Vannak ilyen kegyelmi pillanatok: a hatalom cinizmusába belefáradt polgár egyszer csak lerázza magáról a fásultságot, felemeli a fejét és cselekedni kezd.
Egy emberöltőn belül ilyen időszak volt a rendszerváltás, de kicsiben ilyen a tervezett netadó elleni elementáris tiltakozás is. Nem kell ehhez más, csak hogy hiteles legyen az, aki maga mellé szólít, és hiteles legyen a mondandó, amellyel figyelmet kér.
Ez a hitelesség például a csepeli Sándor Mária titka, és ennek köszönhető, hogy a miskolci Herman Ottó Gimnázium pedagógusai egy pillanat alatt maguk mellé állították a magyar iskolákat. Megoldották azt, amire évek óta sem a szakszervezetek, sem a pártok nem voltak képesek: rávettek egy megfélemlített értelmiségi réteget, hogy egyenesítse ki a gerincét, és egyúttal felszabadították a magyar oktatásügy hagyományosan alattvalónak tekintett rétegét, a diákságot is.
Pedig nem tettek mást, csak
higgadtan és érthetően pontokba szedték, majd közzétették, hogy mi a baj.
Ezen a héten szerdán sok ezren mentek Miskolcra és a többi tüntetési helyszínre, hogy megerősítsék: minden úgy van, ahogy a Herman tantestülete állítja. Nincsenek lózungok, nem beszélnek semmi másról, csak a lényegről – hogy nagy a baj az iskolákban. Az oktatási kormányzat rossz úton jár, nem azt teszi, ami a dolga, és a változtatás szándéka helyett pusztán csak védi a mundér becsületét.
Ami Miskolcon történt, az nem más mint az egészséges közélet ritka jele. Egy hiteles, demokratikus tett. Maga a politika.
Forrás: NOL.HU