Szirénázás a paksi végszavazás ellen - Fideszes képviselő vízzel öntötte le az LMP-s Szél Bernadettet - A szirénázó képviselőket Jakab István alelnök egy napra kizáratta az országgyűlés munkájából
Egy hajnali napirend-módosítással váratlanul ma reggelre került át a paksi bővítésről szóló egyezmény végszavazása. Az ellenzék puccsot emleget, az LMP név szerinti szavazást kért, az ülést pedig máris meg kellett szakítani a tiltakozók szirénázása miatt.
A zárószavazás előrehozását technikailag azzal készítették elő, hogy a kormány egyetlen ellenzéki módosító javaslatot sem támogat, ami – a kormánytöbbség hasonló irányú szavazási fegyelme esetén – lecsökkenti a részletes vita időszükségletét. (Az Orbán-Putyin megállapodásról szóló törvényjavaslat egy nemzetközi egyezmény kihirdetésének számít, így tartalmilag nem módosítható – az ellenzéki módosítók a hatályba léptetés eltolását, illetve feltételekhez, például külön törvényhez vagy népszavazáshoz kötését igyekeztek elérni).
Az ellenzéki körökben érzékelhető felháborodás részben a módosító javaslatok ignorálása és az érdemi vita kikerülése, részben pedig az időközben megszületett pénzügyi háttérmegállapodás miatt vált általánossá: a gigahitel kamata lényegesen magasabb a vártnál, illetve a vállalati euróhitelek esetében jelenleg szokásosnak számító szintnél.
Az LMP négy képviselőjét a táblás-szirénás tiltakozás miatt kizárták a mai ülésnapról. Jakab István levezető elnök Szél Bernadett, Ertsey Katalin, Lengyel Szilvia és Schiffer András kizárását javasolta, amit a parlament 212 igen, 16 nem, 1 tartózkodás mellett elfogadott.
A Népszabadság információi szerint a demonstráció során egy fideszes képviselő vízzel próbálta meg leönteni az LMP-s Szél Bernadett szirénáját, de elhibázta, így a képviselőnőre, illetve annak telefonjára és papírjaira zúdult a víz.
Hogy miért lett ilyen sürgős a kormánynak a szavazás, arra nézve többféle véleményt is hallottunk. Az egyik szerint megpróbálják a Simon-ügy "médiaárnyékában" átnyomni a bővítést. A másik verzió arról szól, hogy még a Fidesz-KDNP-frakcióban sem szavazná meg mindenki az egyezményt, ha ismernék a valós költségeket és a megtérülési mutatókat, ezért a kormány számára létfontosságú a gyors voksolás.
Időközben a Greenpeace akcióegysége is felsorakozott a parlament előtt, ők kívülről szeretnének nyomást gyakorolni a képviselőkre a nemleges szavazatok érdekében.
Hargitai Miklós
Forrás: NOL.HU
A botrány folytatódott. Újabb hírek, vélemények a tiltakozó akcióról ITT OLVASHAT