Este volt, vacsorához gyülekezett a család, amikor a gyerekszobából fölcsendült – klasszik popritmusban -: „Menekülj, Rogááán…”, mi meg csak néztünk, hogy ez most vajon melyik hiperforradalmivá bátorodott rádióadó lehet. Nem az volt, mint utóbb kiderült, hanem az egyik népszerű közéleti vlog, amelyet részben a mesterséges intelligenciának szenteltek az alkotók.
A két vlogger azt mutatta be, hogyan lehetséges néhány mondatnyi utasítással pillanatok alatt tetszőleges szövegű és műfajú, abszolút rádióképes zenét alkotni. De lehet már - ugyanilyen könnyedén – cikket, grafikus illusztrációt, animációt, videót, dizájnt, szoftvert – amit a kedves ügyfél óhajt. És persze nem csak a legalitás határain belül.
Egy arckép segítségével bárkiről gyártható a valóságot a megtévesztésig utánzó videó, akár
felnőttfilmes tartalommal is. Egy rövid szövegfájl elküldésével a robot bárkinek a hangjára betanítható – az utóbbi hetekben-hónapokban elszaporodtak azok a hírek, amikor a nagymamát az „elrabolt” unokája hangján hívja fel a mesterséges intelligencia, váltságdíjért könyörögve. Már praktikus tanácsokat is osztogat a rendőrség ilyen alkalmakra: legyen egy titkos kérdésünk, amire csak mi tudjuk a választ, és legyen rá felkészítve a nagyi, hogy ezt kell kérdezni, ha az emberrablók hívják.
Vannak még gyermekbetegségek – mondjuk amikor a Facebookon terjedő képeken a feszes ruhában egymást ölelgető pilótanőknek kezenként hat ujjuk, és fejenként három kezük van –, de már egyáltalán nem mindig lóg ki a lóláb. Technikailag a Delta virtuális bemondónője is elég kezdetleges a maga fura akcentusú szintetizátorhangjával meg a kimondott szavakat csak hellyel-közzel követő szájmozgásával, de az irányt így is jól jelzi: igaza lesz az M1 egykori legendás propagandistájának, a tévézéstől a Partizánon búcsúzó Németh Balázsnak – megszűnnek a tények, elmosódik a határ a megtörtént és a kreált valóságok között.
A közösségi oldalak állítólag hamarosan megkülönböztető felirattal vagy grafikával fogják jelezni, hogy mely tartalom készült gépi úton, de ez inkább csak utóvédharc: egyrészt ma sem könnyű megállapítani – és egyre nehezebb lesz –, másrészt a felhasználók nem csak a hivatalos csatornákon oszthatnak meg képeket és videókat, hanem egymás között közvetlenül is.
Nem tudni, hogy a gyorsuló folyamatnak az érintett technológiai cégeken kívül lesznek-e nyertesei, a potenciális vesztesek viszont máris sorakoznak. Vesztesek lesznek mindazok, akiknek a hangját, az arcát, az identitását ellopják. Vesztes lesz a közbizalom, így szükségképpen a demokrácia is: nincs már messze a nap, amikor arra ébredünk, hogy egy felvételen mondjuk Magyar Péter vall a saját hangján „őszintén” a drogokhoz, az állatokhoz vagy Soros Györgyhöz fűződő elítélendő kapcsolatáról; ma is simán meg lehetne csinálni. Vesztes lehet az az egymillió magyar is, akinek a kormány szerint már ma is veszélyben van a munkája a mesterséges intelligencia miatt. És hiába látjuk előre, eddig úgy fest, hogy nem tehetünk ellene semmit.
Forrás: Hargitai Miklós (Népszava)