Már csak kevés hely van az országban, ahol még beszélnek a sajtószabadságról, ennél is kevesebben ünneplik meg az 1848-as forradalmárok vívmányát, s alig van hely, ahol a nap alkalmából köszöntik a sajtó munkatársait. Csepel nem a kivételek közé tartozik.
Amiről évek óta elfeledkezünk, pedig március 15-én a Magyar Sajtó Napját is ünnepeljük! Mint ismeretes 1848. március 15-én nyomtatták ki a magyar sajtó első szabad lapszámait, benne a 12 ponttal, és Nemzeti dallal, ezen a napon hirdették ki a polgári sajtószabadságot. A győztes forradalom kormánya április 11-én törvényt is alkotott róla. A Rákosi rendszer február 10-én tartotta az ünnepet, majd 1990. március 15-én, pár nappal az első szabad, általános országgyűlési választás (március 25.) előtt, visszatértünk az 1848-as dátumhoz.
Azóta 35 év telt el, a Fidesz tevékenységének eredményeként a
nyomtatott sajtó nagy része a hatalmon lévő Fidesz kezében van, már kevés hely van az országban, ahol még beszélnek a sajtószabadságról, még kevesebben ünneplik meg az 1848-as forradalmárok vívmányát, s alig van hely, ahol a nap alkalmából köszöntik a sajtó munkatársait. Csepelen, a helyi Fidesz 2010-es hatalomra kerülésekor, már az új testület az alakuló ülésen megszüntette a kerület közéleti lapját, a Csepel újságot, minden újságírónak felmondott, majd létrehozta a Csepeli Hírmondót, amely napjainkra a politika kiszolgálója, szócsöve lett.
Hagy ajánljuk a helyi, immár civil vezetés, a lap szerkesztősége figyelmébe Bárány Tibornak, a Csepel újság azóta elhunyt felelős szerkesztőjének, a 2010-es sajtónapra írt cikke néhány sorát:
„…a helyi média a lakosságé, azt nem sajátíthatja ki az önkormányzat. Civil vélemények szerint a lapnak egyenlő távolságot kell tartani a hatalomtól, minden politikai párttól, s nem szabad(na) arculatot váltania választási eredmények változása okán. Hosszú távon a lap kiegyensúlyozottsága és függetlensége a legkedvezőbb megoldás…” (Csepel újság, 2010. március 12.)
Sajtóhír:
Karácsony Gergely főpolgármester mondta az idei sajtónap keretében tartott ünnepségen, a Csengery Antal díj átadásakor: „Budapest hálás mindazoknak a médiumoknak, amelyek az erős ellenszélben is kitartanak, és azoknak az újságíróknak, akik a folyamatos megbélyegzés, fenyegetés és lejáratás ellenére is végzik munkájukat a közösségért.”
V.-a.