Agyafúrt ötletekkel áll elő a kormány, hogy osztogatás révén népszerűbbé váljon. Miután az adóvisszatérítés, a 13. havi nyugdíj, a megemelt minimálbér PR-hatása a jövő év elején kifúj, kellett valami, amire felépíthető egy új népszerűsítő kampány. Elég volt elővenni a "Multi" feliratú dossziét, és a benne skiccszerűen már ott lapuló ötletet: a nagy élelmiszerláncokat sarcolják ismét, amelyek, ha megszöknek, az a kormánynak siker, ha meg ezt a szigorítást is lenyelik, akkor félsiker. A tervhez jól jött néhány megváltozott uniós előírás is, melyek az élelmiszerpazarlás mérséklését szolgálják.
A törvény egy nap alatt megszületett, így a hat nagy, külföldi kézben levő multi kiskereskedelmi lánc már készülhet. Egyrészt arra, hogy a minőségmegőrzési idő lejárta előtt 48 órával leszedje a polcokról a megmaradt élelmiszereket és ingyen beszolgáltassa az állami
Élelmiszermentő Központnak, amelyik koordinálja az újraosztást. Másrészt, hogy fizesse a 0,2 százalékkal növelt kiskereskedelmi adót. Ebből finanszírozná az állam az új ötlet végrehajtását.
Azt eddig is tudtuk, hogy ez a kormány nem szereti, ha valamit nem ellenőrizhet. A minőségmegőrzési idő lejárta után még jó ideig fogyasztható a termék, így a tét az, hogy ki adhatja tovább a rászorulóknak. Tény, hogy a most is működő rendszer erősíthető, az élelmiszerpazarlás új módszerekkel csökkenthető, ám amire eddig a javítás szólamával a kormány rátette a kezét, abból sok jó nem sült ki - elég csak a hulladékszektort említeni. Vélhetően az érintett kiskerláncok is kitalálnak valamit, hogy az utolsó pillanatban még leértékelve eladható konzerveket, tésztákat és egyebeket ne kelljen az államnak ajándékozniuk (például előrehozott leértékelést). Az azonban biztosnak látszik, hogy a kormánynak ezt a népszerűsítési akcióját is végül a fogyasztók fizetik meg.
Törő András (Népszava)