Németh Szilárd a szomszédos pesterzsébeti városháza előtt , amikor nem dicsérni, hanem temetni ment ujjongva a magyar független sajtó egyik utolsó mohikánját.
Hetek óta nem lehet elérni Magyarország egykor legnagyobb napilapjának, a Népszabadságnak online archívumát. A Mediaworks a Media1-nek írt válaszában mindezt azzal indokolta, hogy „az oldalt támadás érte, dolgozunk a helyreállításon, hamarosan az új funkciókkal kibővített oldalt ismét elérhetővé tesszük.”
A válasz nem tűnik túlságosan meggyőzőnek, és egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy a Mediaworks „az új funkciókkal bővített oldalt” hamarosan elérhetővé teszi. Jó okunk van a kételkedésre, hiszen emlékszünk még a Népszabadság bezárásának gyalázatos körülményeire. Jelesül arra, hogy a 2016 októberében egy költözésnek álcázott sunyiság révén, a szerkesztőséget elzárták a működéshez szükséges eszközeitől, a lapot kiadó Mediaworks pedig bejelentette, hogy „szüneteltetik” az újság megjelentetését.
Az akkori hivatalos kommunikáció a veszteséggel indokolta a lap bezárását, ám a valóság, mint sok más esetben, ezúttal sem a Fidesz állítását igazolta. A napilap számos, a Fideszhez köthető ügyet tárt fel és jelentetett meg, bezárása előtt mindössze öt nappal, a 2016. október 3-i számában pedig írt arról, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője, Rogán Antal és családja óránként negyedmillió forintos költségen, helikopteren utazott el a celebként ismert Szabó Zsófi esküvőjére.
A Népszabadság megszűnése után, több fideszes politikus, valamint a holdudvarhoz tartozó személy is érzéketlenül, mi több, gyomorforgatóan nyilatkozott. Németh Szilárd, aki
nem csupán a rezsicsökkentés vívmányairól szokott nyilatkozni, hanem egyben a Fidesz egyik alelnöke is, a lap megszűnését követően röviden annyit közölt a nyilvánossággal, hogy épp ideje volt. Bayer Zsolt, a Kurír, a 168 óra és a Népszabadság egykori munkatársa, a Fidesz 5-ös számú tagkönyvének tulajdonosa 2016 október 14-én a következőket írta az azóta már csak online működő Magyar Hírlapban: „A Népszabadsággal a Kádár-rendszer egyik legutolsó, legaljasabb műhelye tűnik el talán örökre”. Bayer a bezárt újság olvasóit rohadt, tetves komcsiknak nevezte, akiknek majd „szét kell cseszni a fejét.”
Utóbb, a Fidesz egy másik alelnöke, Kubatov Gábor a lap bezárásnak hetedik évfordulóján a következőt volt képes posztolni a Facebookon: „Ezen a napon hét éve szűnt meg az utolsó kommunista napilap” Egy másik fideszes nagyágyú, Hoppál Péter szintén megemlékezett a Népszabadságról, megmutatva, hogy a Fideszben sem az emberi együttérzés, sem a szakmai tisztesség nem alapkövetelmény. Hoppálnak nem tetszett a Népszava egyik karikatúrája, amit a maga sajátos módján így kommunikált a nyilvánossággal: „A Népszabadság is viccelődött, aztán eltűnt. Felkészül: Népszava”.
A Népszabadság – szemben Hoppál állításával – nem viccelődött, hanem komoly és komor dolgokról, sok más mellett a NER holdudvarához köthető korrupciós ügyekről tájékoztatta az olvasókat. A lap eltüntetésével nem csupán néhány tucat kiváló újságíró került nehéz helyzetbe, ennél jóval nagyobb volt a kár, mert valójában a nyilvánosság szenvedett vereséget. A tájékozódáshoz való jog, a demokrácia sínylette meg ezt a gazemberséget.
A nyilvánosság szűkítésével, vagy éppen teljes kizárásával Rogán Antal újból utazhat helikopteren, a botrány kirobbanása után magát parasztfiúként definiáló miniszter tovább urizálhat, mert a Népszabadság bezárásával eggyel kevesebb hely lett, ahová ezt meg lehetett írni. Mészáros Lőrinc is kedvére gyarapíthatja a vagyonát, számolatlanul és ellenőrizetlenül, mert már a látszatra sem kell adnia, Garancsi István, a miniszterelnök kötélbarátja is gazdagodhat, látástól vakulásig, Tiborcz Istvántól pedig nyakló nélkül vehet az állam az adófizetők pénzén méregdrága irodaházakat. Ha csak a hatalom által megszállt közmédiából, valamint a Fidesz-közeli sajtómunkások híradásaiból lehet tájékozódni, akkor a magyar emberek nem tudhatják meg, hogy tavaly Magyarországon az uniós átlagnál kétszer magasabb volt a pénzromlás és nem a háború, valamint az Oroszország elleni szankciók miatt végeztünk mindenki másnál előrébb a képzeletbeli inflációs tabellán.
Ha nincs, vagy még a mostaninál is szűkebb a nyilvánosság, akkor a Fidesz-kormány zavartalanul lophatja szét az országot, szolgáltathatja ki Putyin Oroszországának, vagy a kommunista elvtársurak vezette, Magyarországot egyre súlyosabban eladósító Kínai Népköztársaságnak.
Ezért is várjuk vissza a Népszabadság eltüntetett archívumát. Az sem baj, ha nem „új, kibővített funkciókkal”, hanem az eredeti tartalommal kapjuk vissza.
Forrás: Föld S. Péter (Hírklikk.hu)