AMI A CSEPELI HÍRMONDÓBÓL KIMARADT, AZT MI KÖZZÉTESSZÜK!
Rovatunk – a csepeliek teljes körű tájékoztatása érdekében –, lapszámról-lapszámra, sorra veszi azokat a híreket, eseményeket, amelyek a XXI. Kerületi Önkormányzat közpénzből megjelentetett, Csepeli Hírmondó című lapjába nem fértek bele. Annak eldöntése, hogy miért nem fért bele a lap 24 oldalába egy-egy hír, esemény vagy ellenzéki vélemény, rendezvény, nem elsősorban szerkesztőségünk feladata. Gondolja végig az olvasó: miért fértek bele és miért maradtak ki az alábbiak a Csepeli Hírmondó április 21-én megjelent 8. számából:
Ismét a sikerpropaganda! Most négy oldal(!) az újabb hatalmas harci sikernek, a csepeli Napközis Tábor visszaszerzésének. Így a mindössze 8 oldalas „AKTUÁLIS” rovatban megint nem jutott hely a csepelieket foglalkoztató témákra. Például:
> a lap vezetőjét még mindig nem érdekli a csepeliek véleménye, hiszen ismét nem maradt hely a Metrans Kft. tervezett és gyors ütemben épülő beruházásának növekvő lakossági elutasítására, a csepeli HÉV megszüntetésének kérdésére;
> Szentesi lapigazgató úr, immár 14. hete nem közli, saját munkatársa és a Csepeli Munkásotthon Alapítvány vezetése közötti levélváltást, amelyben
az intézmény vezetői konkrétan válaszoltak az újságíró kérdéseire;
> az utóbbi három számban már meg sem szólaló lapigazgató úrnak nincs válasza arra, hogy mi indokolta az arculatváltást, Csepel kék/piros színének megszüntetését az önkormányzati lap fejlécében; honnan veszi Németh Szilárd az oktatással kapcsolatos adatait; vagy miért nem tudhatják meg a csepeliek, hogy egyáltalán lezárták-e már és ha igen, akkor miként fejezték be Borbély Lénárd polgármester ittas vezetésének ügyét?!
A Csepeli Hírmondó egyes cikkeivel kapcsolatos véleményünk:
1) A cikk címe: Újra a csepelieké a napközis tábor
Az elmúlt napokban visszavásárolt csepeli Napközis Tábor témájával foglalkozik Borbély Lénárd polgármester házi szerzője, Takó Szabolcs. Az írás több megállapításával kell vitatkoznunk. Vegyük sorba:
> „Tíz évvel ezelőtt végül eladták…”. A pontos dátum: 2007. április 26.
> „Fidesz-KDNP városvezetés most visszaveszi a 14 ezer négyzetméteres területet,…” A Napközis Tábor valódi területe 10.210 négyzetméter, a vele akkor egyesített telek 3.557 négyzetméter volt. Az összesen 13.767 négyzetméteres „Új ingatlant”, tehát nem a címben megjelölt Napközis Tábort vásárolta most vissza az önkormányzat.
> „2007-ben a kerület legzöldebb részét, a csepeli Kis-Duna partot nézte ki magának egy impozáns lakópark felhúzásához az izraeli befektetők által tulajdonolt Ibiza Kft.” Ezzel szemben tény, hogy az Ibiza Kft. egy, a tulajdonos Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt. által, 2005-ben meghirdetett pályázaton indult el a Csepeli Strand feletti terület megszerzése érdekében, s 2006 januárjában nyerte meg a pályázatot.
> „…a cég a ma 130 millió forint valós értékűre becsült telket…” A valóság pedig a következő: A cég tulajdonába került 15.760 négyzetméteres telek akkori hivatalosan felbecsült értéke 394 millió forint + ÁFA. Az, hogy ma csak „130 millió forint valós értékűre” lett becsülve, a csepeli ingatlanok leértékelődését is bizonyítja, amiért 2010 óta, azaz hat éve, a jelenlegi vezetés is felelős. Az pedig, hogy a cég „állítólag rendkívül gyanús és tisztázatlan körülmények között szerezte meg” a telket, az egyrészt bizonyíték nélküli állítás, másrészt az akkori tulajdonossal, tulajdonosokkal tisztázandó újságírói feladat lett volna.
> Az önkormányzat tudomást szerezve a főváros cége tulajdonában lévő ingatlan eladásáról, „telekcserét ajánlott fel az Ibizának. A cserével a strandhoz tartozó telek a csepeli önkormányzathoz került, az Ibiza pedig két másik, addig önkormányzati tulajdonú telket kapott cserébe. A két új telek egyike szintén a Kis-Duna parton volt, a másik pedig a szocialisták által bezárt Görgey Artúr Általános Iskola épülete lett.” Szerzőnk nem ismeri a tényeket! A „telekcsere” része valójában három önkormányzati ingatlan volt: a Hollandi úton a Napközis Tábor (10.210 m2), valamint a Hollandi úton egy „kivett beépítetlen terület”, (3.557 m2-es, 205803 hrsz.), valamint a Csikó sétányi Görgey iskola. A Görgey telekcserébe való „bevonására” azért volt szükség, mert a Hollandi úti két, önkormányzat által, a szerződés létrejötte érdekében, egyesített ingatlan értéke (344.175.000.- Ft + ÁFA) nem érte el az Ibiza tulajdonába került értéket (394.000.000.- Ft + ÁFA). Az általános iskola értéke 298.780.000.-Ft + ÁFA nagyságban lett felbecsülve. A telekcsere „eredményeként” önkormányzati tulajdonba került az Ibiza által megvett, 15.760 m2-es, akkor közel 400 milliós értékű telek, majd az Ibiza átutalt az önkormányzatnak még 248.955.000.- Ft + ÁFA összeget. Igaz, a csere következménye lett a Napközis Tábor és a mellette lévő telek „beáldozása” is. A tábor „elkótyavetyélése” azonban nem igaz, ugyanis az önkormányzat összvagyona (ingatlanérték+pénzbeli vagyon) a csere eredményeképpen nem változott, sőt az önkormányzat értékesebb vagyon elemet, a strand melletti területet szerzett meg, amelynek értéke a későbbiekben, egy más felfogású városfejlesztési koncepció megvalósítása eredményeként még növekedhet is.
> A cikk elhallgatja, hogy a csere lebonyolítása előtti időszakában hozott rendeletet a Fővárosi Közgyűlés (amelynek Horváth Gyula mellett Németh Szilárd is tagja volt!) arról, hogy „a Budapesthez tartozó szigeteken nem engedte meg a Duna-parton a lakóház építését, kivéve Csepelt”! A Fidesz által szervezett tüntetések, akciók eredményeképpen, később a Fővárosi Tervtanács már valóban „nem javasolta a lakópark megvalósítását”.
> A legutóbbi számban közölt cikkhez hasonlóan Takó úr most is elhallgatja, hogy az akkori Hollandi úti beruházási tervek elleni fideszes tiltakozó akciók ellenére, most sportcsarnokot és szálláshellyel, parkolókkal ellátott vendéglátó-ipari egységet hoznak létre a Kis-Duna parton. A luxus vendégház megvalósulása eredményeként megnövekvő forgalom ugyanolyan „elviselhetetlen terhet” jelenthet az ott élők számára. Az „akkor még az agglomeráció forgalmát lebonyolító Hollandi útra” mondatrész meg értelmezhetetlen, hiszen a Hollandi út azóta is az agglomerációhoz tartozó szigetszentmiklósiak forgalmát „bonyolítja”. A korábbi tiltakozók egyébként most annak ellenére hallgatnak, hogy Németh Szilárd már 2010-es megválasztását követően, az alakuló képviselő-testületi ülésen határozati javaslatot szavaztatott meg: ezen a területen „kizárólag közcélú, intézmény és zöldterületi fejlesztést engedélyező helyi rendeletet alkotnak meg.” A civilszervezet mai vezetője arra sem emlékszik, hogy a tiltakozásukat szervező akkori elődjét 2010 után az önkormányzat osztályvezetőjévé nevezték ki.
> A 2013. január 1-jével megszűnt „elvi építési engedély” semmilyen építési tevékenység végzésére nem jogosított fel (193/2009. /IX.15./ Korm.rend. 25.§. (1) bek.). A Csepeli Önkormányzat hatóságai a 2010-es önkormányzati választásokig semmilyen építési engedélyt nem adtak ki az Ibiza Kft. részére, tehát a cég valójában nem tudta volna megkezdeni az építkezést.
A kétoldalas írás többi részében csúsztatásokkal, bizonyítékok nélküli állításokkal találkoztunk. Annak eldöntését pedig, hogy „Győztek a csepeliek”, mi inkábba az utókorra bíznánk. Már csak azért is, mert a győzelmet hirdető fideszesek már most megszegték korábbi ígéretüket.
Fenti véleményünkhöz felhasználtuk a
http://www.csepel.hu/anyagok/dokumentumtar/Testuleti_anyagok/2009/0416/78-09mellekletek.pdf
http://www.csepptv.hu/ujsag/2007/24.2007.06.22.pdf
http://www.csepel.hu/anyagok/dokumentumtar/Testuleti_anyagok/2009/2009.04.16.kt.jkv.pdf
linkeken olvasható dokumentumokat, továbbá a korábban megjelent írásainkat:
Csepeliek! Királymajoriak! Erről álmodtatok? (csepeliek.blog.hu, 2015.03.04.);
Titkolózás, sikerpropaganda, sárdobálás csepeli közpénzen (csepeliek.bolg.hu, 2016.04.12.)
2) A cikk címe: Elutasították Szabó Szabolcs etikai panaszát
Megdöbbentő! A CSH, amely véleményünk szerint Csepelen leginkább szervilizmusáról vált hírhedtté, amely alig ad teret Szabó Szabolcsnak, Csepel megválasztott képviselőjének, sőt vele szemben a Csepelen megbukott, a parlamentbe csak a Fidesz-listán, vigaszágon bejutott Németh Szilárdot népszerűsíti, elhallgatja a csepeli képviselő-testület ellenzéki tagjai véleményét, a civilek megmozdulásait, nem közli a baloldali pártok rendezvényeit, állásfoglalásait, most Szabó Szabolcstól várja: tartsa tiszteletben a sajtó szabadságát, az újságírói függetlenséget. Bravó! Ez aztán a pimaszság.
3) A cikk címe: Megszűnt a vasárnapi pihenőnap
Most az a Fidesz-sajtó feladata, hogy a vasárnapi nyitva tartás ügyének elvesztése, a boltok vasárnapi újra megnyitása után a bezárást baloldali értéknek tüntesse fel, lejárassa a bezárás ellen sikeresen kampányoló baloldali pártokat, vezető személyiségeit. A CSH is ezt teszi, véletlenül sem adva lehetőséget a megvádoltaknak, hogy reagáljanak vádjaikra. Az előző oldalon meg Szabó Szabolcstól kérik számon a sajtószabadság tiszteletben tartását!
***
A kimaradt témák, események:
> A 2014. május 13-án kirobbant „botrány”-t, a csepeli közterület-felügyeleten kifüggesztett, „Ne bírságold meg” felirattal ellátott dokumentum, immár országos visszhangot kiváltott ügyét, elhallgatja a csepeliek tájékoztatására létrehozott Csepeli Hírmondó. Miért?;
> A Magyar Narancs 2013. június 13-i számában több oldalas, tényfeltáró írás jelent meg „A Csepel-Szentlőrinc tengely” címmel, amelyben a Csepeli Városgazda Zrt. vezérigazgatójának vélhetően szabálytalan ügyleteiről is részletesen olvashattunk. Az önkormányzat vezetése, a Csepeli Hírmondó nem reagált az MSZP Csepeli Szervezetének ezzel kapcsolatos nyílt levelére, amelyben az MSZP-sek követelik a gazdasági társaság összes vezetőjének menesztését, amelyet a testületi ülések egyikén a fideszes többség leszavazott. A vezérigazgató úr ügyeit tárgyalta a Népszabadság tavalyi, május 28-i, „Százmilliós zavaros fejlesztés” című cikke is, amelyet azóta is elhallgat az önkormányzat vezetése és a Csepeli Hírmondó is. Miért?
> 2013. július 29-én, a csepeliek.blog.hu, a lakosság tájékoztatása érdekében javasolta, hogy az önkormányzat vezetése tegye közzé a Csepelen működő Nemzeti Dohányboltok címlistáját, továbbá, hogy a trafikpályázaton nyertesek hány önkormányzati helyiséget „kaptak”, milyen feltételekkel. Javaslatunkra, azóta sem érkezett válasz.
> 2014. Október 22-én Németh Szilárd átadta hivatalát Borbély Lénárdnak, az átadás-átvételi
dokumentumok azóta sem lettek nyilvánosságra hozva.
> 2014. november elején, már Borbély úr regnálásának időszakában elbocsátották a Polgármesteri Hivatal aljegyzőjét és öt munkatársát. Az elbocsátások okairól és körülményeiről azóta sincs semmilyen tájékoztatás.
> blogunkon tavaly szeptember 29-én megjelent, az „Elúsztatták a közpénzt: biliborulás után elhárítási láz Csepelen” c. cikk, amely a vesztes per kérdésével foglalkozva több kérdést vet fel, és Németh Szilárd korábbi, valamint Borbély Lénárd jelenlegi polgármester felelősségét fogalmazza meg. Vajon miért hallgat a szerző és a Csepeli Hírmondó is testületi ülés ezen napirendjéről, illetve a blogunkon megjelent írásban felvetett felelősségről?
> 2015. január 25-én ittas vezetésen érték a Ferencvárosban, Borbély Lénárdot, Csepel polgármesterét. Az ügyről immár 455 napja nem kaptak hiteles tájékoztatást a csepeliek, azóta sem tudják lezárult-e már az eljárás, vannak-e következményei a polgármesteri feladat ellátásával kapcsolatosan.
További elhallgatott, kimaradt témák, események:
Április:
Az MSZP kérdését hitelesítette a Kúria, a vasárnapi nyitva tartás ügyében.
Fogadóórát tartott Hudák János, a PM országgyűlési képviselője, a Kék Általános Iskolában.
Véradás volt Csepelen, a Csepeli Plázában.
Súlyos üzemi baleset volt Csepelen, présbe szorult egy férfi keze az egyik csepeli üzemben.
- Szabó Szabolcs, Csepel országgyűlési képviselője az ATV-ben nyilatkozott: választási csalást követett el a Fidesz.
A Csepel – Zalaegerszeg NBIII-as labdarúgó mérkőzésen a vendégcsapat 0-4-es győzelmet aratott.
Két személygépkocsi ütközött össze a csepeli Szabadkikötőnél a Weiss Manfréd úton. A tűzoltók és a mentők segítségével hárították el a forgalmi akadályt.
- Az első ember az űrben. Jurij Gagarin 55 éve végrehajtotta világtörténelmi űrrepülését, 108 perc után tért vissza a Földre.
13.
Előzetes tájékoztatás nélkül megkezdődött a II. Rákóczi Ferenc úton lévő volt zálogház épületének bontása, amely miatt arrébb helyezték az épület előtti buszmegállót.
Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartott az országban a PDSZ. A pedagógusok közül 25 ezren csatlakoztak a sztrájkfelhíváshoz.
A csepeli szocialisták a csepeli piacnál kezdték el az aláírások gyűjtését, a vasárnapi nyitva tartás három évi fenntartása ügyében.
Vasárnap kinyitottak az üzletek. Több mint 80 százalékuk már élt a nyitva tartás törvényi lehetőségével.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter bejelentette: jövőre 0,9 százalékkal emeli a nyugdíjakat az Orbán-kormány.