Befejezéséhez közeledik hat csepeli óvoda bezárásának kálváriája. Egy hét múlva kt-ülésenn Borbély úr és baráti társasága tesz pontot a botrányos ügy végére. Eléggé tisztességtelen módon. Borbély Lénárd és társai a - változatlanul Ábel Attila gondnoksága alatt álló - kerületi lapban, álcázva magyarázzák a bukásra álló bizonyítványukat. Még a címben sem merik leírni azt a szót, hogy óvoda. Tisztességtelenül, mert a Csepeli Hírmondóban ebben a témában publikált Hatékony és fenntartható működés a számok tükrében című cikk kísérletet sem tesz az óvodabezárásokkal kapcsolatos ellentétes vélemények bemutatására.
Az álcázott, félrevezető cikk egyértelmű bizonyítéka annak, hogy az önkormányzat vezetését csak az általa és az intézményvezető és az óvodavezetők által hatékonynak és fenntarthatónak vélt rendszer létrehozása érdekli.
A polgármesternek csak az általa előterjesztett javaslat elfogadható. Hallani sem akar a célhoz vezető más megoldási lehetőségekről, minden más véleményt, javaslatot elutasít, a CSH meg fel sem vállalja a szakmai ellenérvek ismertetét Mégis van néhány megjegyzésünk a cikkhez:
> Az írás a hatékonyság figyelembe vételét hangsúlyozva, csak az önkormányzati vezetés hatékonyság felfogásából kiindulva, figyelemre méltó statisztikai adatokat, pénzügyi realitásokat tartalmaz. Az óvodák eredményes nevelési feladata szempontjából azonban más megközelítése is van a hatékonyságnak. Az a leghatékonyabb nevelési rendszer, ahol az óvodapedagógusok minél kevesebb létszámú gyerekcsoporttal tudnak foglalkozni. Szakértők körében ugyanis egyértelmű vélemény, a fejlettebb országokban pedig komoly hagyományokkal bíró gyakorlat, hogy az óvodai nevelőmunka minőségére, hatékonyságára pozitív hatással van a kisebb csoportlétszám, amelyben sokkal több egyéni figyelem, idő jut egy-egy gyermekre, ami elősegíti fejlődésüket. A képviselő-testület novemberi határozata előkészítése során – véleményünk szerint –, nem vették figyelemebe a kisebb csoportlétszám előnyeit, talán nem is foglalkoztak az ezzel kapcsolatos megoldások helyi lehetőségeinek feltárásával. A cikk, követve a határozatot, egyáltalán nem foglalkozik ezzel, az óvodapedagógusok és szülői munkaközösségek által egyébként többször, a testületi vitában is felvetett megközelítéssel. Amit egyébként az is igazolt volna, hogy a jelenlegi óvodarendszer fenntartása Csepelen nem elsősorban pénzkérdés. Nem pénzkérdés, mert a kerület költségvetése komoly tartalékokkal is rendelkezik, másrészt vannak ennél kevésbé húsbavágó költségek, amelyek visszavágásával tovább csökkenthetők lennének a kiadások. Szerintünk tehát a polgármester által kierőszakolt javaslat mindenáron való elfogadtatása, a józan mérlegelés, a kompromisszumok közös kimunkálására való törekvés hiánya, már több mint hiba.
> Borbély úr az eredeti határozati javaslat elfogadása előtt és után is teljeskörű egyeztetést ígért az érintett óvodákkal, pedagógusokkal, szülőkkel, amit a helyi közösségi oldalakon megjelent írások szerint, nem tartott be. Ez már felelőtlenség, hatalommal való visszaélés, a demokratikus döntéshozatal figyelmen kívül hagyása. A most már civil polgármester és csapata már most elfelejtette ígéreteit. Mi lesz a ciklus végén?
> A cikk az „erőforrások optimális felhasználását” jelöli meg célként. Talán nem váltott volna ki ilyen vitát a hat óvoda bezárásának ügye, ha a tavaly megválasztott polgármester és csapata az alakuló ülés után az egész önkormányzati rendszer fenntartáshoz szükséges humán-, szakmai-, pénzügyi erőforrások áttekintésével kezdte volna. Nem ez történt. Az óvodai rendszer álalakításának szándékával kezdték, pedig az önkormányzati törvényben szereplő alapfeladatról van szó, amely ráadásul állami támogatásban is részesül.
> Az „óvodapedagógusok szakmai kéréseit” hozza fel érvként a cikk. A testületi ülésen lezajlott vita, a közösségi oldalakon olvasható vélemények, a döntés utáni egyeztetésről megfogalmazott vélemények nem támasztják alá ezt az állítást. Sőt, csak a vezetők véleményének összegzésére utalnak.
> Vannak más, egyes óvodákat konkrétan érintő megjegyzéseink is. Rendkívül figyelemre méltónak tartjuk a Fenyves óvoda bezárása ellen felhozott óvodapedagógusi, szülői, szakmailag is végigondolt érvrendszert. Valamiért nem sok vélemény merült fel a Zsongás, valamivel több a Napsugár óvodák bezárásával szemben, ami nem azt jelenti, hogy egyetértés van bezárásuk ügyében. A Zsongás óvoda a Szent László lakótelepen egybeépült a mellette lévő bölcsődével és velük szemben van az Arany János Általános Iskola, ami a felmenő rendszerű nevelés/oktatás intézményrendszer egy telepen való megvalósításának jó példája lehetne vagy a Napsugár óvoda, amelyet az érintettek óvodapedagógusok és szülők szakmailag sem tudnak elfogadni.
Összegezve: civilként már nem lehet pártpolitikai módszerekkel irányítani, vezetni, pártkatonaként kezelni egy meghatározó közösséget, valódi szakmai és pénzügyi érveken, érdekeken alapuló korrekt együttműködési rendszereket, érdekközösséget kialakítani. Ez már a hatalom megtartásához is kevés…
Lásd még:
hu/2025/ https://csepeliek.blog 02/09/egy_het_csepelen_valami_buzlik_atveres_ovoda-ugyben_abel_es_nemeth_elfajult_vitaja_feledesre_itelt_f#more18791834
V.-a.