CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

Egyszer volt: Ma délelőtt avatás! Új negyed, bölcsőde Királymajorban

2025. május 17. 00:04 - csú

cimkep_az_esti_hirlap_1980-03-14-i_szamabol.jpgAzon a 45 évvel ezelőtti tavaszon tovább gyarapodott Csepel. A fájdalmas szanálások, magyarán a drámai, többször tragikus bontások után a hetvenes évek végére, a nyolcvanasok elejére felgyorsult a lakásépítés. Ennek egyik csepeli állomását örökítette meg az Esti Hírlap 1980-as tudósítása. Négyezerötszázan költöztek új otthonba. A kor népszerű délutáni újsága a címoldalán ezt írta: „Ma délelőtt Gérnyi Kálmán, a Fővárosi Tanács elnökhelyettese avatta fel, s adta át lakóinak Csepelen a Királymajor negyed lakóépületeit és gyermekintézményeit. E szépen csengő név — Királymajor — valójában egy romantikusnak, szépnek aligha mondható szeglete volt a munkások lakta szigetnek, Csepelnek."

A tudósítás így folytatódott:

"A Duna partján találni ezt az alig 12 hektárnyi területet, ahol ma egy felvonulási épületté alakított földszintes házikó idézi csak a múltat, s ahol e „csepeli Mária-Valéria telep” — a helybéliek mondják így — helyén fölépült a kerület új lakónegyede. Tegyük hozzá: igen gyorsan.

Három évvel ezelőtt kezdték el a bontást, a lakók elköltöztetését, s néhány hónap után, 1978-ban már átadták az első tízemeletes épületet. S azóta az összes többit, az utolsót a múlt év szeptemberében; négy épületcsoportot, hat önálló házat, összesen 1216 lakással. Ma már

mindegyik lakott, mindegyikbe beköltöztek az újdonsült lakók.

makarenko_ovoda_az_otvenes_evekbol.jpgLebontották  az egykori Makarenkó óvodát is, amely az ötvenes éveket idézte

Két év alatt újjászületett a Királymajor.

S áll már az ABC- áruház és a szolgáltatóház váza, néhány hónap múltán ezeket is fölavatják az iskola mögött.

esti_hirlap_elso_oldal.jpgAz iskola mögött — amelyben január 14-e óta tanítanak — már büszkén mutogatják a nagyon-nagyon szépen díszített tantermeket, szemléltető ábrákat, diákok készítette plakátokat.

Tizenhat oktatási és négy napközis tanterem szolgálja a királymajori diákokat, s hatszáz adagos konyháról kapják a saját főzésű ebédet. Valamivel korábban, már decemberben birtokba vették a kisebbek az iskola szomszédságában álló vadonatúj, kétszáz helyes óvodát, s bár igazából ma van a hivatalos átadás napja, hétfő óta benépesült a bölcsőde száz helye is.

daru-domb_a_lakaspkkal_ez_kell.jpgA lakóépületeket a 43-as számú Állami Építőipari Vállalat készítette, a budapesti házgyár elemeiből, (legelőször az ötszintes munkáslakásoknak épült sorház készült el), a szociális létesítményeket pedig a 23-as számú ÁÉV építette föl.

Az óvoda és a bölcsőde hagyományosan vázpaneles technológiával, az iskola pedig — az újpesti, s a békásmegyerihez hasonlóan — a legfrissebb technológiával, Clasp-rendszerrel épült. Ez gazdaságosabb a korábbi módszereknél, s jóval megrövidíti az építkezés határidejét.

elheto_kornyezet.jpgNégy és fél ezer ember költözött a megújhodott Királymajorba, ennyien kaptak új, korszerű, kényelmes otthont. Az építkezés teljes költsége mintegy 890 millió forint volt.”

Forrás: Lukács ÁkosEsti Hírlap, 1980. március 14.

major_a_kis-duna-pattal_kolonics_gyorgy_setannyal.jpg

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr5518841036

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása