Utánanéz az Origo-ügy hátterének a német államfő - derült ki a Népszabadság tudósításából, amely szerint Joachim Gauck találkozott Demszky Gáborral, Kenedi Jánossal, Kőszeg Ferenccel és Varga Lászlóval. Kőszeg közlése szerint Gauck azt ígérte, hogy a portál főszerkesztőváltása "fontos ügy", és utánanéz, mekkora benne a német felelősség.
A német nagykövetség mindezt nem kommentálta - ám a találkozó tényét megerősítette -, arra hivatkozva, hogy az államfő magánprogramjáról van szó. Nagy Imréék újratemetésének huszonötödik évfordulója alkalmából látogatott Budapestre Gauck, és amúgy "régi ismerőseivel" találkozott - tették hozzá. A szűk körű vacsorán Demszkyéken, a nagykövetség és az államfő munkatársain kívül négy egykori keletnémet ellenzéki vezető, köztük Ulrike Poppe és Rainer Eppelmann is jelen volt.
Ismert, hogy az Origo tulajdonosa közvetve a Deutsche Telekom, de a német konszern korábban hevesen cáfolta, hogy a Magyarországon elnyert milliárdos mobiltender "ára" lett volna a portál főszerkesztőjének, Sáling Gergőnek az eltávolítása, amely sokak szerint politikai nyomásra történt. Kőszeg a találkozón megjegyezte: a magyarországi mobilpiacért folyó harc lehetőséget ad arra, hogy a magyar kormány nyomást gyakoroljon az Origo tulajdonosaira.
Gauck "érdeklődése" a reklámadó ügyében megélénkült nemzetközi figyelem miatt sem megkerülhető: egyrészt az Európai Bizottság is vizsgálja a múlt héten megszavazott, az RTL Klub reklámbevételeinek 40 százalékát lenyeső, ám a rivális TV2-nek kedvező törvényt, miközben Áder János hétfőn már aláírta azt, másrészt komoly német lapok is összekötötték az Origo-üggyel. A Die Zeit például azt írta, a kormány számára "mindenki baloldali, aki őt bírálja".
Az RTL Klub ellen a törvénytervezet benyújtása óta sok fideszes politikus kikelt, így Lázár János, Rogán Antal és a benyújtó L. Simon László is, valamint Gulyás Gergely, akiről kiderült, hogy néhány éve még egy általa kért ingyenjeggyel nézte a csatorna tehetségkutatójának döntőjét a stúdióból. Utóbb cáfolta, hogy az ő kérésére vendégeskedett volna, miként a fideszesek azt is hárították, hogy a törvényt az RTL-re szabták volna.
Most Gulyás ezt újfent megtette: a Hír24-nek azt mondta, a törvény a TV2-re is vonatkozik, és "a hatalom senkinek nem akarja megmondani, milyen műsort szerkesszen, különösen a politikai hírműsorok tekintetében". Ezt annak ellenére mondta, hogy a törvény megszavazása óta az RTL a kormánnyal szemben kritikusabb hangra váltó Híradóját a kormány rendre bírálja, közvetve beleszólva ezzel a műsor tartalmába. "Persze a kiegyensúlyozottság alapkövetelmény, kár, hogy ennek immár egyáltalán nem kíván megfelelni az RTL Klub" - mondta még Gulyás, megerősítve a kormány visszatámadó politikáját.
Már csak azért is téves az az állítás, hogy a már egy hónap múlva fizetendő különadó mindenkit egyformán sújtana, hiszen a TV2 különadó ellenére "zsebre vághatja" reklámbevételeit - L. Simon szerint csupán azért, mert veszteségesebben működnek -, míg az RTL-nek a bevételei jóval nagyobb részéről kell lemondania, és még a költségeit sem számolhatja el. Ehhez képest nem csökken az RTL kormányellenessége: legutóbb már az Orbán Viktor lányának esküvőjén ellopott, majd a Nemzeti Nyomozó Irodával 4 millióért kerestetett telefonok ügyéről számoltak be, arról, hogy Orbánt kifütyülték az Omega-koncerten, hogy 2012-ben az Unióban nálunk növekedtek a legjobban az adóterhek. (nepszava.hu)