A november 14-i Csepeli Hírmondóban A. Zs. szignóval jelent meg egy írás, „Munkába álltak a közfoglalkoztatottak” címmel. E blog szerkesztősége „Fideszes városvezetők politikai szélhámossága” c. írásban röviden írt arról, hogy mire elegendő a részükre kifizetésre kerülő minimálbér. (csepeliek.blog.hu, 2013. november 18.) Egyetértve az abban leírtakkal, azóta is igyekszem figyelemmel kísérni a minimálbérrel, illetve a 200.000 fős, tavaszig tartó közmunkaprogrammal kapcsolatos írásokat. Lássunk két példát:
1) Olvasom, hogy Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár november 26-i sajtótájékoztatón szólt a program képzési oldaláról. Elmondta, hogy a képzést 24 milliárdos európai uniós forrásból valósítják meg. A képzésbe bevonásra tervezett mintegy százezer főből 48 ezer, akinek legfeljebb általános iskolai végzettsége van, ún. „alapkompetencia-fejlesztésen vesz majd részt”. Ebben, „az értékteremtés jegyében az óvodásoknak vagy legfeljebb elsős kisiskolásoknak való feladatokat kell megoldaniuk az iskolapadban április végéig”. Néhány példa a Türr István Képző és Kutató Intézet szakemberei által kidolgozott ún. modulokból:
> a résztvevők feladatul kapják, „hogy kicsi, színes papírral jelezzék, hogy vannak aznap és hogyan érkeztek a képzésre”. A válaszhoz „mosolygós napocskás, egy kék felhőkkel eltakart napocskás, illetve egy fehér felhős, esős kép közül választhatnak”,
> az ún. „ráhangoló, motiváló tréningben kiscsoportokra oszolva kell hidat építeni;
> az „újra olvasok, írok, számolok” alapozó fejlesztésben pedig „magánhangzókat kell ismételni” és a hangok kiejtését „formázó ajkakkal” segíteni;
> az „életvitel kompetenciák fejlesztésén” résztvevők például „megtanulnak köszönni”, megtudják, hogy „a káromkodás visszatetsző, kulturálatlan és többnyire durva” dolog.
Azok pedig, akiknek szerencséjük van az OKJ-s képzéseken részt venni, azok a tanfolyam elvégzése után lehetnek például: háztáji állattartó és növénytermesztők, motorfűrész-kezelők, motoros kasza-kezelők, parkgondozók, vagy esetleg tisztítás-technológiai szakmunkások, magyarul takarítók. (népszava.hu, 2013. november 27.)
Mindezt 24 milliárdért(!) Már csak néhány kérdésem van. A kormány valóban azt gondolja, hogy ilyen képzéssel a munkanélküliek jobb pozícióba kerülnek majd a hazai és külföldi munkaerőpiacon? Hol tudnak majd elhelyezkedni 2014 tavaszát követően az ilyen „magas szakmai ismereteket” kapott, frissen kiképzett „szakmunkások”? A kiválasztott képző intézetek kinek a csókosai? A csepeli szakmunkásképző intézetek kaptak-e lehetőséget ebben a milliárdos üzletben?
2) A „Magyarország jól teljesít” kampány közepette, már hosszú ideje hallani lehetett, hogy a kormány emeli a minimálbéreket. Nosza, mondom, lássuk a medvét. Ezért örömmel olvastam, hogy „Nagyot nőtt a minimálbér”. (index.hu, 2013. december 4.) Örömöm azonban – elolvasva a cikket – hamar elszállt. Azért, mert:
> a versenytársakat, a négy Visegrádi-országot, a három balti államot, Romániát, Bulgáriát, Szlovéniát és Horvátországot tekintve hazánk nem teljesít jól, csak a 9. helyen áll a nagyon mérsékelt béremeléssel;
> miközben az elmúlt években valóban jelentősen nőtt a minimálbér bruttó összege, annak nettó összege ”igazából alig változott”. Sőt. Az egykulcsos adórendszer bevezetése, illetve az adókedvezmények eltörlése, a minimálbérek szintjére volt a legnagyobb hatással, aminek következtében jelentősen nőttek a minimálbérek adóterhei. Míg 2010-ben a minimálbér adóterhe 18 % volt, 2014-re már 34,5 %-ra(!) emelkedik. Ez azt jelenti, hogy a nettó minimálbér várható összege a 2010-es 60.236 forinthoz képest 2014-ben 66. 482 forint lesz, (+10 %), amit teljesen „elvisz” az azóta bekövetkezett közel 12 %-os infláció. Tehát a minimálbérből élők egyre rosszabbul élnek!;
> a minimálbérek adóterheinek a legnagyobb haszonélvezője a költségvetés, hiszen a növekvő adóterhek befizetése a költségvetést duzzasztja. A kormány ezzel az adópolitikával, azzal, például, hogy Dánia után nálunk a legmagasabbak a kiskeresetűek adóterhei, nemcsak a minimálbérrel tengődőket sújtja, de a minimálbéren dolgoztató vállalkozókat is.
Minden médiából, reggel, éjjel meg este olvasható, látható a kormány szlogenje: „Magyarország jobban teljesít!”. Talán a fentiek is egyértelműen bizonyítják: „hazudnak reggel, éjjel, meg este”. Tessék mondani: meddig tehetik még?
vox