Az Orbán-kabinet eleve sportot űz a honvédelmi beszerzések körüli titkolózásból, ellenzék, de még a buliba nem bevont fideszesek is csak utólag, a kormánysajtóból értesülnek, hogy Magyarország milyen fegyvert vásárolt.
A katonaságnál használt félhivatalos fogalom, az „erkölcsileg avult” azt az eszközállományt jelenti, ami elvileg, papíron harcképes, ám a valóságban a parancsnok pontosan tudja, hogy ha az ellenség korszerű fegyverekkel van felszerelve, akkor gyakorlatilag a halálba küldi a legénységét vele.
A nyolcvanas évekből itt maradt szovjet–orosz BTR-80-as harcijármű pontosan ilyen. Menet, pláne manőverezés közben meglehetősen nehézkes vele lőni, a páncélzata papírvékony.
Szóval tipikus orosz hadviseléshez kifejlesztett harci eszköz. A ruszki rulett szellemiségére építő
orosz harcmodor veleje a nagy tömegben történő, koncentrált húsdarálószerű támadás, ahol a parancsnok eleve belekalkulálja, hogy 10-ből mondjuk öten fogják túlélni a rohamot. Elvégre ember van annyi, mint a szemét, nő mint a dudva ahogy ezt 1956-ban Budapestet megszálló Szerov KGB-tábornok olyan szépen megfogalmazta.
BTR-ből viszont egyre kevesebb, például most a donyecki fronton az orosz hadsereg iszonyú mennyiségben küldi elpusztulni az ilyen harci járműveket (is) az ukrán állások ellen.
Nos, pontosan emiatt zűrös, hogy Magyarország hirtelen ilyen BTR-eket adott át ajándékba, vagy adott el Szerbiának. Az Orbán-kabinet eleve sportot űz a honvédelmi beszerzések körüli titkolózásból, ellenzék, de még a buliba nem bevont fideszesek is csak utólag, a kormánysajtóból értesülnek, hogy Magyarország milyen fegyvert vásárolt. A BTR-ügylettel kapcsolatban a kormány még magához képest is erősen ködösít, hogy ajándékba adták-e Szerbiának a járműveket, vagy eladták-e és hol 26, hol 66 járműről van szó. Az emberben felmerül, hogy a „különbözet” esetleg az oroszokkal meghitt viszonyt ápoló szerbek közvetítésével nem keveredik-e ki végül a donyecki frontra. De az is beugrik, hogy Szerbia – mivel nem EU-tag – tud venni a BTR-ekhez orosz alkatrészt, ami elvileg Magyarországnak tilos, ergo ez valami lepapírozott nagygenerálozás. Ami biztos, a magyar kormánytól cseppet sem állna távol Oroszország segítése. Tulajdonképpen az lenne a legjobb verzió, ha simán csak lopnának.
Forrás: Batka Zoltán (Népszava)