A Duna a vízválasztó, a keresetek alakulásában is elválasztja Csepelt a budai oldaltól. A különbségek vaskosan tetten érhetők: „…Budán, a második kerületben 1,077 millió forint a bruttó átlagkereset, míg Csepelen csak 683 ezer.” Persze, tudjuk, hogy valószínűleg sok ezer csepeli örülne egy közel 700 ezres havi keresetnek, a nyugdíjasokról nem is beszélve...
Interaktív térkép jelent meg arról, hogy hol, mennyit kerestek Magyarországon 2024 első félévében. A szórás elég nagy: 389.000 -1,08 millió között alakult a magyar járásokban élők havi átlagkeresete. A térkép szerint legtöbbet Budapesten, a második és a tizenkettedik kerületben, míg a legkevesebbet, a cigándi és a gönci járásban, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye két járásában élők keresnek.
A különbségek azonban
Budapesten is vaskosan tetten érhetők: „…a második kerületben 1,077 millió forint a bruttó átlagkereset, míg Csepelen csak 683 ezer.” Tudjuk, hogy az átlagok sosem mutatják meg a valódi gondokat. Valószínűleg sok ezer csepeli örülne egy közel 700 ezres havi keresetnek, a nyugdíjasokról nem is beszélve. Tehát ez a kimutatás nem ad valós képet a csepeliek helyzetéről, szegénységről, az itt élők mindennapi gondjairól.
Az Egyensúly Intézet szerint jelenleg „nagyjából 2,5-3 millió ember tekinthető szegénynek, ami a lakosság ~ 30 százaléka. Mivel a kerületi lakosság létszáma is átlag felett csökkent az elmúlt években, ez azt jelenti, hogy a 30 százalékkal számolva, jelenleg több mint 21 ezer(!) főre tehető a csepeli szegények száma.
Eközben a 14 éve hatalmon lévő csepeli fideszes önkormányzati vezetés többszáz milliót vont ki a szociális ellátási, támogatási rendszerből, ami az inflációval számolva, komoly csapást jelentett a kerületi szociális ellátási rendszer egészére. Idei kampányában Borbély ugyanakkor, korábbi kampányait túlszárnyalva, többszáz milliót költött kampányrendezvényekre, osztogatásra. Választási programja pedig gyakorlatilag kísérletet sem tesz a helyzet valamilyen színtű kezelésére. Nincs tehát okunk optimizmusra, a szegénység csepeli felszámolására a következő 4-5 évben esély sincs.
E.-S.