CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

Egyszer volt: Csillagtelep nevének eredetét nem a csillagok állása határozta meg

2024. május 04. 00:05 - csú

az_epueo_csillagtelep_1959-ben.png1959-ben a mai Vénusz utca környékén felgyorsult az építkezés. Mars,  Jupiter, Vénusz. Csepel ismert városrészében, Csillagtelepen egymást érik a csillagászattal és az űrhajózással kapcsolatos utcanevek. Ennek ellenére a terület mégsem a bolygókról  kapta a nevét, amely fél évszázaddal azelőtt született, hogy Gagarin 1961. április 12-én elindult volna a kozmoszba.

Az 1950 előtt önálló városnak számító Csepelhez tartozó településrész benépesítése jó néhány évvel a Weiss Manfréd Művek csepeli működésének megindulása után, 1911-ben kezdődött, de a terület egészen az 1930-as évekig nem kapcsolódott közvetlenül a település központjához, addig, amíg Csepel-Erdőalja beépítési folyamata ki nem pótolta a hézagot. Csillagtelep a  nevét valójában a terület parcellázását lebonyolító  dr. Csillag Sándor ügyvédről  kapta.

A névadó azonos lehet a

Nagykátán élt dr. Csillag Sándor ügyvéddel, aki 1920 februárjából származó bírósági feljegyzések szerint néhány társával együtt rágalmazás ügyében lett a törvény elé idézve, ugyanis azt merészelték mondani gróf Ráday Gedeon kormánybiztosra (az Antibolsevista Comité alelnökére, akit egy évvel később belügyminiszterré neveztek ki), hogy működése „a múlt században szokássá vált elposványosítás rendszerét követi” és „hivatali hatalmát személyes bosszúra használja”. Egyéb információval sajnos nem rendelkezünk személyével kapcsolatban.

1-cimkep_az_epueo_csillagteleprol_1.png

csillagtelepi_hev.pngFent az elkészült lakások és lent a HÉV, ami a buszjáratok létrehozása előtt segítette az új lakók közlekedését.

csillagtelepi_hazak_szinesben.pngCsillagtelep felgyorsuló beépítése a szocialista rendszer időszakában, 1955 és 1968 között zajlott, miután Csepel a főváros része lett.

Ez az időszak  egybeesett az űrverseny korszakával, amikor a szovjet kozmonauták sikereinek nyomán sorra alakultak a Gagarin őrsök, és igen sok gyerek űrhajós szeretett volna lenni.

venusz_utcai_rendelo_csillagtelepi.jpgA Vénusz utcai  rendelő, ahol háziorvosok gyógyítják a betegeketradnoti_muvelodesi_haz_1.jpg

Legendás programok helyszíne: a Radnóti Miklós Művelődési Ház

Csillagtelep ekkoriban épült közterületeinek jó részét  az űrkutatáshoz kapcsolódó nevekkel látta el: Merkúr utca, Vénusz utca, Jupiter utca, Mars utca, Rakéta utca, Űrhajós utca, Tejút utca, Kozmosz sétány és Orion utca is található itt, mind a mai napig. Nem csoda, hogy széles körben él a, miszerint a telep maga is kozmikus névadás eredményeként kapta elnevezését.

A telep kiépítése a ’80-as években folytatódott: 1983 és 1988 között a Nap utca panelházai készültek el, 1986 és 1988 között pedig délebbre, a Rakéta utca és a Krizantém utca között épült fel házgyári, paneles lakótelep. 2012 decemberében a kerületrész nevét a Fővárosi Közgyűlés Csepel-Csillagtelepre változtatta.

csepel_csillagtelep_urhajos_jatszoter_a_raketa_utcanal.jpgAz űrhajós imázsra ráerősítve  adták át a Tejút parkot, benne az Űrhajós játszóteret. A Tejút parkot Csillagtelepen, a II. Rákóczi Ferenc út, a Rakéta utca és a Tejút út által határolt területen alakították ki

Forrás: Rudolf Dániel (divany.hu) 

Szerkesztette: anzágo (Csepeliek Újsága)

Fotó: Fortepan, Képes újság, Tükör, MTI

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr8718383221

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása