Kísértet járja be Közép-Kelet Európát, a kommunizmus kísértete. Olyannyira retteg a nacionalista jobboldali berendezkedés. Lengyelországban és Magyarországon a kommunista diktatúra szellemétől, hogy mindkét ország regnáló pártszövetsége maga is legyártott egy-egy ehhez egyre hasonlatosabb diktatúrát. Itt a NER ott a PIS, vagyis itthon a Nemzeti Együttműködés rendszere ott az Igazság és Élet Pártja retteg.
A NER Budapesten eltávolította az egyetem aulájából Marx szobrát, üldözi Lukács tanításait és fel akarja számolni az archívumot, ami a filozófus utolsó pesti lakásában van, tehát a rendszer még egy lakásnyi területen sem tűri el Lukács szellemi hagyatékát. Közben folyton lekommunistázza a parlamenti baloldalt, holott 30 éve nincs ez az eszmerendszer napirenden, de azért a
szintén 30 éve megszűnt Szovjetunió utódfőtitkárával, Putyinnal köt egyre szorosabb szövetséget. A lengyelek, jól felfogott történelmi emlékeik és érdekük alapján legalább ez utóbbival, az oroszbarátsággal nem kacérkodnak, minden másban követik a neofasiszta módszereket kísértő NER lépéseit.
A hisztériakeltésben és a permanens ellenséggyártásban teljesen azonosak. A paranoiás félelem például odáig vezette a lengyel kormányt, hogy nem rég rendőröket küldött a Marx születésének 200. évfordulójára rendezett tudományos konferenciára, ahol emiatt az előadásokat fel kellett függeszteni, mert mindenkit igazoltattak. Rabomobil még nem volt – vagy jól elrejtették, gumibotozás sem, de azzal megvádolták a konferencia tudós előadóit és főként egyetemista hallgatóit, hogy „anti-nacionalista propagandát” terjesztenek, valamint „totalitárius rendszereket népszerűsítenek” – írja részletes beszámolójában a mérce.hu oldalán Zsurzsán Anita közíró, filozófus. Miért veszélyes ez?
Túl azon, hogy bornírt, néphülyítő, leegyszerűsítő világképet hirdet, mélyebb tartalma, üzenete is van - sajnos. Ahogy a szerző, fogalmaz: „ fontos leszögezni, hogy az antikommunizmus eredetileg mindig is egy radikálisan antiszemita narratíva és retorika alapja volt, ami egyfajta „judeo-bolsevik” összeesküvés-elméleten alapult.” – írja Zsurzsán Anita. Néhány napja állt fel a régi-új magyar kormány. Ez lenne z útravaló a következő négy évre….?
Rózsa Péter (Klubrádió)