A HÍR SZENT, A VÉLEMÉNY SZABAD, ÉS HA OKA VAN (most van), AKKOR INDULATOS
Tegnapi hír:
A munkahelyi balesetben megsérültek és elhunytak nemzetközi emléknapja, április 28-dika alkalmából Budapest Fővárosi Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerve munkavédelmi igazgatóhelyettese, Velicsek Ildikó és Fiedler Péter, a Liga Szakszervezetek kommunikációs vezetője tartott sajtótájékoztatót, Budapesten. Ezt követően a Belgrád rakparton felállították a munkahelyi balesetben elhunyt ismeretlen munkavállaló sírját, amely egy ásóból, fejszéből és munkavédelmi sisakból álló kereszt, és egy betonoszlopra magasnyomású vízzel – úgynevezett inverz graffiti technikával – emléktáblát létesítettek. (népszava online, 2014. április 28.)
Mai vélemény:
A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) kezdeményezésére, a Szakszervezetek a Közösségi Kultúráért Alapítvány közreműködésével, 2010-ben adománygyűjtés indult el a munkahelyi balesetben elhunytak emlékművének felállítááért. Az emlékmű felállításához 33 cég, szervezet, illetve önkormányzat járult hozzá. A Csepel újság, 2010. szeptember 24-i számában olvasható volt a támogatók, a kivitelezők névsora, amit az alábbiakban, megbecsülésünk jeléül, közzé teszünk:
Támogatók és adományozók: Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség; Budapest, XXI, Kerület Csepel Önkormányzata; VIANOVA 87 Közmű- és Útépítő Kft.; ISD DUNAFERR; Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus; MVM Paksi Atomerőmű; Budapest, Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat; MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.; ZF Hungária Kft.; Lenksysteme Hungária Kft.; MÁV Zrt.; MÁV-Gépészeti Zrt.; MÁV Start Zrt.; MÁV-TRAKCIÓ Zrt.; Postás Szakszervezet; Auchan Magyarország Kft; Duna-Dráva Cement Kft.; Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége; Vegyiprop Kft.; Húsipari Dolgozók Szakszervezete; Élelmezésipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetsége; Alpiq Csepel Kft.; Bánya- Energia és ipari Dolgozók Szakszervezete; EPCOS Kft.; Hídépítő zrt.; OVIT Zrt.; Norpan Kft.; Bőripari Dolgozók Szakszervezete; Frühwald Kft.; Kinnarps House Kft.; Kinnarps Hungary Kft.; Szolnoki Köfém Szakszervezet; Umgi János és Antal barátai.
Az emlékmű kivitelezői: DUNASIN Kft.; HIGH M Manufacture Bt.; Vianova 87 Zrt.; MW-Trió Kft.
A Csepeli Önkormányzat ingyen bocsátotta rendelkezésre a területet az emlékmű elhelyezéséhez, a volt Csepel Művekben, az ún. kettes kapunál, a Dunalejáró u. 13. sz. előtti kis téren. „Az Európában egyedülálló alkotás tervezésére és megvalósítására Budahelyi Tibor szobrászművész és Kiss Attila okleveles építészmérnök kapott felkérést.” (Csepel újság, 2010. október 15.)
A munkahelyi balesetben elhunytak emlékművének felavatására 2010. szeptember 13-án, 18.00 órakor került sor. Az avatók egyike javasolta, hogy „minden év április 28-án, a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége által „A munkahelyi balesetek nemzetközi gyásznapjává” nyilvánított napon, az emlékműnél rendszeresen adjanak számot a megelőzés eredményeiről és tennivalóiról”. (Csepel újság, 2010. október 15.)
A 2010-es emlékműavatás óta még négy év sem telt el. Elfelejtették. Ma ott áll, magányosan, mementóként. Mi meg lassan kezdünk hozzászokni, hogy a Fidesz-hatalom így rombolja le az elmúlt évtizedekben létrehozott értékeket, művészeti alkotásokat, bármilyen széleskörű összefogás eredményeként is jöttek létre, s alkot – a hatalmat kiszolgáló emberekkel, szervekkel, szervezetekkel –, neki tetsző új, „művészi” alkotásokat. És nincs a környezetükben, a csapatban egy normálisan gondolkodó ember, aki szóljon, üvöltsön, hogy emberek, ne csináljátok!? Nincs!?
Tavaly 53 ember veszítette életét munka közben.
v o x
MIZIK ZSUZSA FOTÓI, DEÁK ATTILA TUDÓSÍTÁSA, BÁRÁNY TIBOR SZERKESZTÉSE A 2010. OKTÓBER 15-I CSEPEL ÚJSÁGBÓL, A LAP UTOLSÓ SZÁMÁBÓL.
A LAPOT MEGSZÜNTETTE A FIDESZES VÁROSVEZETÉS