fel, megtanulja, hogy milyen szép és gyümölcsöző a közösségi élet.
És az idős kubikos, aki a harmincas években a Teleki tér kövén aludt, magától értetődő természetességgel veszi át a négy személyes szoba kulcsát, kapcsolja be a rádiót a parkettás, szőnyeges szobában.
És mi lesz a munkásszállóból, ha befejezik a munkát, ha felépült a Csillagtelep? Gyakran beszélünk tervezési hibákról, napirenden tartjuk a takarékosságot anyaggal, emberrel. Csillagtelepen viszont valami nem mindennapira találhatunk példát. Ha elkészült az új városrész, ha felépültek a lakóházak, üzletházak, iskolák, a mostani munkásszálló kórház lesz. Az új városrész minden igényének megfelelő, korszerű kórháza, így is lehet tehát építeni, tervezni, egyszerre nézve a ma emberének igényeit és a holnap nemzedékének életkörülményeit."Csillagtelep — vagy másképpen az Új Csepel. Igy nevezik ezt az eddig elkészült kilenc épületet. 409 egy- és kétszobás komfortos és garzonlakás készült el eddig a háromemeletes házakban s épül már a további 297 lakás is. Koszta Tibor főépítésvezető hetenként kétszer szakmai továbbképzést tart 46 fiatal szakmunkásnak"
Forrás: Péntek Gyula riportja, Farkas Tibor felvételei az Ország-Világ 1958. május 14-i számából