Békaperspektívából nézve minden másként látszik. A csepeli önkormányzat eddig ismertté vált intézkedései azt mutatják, hogy az önkormányzati intézmények esetében még a Csepeli Strand „bezárásának” sincs köze az energiaáremelésekhez. Állítólag...
Németh Szilárd a „kiemelkedően sikeres energiapolitikával” dicsekszik, a kormány képviselői az EU sok országánál alacsonyabb energiaárakkal büszkélkednek naponta. Nem zavarja őket, hogy miközben Orbánék már júliusban energia vészhelyzetet hirdettek, Gulyás Gergely a kormányinfókon az energiaár-emelkedésről beszélt. Néhány megjegyzés:
> Szerintünk az energia többletfogyasztásáért felszámított kétszeres, illetve hétszeres árak, egyes önkormányzatok, cégek, intézmények, alapítványok esetében pedig a 16-17 szeres távhőemelés átírja „alacsony” magyarországi energiaárakat. Arról nem is beszélve, hogy
nem csak a lakosságtól, de a vállalkozói szektortól is komoly plusz bevételekhez jut ezáltal a magyar költségvetés – pótlandó a választások előtt felelőtlenül kiszórt milliárdokat. Az ország fizeti meg, részben az energiaáremelésben a kormány választási kampányát, a választók megnyerésére fordított milliárdokat.
> Az urak dicsekvés közben elfelejtik, hogy a magyarországi bérek messze az európai bérek alatt vannak, ráadásul a magyar infláció ~ kétszerese az eurozónában bekövetkezett inflációnak.
> Hazai szakértő szerint
„Eddig a magyar átlagfogyasztó háztartás bevételeinek 16–18 százalékát vitte el a rezsi, Németországban ez 6–8 százalék volt. Ráadásul a szakértő szerint most a magyar háztartásokban a rezsiköltségek 30–40 százalékra ugorhatnak, míg Németországban ez még mindig csak 10–12 százalékot tesz ki.”
Reális tehát a veszély, hogy sok ezer vállalkozó mehet/megy tönkre, szállodák, önkormányzati, kulturális intézmények zárhatnak/zárnak be, szociális szolgáltatások szűnnek meg, óriási károkat okozva ezzel az ország lakosságának, a gazdaság, a kultúra egészének. A helyreállításra kevés lesz a COVID miatt az EU-tól várt sok ezer milliárd, aminek jelentős részét, állítólag már előre elköltötte a kormány.
A csepeli önkormányzat eddig ismertté vált intézkedései pedig azt mutatják, hogy az önkormányzati intézmények esetében még a Csepeli Strand „bezárásának” sincs köze az energiaáremelésekhez. Állítólag. Vajon az intézmények vezetői és dolgozói is egyetértenek mindezzel? A budapesti ellenzéki kerületek ezzel szemben „Bezárás helyett inkább támogatnak.” (Népszava, 2022. október 14.)
H.-R.