CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

Végső búcsú Göncz Árpádtól

2015. november 06. 23:47 - csú

goncz-temetes.PNGTöbb ezres tömeg búcsúztatta péntek délután az október 6-án, életének 94. évében elhunyt Göncz Árpád volt államfőt az Óbudai temető 16-os parcellájában. Mécs Imre búcsúbeszédében azt mondta, a szeretet embere volt, de tudott határozott és kemény is lenni. Végakaratának megfelelően a volt köztársasági elnök nem kapott dísztemetést, s a politikusok is csak magánemberként jelenhettek meg.

A temetésen készült fotókat itt tekintheti meg.

A szertartást Bálint András színművész szavai kísérték végig. Koncz Zsuzsa és Bródy János a Ha én rózsa volnék című legendás dalt, Göncz Árpád egyik kedvencét énekelték el megrendítő körülmények között:

A számos magyar és külföldi állami vezető, politikus és közéleti személyiség között Áder János köztársasági elnök mellett megjelent Sólyom László és Schmitt Pál volt államfő, továbbá Heinz Fischer osztrák szövetségi elnök is. Orbán Viktor miniszterelnök az állami vezetőktől távol, a gyászoló tömeg utolsó soraiban hallgatta végig a szertartást felesége társaságában. Jelen volt Medgyessy Péter és Boross Péter volt miniszterelnök, valamint

Szili Katalin volt házelnök. Megjelentek egyházi méltóságok, köztük Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, a kormánytagok, köztük Pintér Sándor belügyminiszter. A pártok képviseletében is többen lerótták kegyeletüket, így Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője, Fodor Gábor, a Liberálisok vezetője. Korábban közleményben jelezte jelenlétét Szél Bernadett, az LMP társelnöke, valamint Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke is.

A gyászszertartás elején a Ha én rózsa volnék című dal hangzott el Koncz Zsuzsa és Bródy János előadásában, az a dal, amelyet Göncz Árpád egyszer, mint egyik kedvencét, második magyar himnuszként jellemzett, az egybegyűltek egy-egy szál rózsát tartottak a magasba.

"Te a szeretet embere voltál, a szeretetet hirdetted, mint a Názáreti is, és mindenkihez volt jó szavad" - mondta személyes hangú beszédében Mécs Imre, aki Göncz Árpád államfővé választását azzal jellemezte, hogy ő egy "nagyon bölcs és jó paktum" eredményeként lehetett a frissen megalakult Magyar Köztársaság elnöke. "Te minden idők legjobb köztársasági elnöke lettél", szeretet övezett, de ha kellett, nagyon határozott tudtál lenni - jelentette ki a korábban szabad demokrata, később szocialista képviselő. Hangsúlyozta, Göncz Árpád megmentette a magyar társadalmat, a magyar jogállamot azoktól a hibáktól, amelyeket a rendszerváltáskor nem tudtak elkerülni. Megemlékezése közben Mécs Imre úgy írta le a volt államfőt, mint aki "ember volt, az embereknek az embere", akit "nem lehetett nem szeretni", és az emberek óriási többsége szerette is őt; a szegény embereknek, az elnyomottaknak, a jogtalanoknak a szócsöve, aki tudott kemény és határozott lenni, aki tudott "gyűlölni a gyűlölettel szemben, a széthúzással szemben". Nagy Imre és mártírtársai - Göncz Árpád által is szervezett - 1989-es újratemetésével "megjelent a nemzet, és erősek lettünk", egy nagy közösséggé váltunk - mondta Mécs Imre, majd arra kérte a gyászoló tömeget, hogy egymás kezét megfogva emlékezzenek az elhunytra.

 

Benedek Márton, Göncz Árpád legidősebb unokája beszédében egyebek mellett arra emlékezett: nagyapja humora mögött egyenes gerinc, hihetetlen élettapasztalat, sziklaszilárd jellem és a másik ember végtelen tisztelete bújt meg. Szerette az embereket és szerette Magyarországot - mondta. Kijelentette, Göncz Árpád végig azon dolgozott, hogy Magyarországon is a szabadságon, emberi jogokon és társadalmi igazságosságon alapuló liberális demokrácia honosodjon meg, ami tőlünk nyugatabbra már kialakult. "Feladatunk annyi, hogy álmát megvalósítsuk, hogy szellemi örökségét továbbvigyük" - fűzte hozzá.

Várszegi Asztrik mint "az őszinte szív és a nyílt szellem emberétől" búcsúzott Göncz Árpádtól, "aki szeretni tudott és szeretetre méltó volt". A pannonhalmi főapát - akit még Göncz Árpád kért meg a búcsúztatására - úgy fogalmazott, sokak nevében vesz búcsút "teljes tisztelettel és szeretettel" a Magyar Köztársaság volt elnökétől, a férjtől, a családapától, az unokáiért rajongó nagyapától, az irodalmártól, de mindenekelőtt az embertől. A püspök a teremtő Istennek megköszönve Göncz Árpád életét, felidézte megismerkedésüket, és azt, hogyan ismerte meg emberségét, gondolkodását, az emberek, a magyarság, az emberiség iránti szeretetét, és "mint börtönt járt és börtöntől többször fenyegetett embernek a mély szabadságvágyát". A főapát Göncz Árpádot mint hívő embert zelótának - a szentíráshoz buzgón ragaszkodónak - mondta, aki jellemzése szerint "Isten igéjét radikálisan értelmező és követelő keresztény volt".

A temetés végén a gyászoló tömeg közösen énekelte el a Himnuszt.

Göncz Árpád sírhelye a volt államfő kérésére Bibó István, Litván György és Vásárhelyi Miklós 1956-os elítéltek mellett fekszik. 

***************************************

Mécs: visszatér az '56-os láng

Mint közismert Mécs Imrét, az egykori '56-os harcostársat Göncz Árpád kérte fel végakaratában, hogy mondjon beszédet a gyászszertartáson. Mécs a szervezők kérésének megfelelően előre leírta beszédét, amelyben "égető nemzeti problémákat" szeretett volna megemlíteni, de a család kérte, változtassa meg mondanivalóját, amire ő először nem volt hajlandó. Végül mégis úgy döntött, személyes hangú megemlékezést mond, az eredeti beszédet pedig a parlament előtt olvassa fel a temetés után.

Este fél 6 felé, úgy másfél százan gyülekeztek a Kossuth Lajos téren. Mécs Imre azzal kezdte a beszédét, hogy Göncz Árpádot, mint politikust méltatta. Felidézte számos tettét, s hogy milyen jó, baráti viszonyt ápolt különböző országok vezetővel. Rögtön szembe is állította azzal, amit a mai magyar politika képvisel. Mécs hangsúlyozta, hogy a most kormányon lévők a saját fiatalságukat tagadják meg, diktatórikusan berendezkedtek és bebetonozták a hatalmukat. Szimbolikusnak nevezte a Kossuth teret, mert ez az a szimbolikus hely, ahol sok minden megesett a magyar történelemben. A kormány ezért tudatosan akarja eltüntetni az emlékeket. Felidézte az '56-os lángot, ami Göncz Árpád ötlete volt. Mécs biztos benne, hogy most is azért küzdene, amiért ők is: hogy a láng visszatérjen a térre. A rendezvény békésen zárult.

Forrás: Népszava

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr438056606

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása