Az Európai Unió számára Magyarország és Lengyelország nem kihívás, a vétók nem fogják megingatni a közösséget. Így látja Róna Péter közgazdász, jogász, oxfordi egyetemi tanár. Az EU támogatottsága a lakosság körében erős, érdekes, hogy még az Egyesült Királyságban is.
A problémát most az okozza, hogy nincs meg az a jogi mechanizmus, szabályrendszer, amivel a magyar és a lengyel kormányt jobb belátásra lehetne bírni. Politikusok, kutatók kérdezik –idézi fel Róna Péter-, hogy miért jó Magyarországnak, amit Orbán csinál. Erre pedig nincs válasz.
Kompromisszumot kötnének a nyugati vezetők, de nincs miért, mert nincs valódi érdekellentét Magyarország és a többi tagállam között. Csak egy érthetetlen politikai magatartás van, amit nem is lehet komolyan venni. Az EU nem fog szétesni, de
ez a Magyarország nem lehet része Európának.
A kiutat Róna Péter szerint már megtalálta az Unió, ha nem lesz új költségvetés, akkor tovább megy a régi, méghozzá a jogállamisági követelményekkel, leválasztják a helyreállítási csomagot, ami óriási összeg. Tehát az a helyzet, amit Orbánék okoztak, nem tartalmi válság, csupán formai megoldásokkal is kezelhető.
Szó volt a beszélgetés első részében Amerikáról is, arról, hogy miként lehet nyilvánvaló hazugságokkal emberek tízmillióit megtéveszteni ott is. Róna Péter szerint Donald Trump azért kerülhetett hatalomra, mert főleg a kontinens belsejében lévő államokban régóta erősödött a vadnyugati szellem.
A fegyverek felhalmozása, az erőszak terjedése, a szélsőjobb erősödése erre utalt. Anarchista, államellenes eszmék jöttek ismét elő. Ezek miatt a tendenciák miatt az Amerikai Egyesült Államok jövőjét inkább lehet pesszimista módon látni, mint az Európai Unióét.
Forrás: Klubrádió