CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

Tervek a Ráckevei (Soroksári)-Duna (RSD) vízpótlására: Csepeltől Bajáig ér el a projekt hatása

2023. június 20. 00:05 - csú

kvassay_zsilip_ujberuhazas_vizpotlas_rsd-be_2023-06.pngAz új műtárggyal biztosítják a Kis-Duna, vagyis az az RSD folyamatos vízpótlását extrém alacsony dunai vízállás esetén is. Emellett a meglévő vízlépcsőt is felújítják, hogy a műtárgy a vízátvezetési feladatait megfelelően el tudja látni. A Kvassay-szivattyútelep építkezése a klímaváltozásra reagál

Sajtótájékoztatót tartottak arról a projektről, melyben a Ráckevei (Soroksári)-Duna (RSD) vízpótlását valósítja meg a Colas Alterra Zrt. és a STRABAG Generálépítő Kft. uniós pénzügyi támogatással, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (KDVVIZIG) beruházásában.

A beruházó vezető munkatársai elmondták: a fejlesztésnek kifejezetten nagy jelentősége és hatásterülete van a Duna vízgazdálkodása szempontjából: az itt kiemelt víz egészen Bajáig eljuthat, éppen ezért is kiemelt fontosságú a projekt. Lábdy Jenő mérnök  külön megemlítette  a

beépítésre kerülő szivattyúk kifejezetten nagy, rekordjellegű kapacitását.. 

Ezt követően az egészen az 1838-as híres-hírhedt dunai árvízig visszatekintő történelmi áttekintések és a beruházásban érintett műtárgyak évtizedes hátterére került a felszólalások előterébe, illetve az RSD szerepe a hazai vízellátásban.

50 ezer hektárnyi terület öntözését látják el innen

Mint az OVF kiadott sajtóanyagában is külön hangsúlyozza: a projekt elsődleges célkitűzései között szerepel

  • az EU-s Víz Keretirányelv által előírt vízminőségi, mennyiségi és ökológiai állapot javítása,
  • a víz áramlási viszonyainak javítása,
  • a Kvassay-vízlépcsö üzembiztonságának növelése,
  • és az új szivattyútelep megvalósítása, mellyel egész évben biztosítható lesz a Duna-ág vízpótlása és az árvízi biztonság megőrzése.

A projekt a térség öntözővíz biztosításában is kiemelt szerepet tölt be, ugyanis az RSD vizéből mintegy 50 ezer hektárnyi terület öntözését, halastavi vízpótlását látják el.

 

Az éghajlat és a tecnológoiai kapacitások változásai teszik szükségessé és lehetségessé a beruházást

A jelenleg már zajló fejlesztést közvetlenül megelőző helyzetről és a jelenlegi vízgazdálkodási kihívásokról, illetve ezek megoldásairól a KDVVIZIG képviselői is beszéltek. Mint kifejtették, illetve az esemény kiadott sajtóközleményből is kiderül, a Duna 2018-ban rekordalacsony szintet ért el a Budapesten (az év októberének végén mért legalacsonyabb vízszint 33 cm volt). A rendkívül alacsony vízállás rámutatott arra a problémára, hogy a RSD északi irányból történő vízpótlásának fizikai korlátái vannak. A 60 éve (1963-ban) épült Kvassay-vízlépcső, reverzibilis szivattyú-turbina gépegységei a mai kor kívánalmainak már nem feleltek meg.

A most bemutatott fejlesztés 2022 januárjában megkezdődött egy új szivattyútelep építkezése a Csepel-sziget északi csúcsánál, a Kvassay-vízlépcső közvetlen szomszédságában.

Az új műtárggyal biztosítják az RSD folyamatos vízpótlását extrém alacsony dunai vízállás esetén is. Emellett a meglévő vízlépcsőt is felújítják, hogy a műtárgy a vízátvezetési feladatait megfelelően el tudja látni.

Így halad a nagyszabású fejlesztés

 

A projekt előrehaladásáról a konzorcium nevében Papp Gergely tartott előadást: ebből, illetve a sajtótájékoztató anyagából kiderült, hogy a projekt keretében immár

  • elkészült az új szivattyútelep RSD felöli nyomócső vezetéke,
  • elkészült a hozzá tartozó torkolati műtárgy is.
  • A Duna felé eső szívócső fektetésének előkészítő munkái szintén megvalósultak, a kivitelezés előreláthatólag 2023 őszén folytatódik.
  • Emellett a Kvassay-vízlépcsö II. gépegységének felújítása is folyamatban van,
  • megvalósulnak még további gépészeti felújítások,
  • a darupályák és a daruk rekonstrukciója,
  • továbbá folyamatban vannak az épületfelújítási munkák is.

Forrás: Magyar Építők

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr9818142298

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása